Научниците откриваат: Дали е безбедно да се јаде храна која фатила мувла

На секој од нас му се случило да подзаборави храна надвор од фрижидерот и истата да фати мувла. Дали таа храна е здрава или не? Сега, научниците имаат одговор, дали е тоа добро и дали треба да се јад таа храна.

Најпрво, велат тие, треба да се има на ум дека разнобојните површини на мувлосаната храна, како што се зеленкастите точки на лебот или сивите кај овошјето, се споро видливи со голо око. Останатиот дел се корења кои можат тешко да се видат, затоа што се наоѓаат длабоко во храната.

Тоа значи дека отстранувањето на површинскиот дел од мувлата која се наоѓа на храната, нема да ве спаси од внесување на габички во организмот.

„Најголем дел од нив се безбедни, но има и опасни“, објаснува Надин Шо, специјалист во американскиот одел за земјоделие.

Некои врсти содржат микротоксини, продолжува Шо, отровни супстанции кои предивикуваат алергиски реакции и респираторни проблеми. Особено е опасен афлаткосинот, за кој е утврдено дека предизвикува рак.

Микротоксините може да се најдат пред се во мувлата која се појавува во житариците и некои овошја.

Специјалистите советуваат дека за да се спречи појава на мувла, храната треба да се покрие за да не дојде во контакт со воздух, правилно да се чува во фрижидер, како и остатоците од оброкот да не се чуваат повеќе од 3-4 дена откако се направени.

ЕКСКЛУЗИВНО: Иван Исцелител, конечно откри која е неговата САКАНА!

Иван Исцелител дефинитивно е надалеку познат, па и Српската естрада покажува многу наклонетост и почит кон негоата работа... 
Тој на својот профил ја објави сликата со српската пејачка Душица Милојевич! 

СИНОТ НА ТЕРЗИЧ ПРЕГАЗИ ПЕШАК НА НОВ БЕЛГРАД: Пензионер поминувал улица на необележано место за пешаци!

Никша Терзич, синот на Звездан Терзич, со автомобилот прегазил пешак кој претрчал преку улица, на место каде што не е обележан пешачки премин. 
тешко повредениот пешак вчера бил опериран, а според првите и неофицијални имформации, претрчувал улица на место без обележан пешачки премин, наводно со повеќе од еден промил алкохол во крвта. 

Повредениот пешак е пензиониран полициски функционер, а во овој момент се утврдуваат околностите под која се случила несреќата. Иако првичната неофицијална информација била дека со возилото управувал Костадин, во меѓувреме изворите за Курир потврдиле дека станува збор за другиот син на Терзиевич Никши. 

Да се потсетиме, дека и Костадин Терзич пред година дена имал собраќајка во центарот на Белград кога се судрил со возило на див таксиста на улица Крал Милан. 

Незјиното тело, е совршено ремек дело: Има 43 години и 3 деаца, но е права бомба!

Анабела Атијас, чива ќерка е во центарот на вниманието поради скандалот во реалното шоу, таа има 43 години 3 деца, но сепак изгледа фантастично. 
пејачката и танчерка на „Instagram“ ја откри тајната за својот фантастичен изглед. Имено, Анабела редовно и напорно тренира, а уште кога ќе се приклучи на електричните стимулатори за мускули, резултатите се брзо видливи, освен што помагаат во слабеење тие го намалуваат и целолитот. 

Да се потсетиме, Анабела има два брака, со Гаги Џогани во 1996-та ја доби првата ќерка Луна, а неколку години покасно повторно беше трудна и носеше близнаци, но ги изгуби. ќерката Нина ја доби во 2005-та година, а четири години покасно се разведе, за во 2012-та година да се омажи за сараевскиот бизнисмен Андреја Атијас, со кој година дена покасно доби ќерка - Бланка. 

Анабела неколку години после разводот со Гаги прозбори за семејното насилство кое го трпела, а и Луна неколку пати во ријалити шоуто спомна дека како мала многу пати гледала како татко и ја тепа мајка и. 

Најчитани

Твитови