Ова е главниот виновник за салото на стомакот

Кортизолот најчесто се нарекува „хормон на стрес“. Освен што се лачи во стресни ситуации, без разлика дали се физички или ментални, зголемено се лачи и како одговор на адренокортикотропниот хормон (ACTH) од хипноза.

„Кортизолот е хормон кој се лачи во кората на надбубрежните жлезди. Мораме да го набљудуваме како дел од многу сложен процес кој е меѓусебно поврзан со жлездите за внатрешно излачување. Спаѓа во групата на хормони глукокортикоид бидејќи има учество во зголемувањето на концентрацијата на глукоза во крвта, а делува и во регулација на метаболизмот на јаглехидратите, мастите и проеините. Тој игра важна улога при стресот и делува на бројни органски системи во човековото тело“, вели д-р Јасминка Недиќ.

Иако во телото е задолжен да го подготви во решавање на стресни ситуации ( одбрана од напаѓачи или глад) проблемот настанува кога кортизолот е хронично зголемен, а нашето тело постојано добива сигнал дека е во опасност.

Наташа Беквлац за прв пат јавно ги отвори вратите од својот дом!

Наташа Беквалац ги отвори вратите на својот дом и покажа како го уредила просторот каде што ужива со ќерките.

Иако помина низ бурен период кога го обвини сопругот Лука Лазукиќ за физички напад, Беквалац повторно има насмевка на лице.

Таа ги отвори вратите на својот дом и за кои вели дека тоа е женски дом.

Карлеуша се појави на снимање со наметка од долари! (ФОТО)

Карлеуша само што се врати од Малдиви веднаш крена прашина! Имено на снимање на емисија за шоуто Ѕвездите на Гранд, пејачката се појави облечена во оригинална комбинација.

Поп-фолк дивата носеше шал направен од банкноти, а тоа  привлече и големо внимание. Сепак, се работи за лажни банкноти, што и самата Јелена го напиша на својот Твитер профил.

Фановите се согласија дека таа изгледа како вистинска ѕвезда и нема сомневање дека многу од нејзините колеги ќе го копираат овој стајлинг.

Лила Филиповска го прослави својот роденден: Колку години наполни?! (ФОТО)

Лила Филиповска вчера го прослави својот 47 години. По тој повод таа доби грст честитки на социјалните мрежи од нејзините пријатели и соработници и следбеници.

По повод нејзиниот роденден, водителката на „Се или нешто“ ги собра своите најблиски пријатели и синот Филип, па заедно го прославија овој специјален ден.

Лила на својот „Инстаграм“ ја сподели роденденската атмосфера, па според приложеното може да заклучиме дека Филиповска одлично поминала.

Најчитани

Твитови