Вашиот ручек за денес: Традиционална зелка со сос од патлиџан!

Зелка со сос од патлиџан 

Состојки: 

 • 1 зелка,
 • 1 главица кромид
 • по ваша волја количината на свинско месо а може и остаток од скара или мешавина на месо
 • 2 моркова
 • 2 компира
 • зчини ол,
 • вегета,
 • магданос,
 • целер ,
 • оригано,
 • црвен пипер,
 • бибер мелен и во зрна,
 • ловоров лист
 • 200 мл. сос од патлиџан

Начин на подготовка:

1. Исецкајте го кромид и ставете го во тенџерото на зејтин малку да се продинста, додајте му го морковот исечкан на кругови, исеченото месо, на коцки исечен компирот. Оставете да се динста.

2. Исечете ја зелката на широки резаци и додадете ја во тенџерето, а веднаш притоа зачинувајки со вегета, сол и сите останати зачинки и црвениот мелен пипер, поклопете го тенџерето и нека се динста на тивкок оган се додека течноста не испари, а притоа и зелката е сварена.

3. Налејте ја со топла вода колку да се покрие зелката, оставете да проврие па додајте го сосот од патлиџан - не ставајте го одеднаш - пробајте за да не ја прекиселете зелката доколку сосот ви е малку киселкаст. Дозачинете ако оцените дека е потребно и оставете да проврие.

НАПОМЕНА Дококу мислите дека останала ретка зелката, тогаш згуснете ја додавајки 1-2 лажици мисирно брашно или лебни трошки, пак нека проврие и тргнете од огнот.

Пријатен ручек!

Сите очи вперени во неа: 47-годишната „Росалинда“ мами воздишки, во зелена креација!

Талија Соди мами воздишки каде и да се појави. 47-годишната мексиканска актерка, позната по улогата на „Росалинда“, изгледаше фантастично на забава по повод Греми во Беверли Хилс, Калифорнија.

На свечноста, убавата телевизиска ѕвезда носеше зелена креација со пердуви од колекција од сопствената модна линија, за која соработува со Macy’s.

 

Знаци дека си имате работа со психопат!

Според податоците кои ги даваат психолозите, од 1 до 4% од вкупното население на Земјата се психопати. Психопатските тенденции кај некоја личност можат да бидат скриени и тешко може да се открие.

Психопатијата е синдром кој е демонстриран од бездушноста кон другите луѓе, неспособноста да се сочувствува, да се почувствува искрено каење за повредување на други луѓе, лажење, егзистенција и нереални емоционални реакции.

1. Тие немаат емоции

2. Тие спијат многу малку

3. Сакаат да прават другите да се чувствуваат виновно

4. Тие се харизматични и сакаат да се центар на внимание

5. Тие се нарцисоидни

6. Тие лажат постојано

7. Тие се неодговорни

 

Легендарни грешки на реклами, ќе ве насмеат до солзи!

Покрај оние навистина добри и успешни има и такви реклами кои ќе ви го привлечат вниманието но со грешките кои ги имаат, по што и ќе ги запаметите... Во продолжение погледнете - легендарни грешки на реклами,  кои ќе ве насмеат до солзи! 

 

 

 

Најчитани

Твитови