Оваа девојка е симбол на палестинскиот отпор: И се заканува долгогодишна затворска казна

Во Израел започна судењето на тинејџерката Ахед Тамими (17) која поради своите постапки стана симбол на палестинскиот отпор.

Тамими е уапсена во декември по снимка во која се гледа како удира израелски војници во своето село Наби Салех, на западниот брег.

Таа е обвинета за вкупно 12 прекршоци, вклучувајќи и напад на безбедносните сили и поттикнување на насилство. Ако биде осудена, и се заканува долгогодишна затворска казна. Судењето е затворено за јавноста бидејќи таа е малолетна.

Спорното видео е снимено на 15 декемвреи пред нејзината куќа, во контекст на палестинските простеси, кои тогаш биле секојдневни, против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Тогаш Тамими имала 16 години, а ова е снимката за која е обвинета:

Додека за Палестина оваа девојка е симбол за храброст, Израел ја гледа како средство за пропаганда. Сепак многу хуманитарни организации повикуваат на нејино ослободување и укажуваат на голема дискриминација на палестинските деца.

Тие укажуваат како мејзиниот случај го истакнува проблемот со грубото постапување на израелските сили кон палестинските малолетници. Израелските одбранбени сили објавуваат дека во последните 3 години пред посебниот воен суд за малолетници се доведени 1.400 палестински малолетници.

Организацијата за човекови права, остро го осудува израелскиот систем бидејќи „нема основна механизација за заштита и не гарантира фер судење“.

Тамими доаѓа од палестинско семејство активисти и првпат го привлекла вниманието на јавноста кога имала 11 години и му се заканила на еден израелски војник дека ќе го удри.

Пред 2 години таа е снимена и како му ја гризе раката на еден војник кој го притворил нејзиниот брат под обвинение дека мавал со камења.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови