„SanDisk„ ја претстави најбрзата „microSD“ картичка во светот со 400GB меморија!

„SanDisk“ ја претстави најбрзата „microSD“ картичка во светот со 400GB меморија за складирање на податоци!

Пред шест месеци, „SanDisk“ ја претстави првата 400GB „microSD“ картичка во светот и ве натера да се чувствувате како богови кој има толку многу податоци за складирање на место големо колку врвот на прстот.

Сега, на Мобилниот светски конгрес, најјаката компанијата е тука за да ги  „експлодира“ главите на сите со понова верзија за складирање што е повеќе од 50 проценти побрзо.

Новата картичка "Extreme A2 „microSD“ „UHS-1 microSDXC" е иста физичка големина и капацитет како и старата, а црвена и златна наместо црвена и сребрена; сепак, таа веќе не е најголема светска „microSD“ картичка, бидејќи таа чест му припаѓа на 512GB картичката од Интеграл Меморија - но сеуште е доста брзо.

„SanDisk“ вели дека „microSD“ картичката користи неслободна PCI-e технологија од нејзината матична компанија „Western Digital“ за да постигне брзина на читање до 160MB / s и брзина на запишување до 90MB / s. За споредба, 512GB „microSD“ картичка „Integral“ ги чита само податоците до 90MB / s; брзини на запишување се нејасни "пониски" според веб-страницата на компанијата.

Голема количина на складирање на мала мемориска картичка е одлична за да ги собере сите ваши податоци и медии, но тоа е бесмислено ако вашите уреди трошат засекогаш да читаат и пишуваат за нив.

Покрај тоа што се исклучително корисни за пренос на огромни количини на податоци во една брзина, овие двојни брзини на пренос ќе бидат корисни за фотографи и видео стрипови кои снимаат многу фотографии со висока мегапиксела или 4K (или снимки со поголема резолуција). Сите знаете колку бавно мемориските картички може да бидат за да спасат големи „RAW“ фотографии.

Дали е 400GB „microSD“ картичка која е брз и неверојатна AF? Пекол е, но тоа е причината зошто толку многу ја сакаме. Секако, складирањето никогаш нема да биде секси обврска, но оваа картичка - 400GB на складирање со уште поголема брзина во истите физички димензии како и оригиналниот 32 мегабајти објавен во 2015 година - е она што чистиот напредок на технологијата навистина изгледа.

И ако ви треба освежување за тоа колку 400GB „microSD“ картичка може да содржи, тука е листата:

  • Околу 400.000 е-книги (со просечна големина од 1MB по е-книга)
  • Околу 200.000 фотографии (фотографии од 12 мегапиксели на „iPhone 7“ со просечна големина од 2MB)
  • Околу 100.000 „iTunes“ песни (со просечна големина од 4МB за просечна 4-минутна мелодија)
  • Околу 88 „Full HD“ филмови од „iTunes“ (во просек од 4,5GB по филм)
  • Околу 16 „Blu-Ray“ (со просечна големина од 25GB)

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови