Другата страна на Денот на вљубените!

Свети Валентин важи за ден на вљубените. Но, двојките не секогаш се усреќуваат меѓусебно со цвеќенца и срца. Понекогаш хармонијата излегува од контрола, а денот завршува во хаос.

Многу двојки на Денот на вљубените си дозволуваат мало внимание. Но, понекогаш наместо романтично заедништво, доаѓа до хаос и лутење. Ви претставуваме неколку примери:

Се‘ во розово-црвено: На Свети Валентин во 2008 година еден 27-годишен маж во германскиот град Кобленц напишал 12 метри голема љубовна порака. Како неа ја примила избраничката на неговото срце не е познато, но многу неромантично, вљубениот прскач со спреј добил прекршочна пријава за предизвикување штета. Освен тоа, морал да го плати и отстранувањето на штетата.

Ниеден ѕид не е доволно висок: Понекогаш човек мора да помине многу пречки за да може на Денот на вљубените да ја прегрне својата сакана. Во 2014 година за еден крадец на автомобили во затворот во Феникс во Американската сојузна држава Аризона копнежот бил толку голем, што тој совладал четири метри висока ограда, бодликава жица, еден ѕид и пат од 50 километри, за да биде со својата избраничка. Но, Светивалентинскиот рандеву бил многу краток: по само неколку минути многу неромантично кликнале лисиците на рацете на вљубениот и тој морал назад во затворската келија.

Бегство со креветски чаршафи: Свети Валентин со пијан сопруг? Во 2013 година една сопруга во градот Талин во Естонија еден ден пред Свети Валентин го заклучила сопругот во станот за да спречи да се сретне со пријателите во кафеана. Или жедта била преголема или љубовта премала: 35-годишниот Естонец се впуштил во авантуристичко бегство спуштајќи се преку врзани креветски чаршафи од прозорецот. Притоа паднал, но тука бил неговиот ангел-чувар: човекот завршил во грмушки со лесни повреди.

Со сукало против автомобилот: Ден на вљубените? На Свети Валентин 2011 година ескалирала брачната кавга меѓу една двојка од германскиот град Билефелд. По драстичните навреди и разменетите шлаканици, како „жртви“ паднале играчката конзола и телевизорот со рамен екран. А потоа кај 32-годишната жена паднале сите кочници и на нишан го зела автомобилот на сопругот. Прво ги расекла автомобилските гуми, а потоа со сукало ја „измесила“ каросеријата, како што стои во полицискиот извештај.

Рустикална свадбена прослава: Свадба на Свети Валентин - тоа мора да носи двојна среќа, веројатно така размислувала една двојка во британскиот град Брадфорд во 2014 година. Но, на свадбата повеќемина гости се фатиле за коси. Кавгата пред бифето ескалирала до толку што четириесетина воинствени „петли“ се истепале меѓусебно и се гаѓале со паштети од месо.

Предупредување од придружни ефекти: „Романтичната атмосфера и хармонијата излезена од контрола можат да го исклучат разумот На Свети Валентин“, предупредиле во 2015 година властите на Филипини. Комисијата за млади формирана од владата им советува на младите да се воздржат од пребрз секс на Денот на вљубените или барем навремено да мислат на контрацептивни средства.

„Trinity Strings“ женски бенд кој ги помести границите на македонската естрада: Направија преработка и видео запис кој дефинитивно е светско а наше! (ВИДЕО)

Три девојки, две вилиони, едно виолончело, талент и резултатот е нешто светско а наше. Нешто што прв пат и се случи на Македонија. Женски бенд кој ги помести границите на вообичаеното, веќе видено и слушнато. „Trinity Strings“ - нешто ново на естрадава, нешто повеќе од добро...

Во соработка со Роберт Билбилов и Зоран Зонде Стојановски направија одлична преработка на „Луд сум по тебе„ на Александар Тарабунов. 

Како звучи и изгледа видео записот погледнете во продолжение. Не само што е мелем за уши туку и за очи! 

Уживајте...

Колку ќе биде К-15 за 2018-та година, и до кога фирмите најдоцна треба да Ви исплатат!

