Оваа девојка е симбол на палестинскиот отпор: И се заканува долгогодишна затворска казна

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор.

Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот брег.

Таа е обвинета за вкупно 12 прекршоци, вклучувајќи и напад на безбедносните сили и поттикнување на насилство. Ако биде осудена, и се заканува долгогодишна затворска казна. Судењето е затворено за јавноста бидејќи таа е малолетна.

Спорното видео е снимено на 15 декемвреи пред нејзината куќа, во контекст на палестинските простеси, кои тогаш биле секојдневни, против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Тогаш Тамими имала 16 години, а ова е снимката за која е обвинета:

Додека за Палестина оваа девојка е симбол за храброст, Израел ја гледа како средство за пропаганда. Сепак многу хуманитарни организации повикуваат на нејино ослободување и укажуваат на голема дискриминација на палестинските деца.

Тие укажуваат како мејзиниот случај го истакнува проблемот со грубото постапување на израелските сили кон палестинските малолетници. Израелските одбранбени сили објавуваат дека во последните 3 години пред посебниот воен суд за малолетници се доведени 1.400 палестински малолетници.

Организацијата за човекови права, остро го осудува израелскиот систем бидејќи „нема основна механизација за заштита и не гарантира фер судење“.

Тамими доаѓа од палестинско семејство активисти и првпат го привлекла вниманието на јавноста кога имала 11 години и му се заканила на еден израелски војник дека ќе го удри.

Пред 2 години таа е снимена и како му ја гризе раката на еден војник кој го притворил нејзиниот брат под обвинение дека мавал со камења.

ШОКАНТНО: Грижлива мајка, за да не трпи детето го остави да кака на сред улица!

Видно загрижената мајка, секогаш обезбедува се што е потребно на своето дете.
Но очигледно дека овој пат претерала со нејзиното однесување. Го оставила детето на сред улица да изврши нужда. Во близина има кафичи каде веруваме дека ќе добиела дозвола за користење на тоалет иако не е нивни гостин. 
Но достоинството очигледно несакала да го погази и да замоли за да го користи тоалетот. Па за да не се потценува таа одлучила да го „воспита“ своето дете, со тоа што го оставило да се измочка/искака на јавно место, во иднина и оно ќе биде сигурно принципиелно... „Љуби га мајка“.

 

ЕКСКЛУЗИВНО: Иван Исцелител, конечно откри која е неговата САКАНА!

Иван Исцелител дефинитивно е надалеку познат, па и Српската естрада покажува многу наклонетост и почит кон негоата работа... 
Тој на својот профил ја објави сликата со српската пејачка Душица Милојевич! 

СИНОТ НА ТЕРЗИЧ ПРЕГАЗИ ПЕШАК НА НОВ БЕЛГРАД: Пензионер поминувал улица на необележано место за пешаци!

Никша Терзич, синот на Звездан Терзич, со автомобилот прегазил пешак кој претрчал преку улица, на место каде што не е обележан пешачки премин. 
тешко повредениот пешак вчера бил опериран, а според првите и неофицијални имформации, претрчувал улица на место без обележан пешачки премин, наводно со повеќе од еден промил алкохол во крвта. 

Повредениот пешак е пензиониран полициски функционер, а во овој момент се утврдуваат околностите под која се случила несреќата. Иако првичната неофицијална информација била дека со возилото управувал Костадин, во меѓувреме изворите за Курир потврдиле дека станува збор за другиот син на Терзиевич Никши. 

Да се потсетиме, дека и Костадин Терзич пред година дена имал собраќајка во центарот на Белград кога се судрил со возило на див таксиста на улица Крал Милан. 

Најчитани

Твитови