Нашиот предлог за вашиот денешен ручек: Пилешко таријаки!

Состојки: 

  • 4 парчиња пилешки надкопан (или било кој друг дел од пилешко- копан, карабатак, стек)
  • 1 лажичка сол
  • 100 мл кока кола
  • 100 мл вода
  • 100 мл соја сос
  • 2 лажици мед
  • 50 мл јаболков оцет
  • 50 мл масло
  • 1/2 лажичка ѓумбир
  • 1/4 лажичка сув лук или 2 чешниња толчен лук по вкус црн бибер

Прилог - ориз на азиски начин со моркови

Таријаки пилешко

Таријаки сос се состои од смеса од соја сос, ѓумбир, масло, оцет, лук, мед, кафен шеќер, густин и вода. Тој се користи како прелив за многу меса. Кога се подготвува како Таријаки месо, тогаш сите овие состојки се користат при подготовката. Тука во овој рецепт измената е направена,така што наместо кафен шеќер се користи кока-кола. Тоа е бидејќи ќе се добие сличен ефект на карамелизирано слатко-кисело месо, но тоа ќе стане многу помеко од самата кока кола.

1. Месото се чисти и мие под млаз вода, а потоа се зачинува со сол, ѓумбир, црн бибер, лук.

2. Се запржува на силен оган, од двете страни, убаво да фати коричка.

3. Се подготвува маринада од вода, кока кола, соја сос, мед и оцет, се намалува на среден оган и се додава течноста во месото. Се остава да зоврие и потоа се намалува на тивок оган да се динста околу 25-30мин, со затворен капак.

4. Се динста додека да испари цела течност и се создаде на дното сос. Внимавајте немојте премногу да испари, целата карамела ќе ви остане на тавчето, наместо на месото.

5. Се послужува со ориз со морков, подготвен на азиски начин.

Сите очи вперени во неа: 47-годишната „Росалинда“ мами воздишки, во зелена креација!

Талија Соди мами воздишки каде и да се појави. 47-годишната мексиканска актерка, позната по улогата на „Росалинда“, изгледаше фантастично на забава по повод Греми во Беверли Хилс, Калифорнија.

На свечноста, убавата телевизиска ѕвезда носеше зелена креација со пердуви од колекција од сопствената модна линија, за која соработува со Macy’s.

 

Знаци дека си имате работа со психопат!

Според податоците кои ги даваат психолозите, од 1 до 4% од вкупното население на Земјата се психопати. Психопатските тенденции кај некоја личност можат да бидат скриени и тешко може да се открие.

Психопатијата е синдром кој е демонстриран од бездушноста кон другите луѓе, неспособноста да се сочувствува, да се почувствува искрено каење за повредување на други луѓе, лажење, егзистенција и нереални емоционални реакции.

1. Тие немаат емоции

2. Тие спијат многу малку

3. Сакаат да прават другите да се чувствуваат виновно

4. Тие се харизматични и сакаат да се центар на внимание

5. Тие се нарцисоидни

6. Тие лажат постојано

7. Тие се неодговорни

 

Легендарни грешки на реклами, ќе ве насмеат до солзи!

Покрај оние навистина добри и успешни има и такви реклами кои ќе ви го привлечат вниманието но со грешките кои ги имаат, по што и ќе ги запаметите... Во продолжение погледнете - легендарни грешки на реклами,  кои ќе ве насмеат до солзи! 

 

 

 

Најчитани

Твитови