Регресот за годишен одмор или К-15 и оваа година ќе им следува на вработените во приватните компании од македонското стопанство. Фирмите кои не го исплатиле во претходните 10 месеци ќе мораат тоа да го направат во ноември и декември, а во случај да не го исплатат предвидени се парични и затворски казни за работодавачите. 

Висината на К-15 се одредува врз основа на податоците за износот на просечната нето и бруто плата по вработен исплатена во поселдните три месеци. Врз основа на овие пресметки, минатата година тој износ беше најмалку 8.909 денари – најмалку 40% од просечната нето плата, а најмногу до 13.116 денари – најмногу до 40% од просечната бруто плата по вработен објавена за последните 3 месеци.

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ОЧЕКУВА ПОВИСОК К-15 ЗА 2018?

Зголемувањето на минималнецот од 10.080 на 12.000 денари и постојаниот пораст на просечната бруто и нето плата по вработен во Македонија се двата фактори коо влијаат на тоа работниците на крајот од годината да добијат поголем износ за К-15 во однос на оној кој беше исплатен минатата година.

Нашата пресметка врз основа на податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) за движењето на просечната нето и бруто плата во месец јуни покажа дека износот на К-15 за секој вработен во Македонија треба да се движи во интервал од 9.123 до 13.403 денари. 

Според обликот на носот откријте карактерни особини за одредена личност!

Звучи чудно, но е вистинито. Погледнете ги овие осум различни облици на носеви и кои карактеристики се врзуваат за нив, па самите проценете дали има вистина во тоа.

1.Нубијски нос

Овој облик на нос се издвојува од другите со својата должина. Мостот е речиси рамен, додека пошироката точка на носот е насочена надолу. Лицата со ваков облик на нос се љубопитни и радознали. Исто така се оптимистични, симпатични и секогаш се трудат да најдат решение за секој проблем.

2.Грчки нос

Обликот на овој нос потекнува од познатите грчки скулптури за кои бил карактеристичен. Тој се одликува со тоа што е тесен и прав. Луѓето со овој облик на нос се обично повлечени и не сакаат да бидат во центарот на вниманието. Мошне се практични и лојални. Тешко е да се разговара со нив отворено за емоциите.

3.Кукаст нос

Многумина го споредуваат овој облик на носот со оној што потсетува на птичји клун. Тој е свиткан од основата односно од веѓите до врвот на носот. Луѓето со ваков нос се креативни и пожртвувани. Страсно ги бранат сопствените верувања и не се плашат да ризикуваат за да ги постигнат сопствените цели.

4.Извиткан нос

Мошне е сличен на претходниот, но овој нос е превиткан од носната коска до врвот. Сепак врвот е значително пошилест. Луѓето со овој облик на нос се смета дека се мошне одлучни, мошне се посветени на својата работа и добри се во организација.

5.Копчест нос

Овој нос е мошне краток и делува мошне симпатично. Тоа е најпопуларниот облик, затоа што не ги нервира луѓето. Тие имаат прилично силна волја, сакаат да бидат директни и мошне се одлучни во тоа секогаш да го добијат тоа што го сакаат.

6.Рамен нос

Овој облик е најчест во Азија и малку е порамен од другите облици. Врвот на носот е кружен, а носниците се пошироки. Лицата со рамен нос имаат силен карактер. Тие се мошне темпераментни и страствени, а може мошне да се налутат ако некој си игра со нивното трпение.

7.Конкавен нос

Обликот на овој нос се одликува со мал лак на носната коска. Слично како и копчестиот нос и овој е мошне популарен затоа што не е мошне впечатлив и изгледа мошне нежно. Луѓето чијшто нос има ваков облик се великодушни и секогаш подготвени да им помогнат на другите. Мошне се чувствителни.

8.Накривен нос

Можеби називот на овој нос не е особено ласкав, но овој облик на носот укажува на нежен карактер. Мостот на носот се истакнува додека врвот е мошне заоблен. Лицата со ваков нос се мошне добри во тоа што го прават и знаат да ги сослушаат другите, што ги прави прекрасни пријатели или партнери. Мошне ги ценат лицата што цврсто стојат на земјата.

Најчитани

Твитови