ПОРАДИ НЕГО СИНОЌА ПЛАЧЕШЕ ЦЕЛА СРБИЈА: Милан е сираче од малечок, нема ни за храна, ни книги, спиел покрај мртовечница, НО НИКОГАШ НЕ ПАДНАЛ НИ ЕДЕН ИСПИТ НА МЕДИЦИНА!

ПОРАДИ НЕГО СИНОЌА ПЛАЧЕШЕ СРБИЈА: Милан е сираче од млаечок, нема ни за храна, ни книги, спиел покрај мртовечница, НО НИКОГАШ НЕ ПАДНАЛ НИ ЕДЕН ИСПИТ НА МЕДИЦИНА!

Имал само 20 дена кога неговите родители го оставиле....
Го чувала неговата баба, а кога таа починала останал ПОТПОЛНО САМ. 

- Баба ми раскажуваше дека кога ме крстел попот идел наназад, и паднал во коритото. Мисла дека од тогаш мене се наназад ми иде во животот. 

Милан Јевидч е на 5 година од медицинските студии во Белград, а до сега не паднал ниту еден испит иако животот не му бил ни малку лесен и имал многу падови. Овој дечко не знае како изгледал кога бил дете, бидејќи немал ни една фотографија од детството, се сеќава само на една темна соба, висок човек со темна душа, на дрвениот стап иужасниот ќотек. Го тепал другиот маж на неговата мајка. 

- Ќотекот беше толку интензивен што ми попукаа крвните садови на нозете. Ме тепаше новиот маж на мојата мајка. Иако имав само 4 години, знаев дека во таа куќа никогаш повеќе нема да се вратам! Старателството над мене го превземаа дедо и баба -  раскажува Милан. 

Како што кажува родителите негови никогаш не го ни сакале, мајка му го среќавала по улица во село Северево и само му мафтала со раката да го одпоздрави, па поради тоа тој не осеќа никаква љубов кон неа. Дедо му починал и останал само со баба му. Баба му живеела до неговата 16-та година, која починала од рак. Вујковците на Милан го присвоиле целиот имот и тој останал без ништо. 

Со денови не можел да размислува бидејќи бил под лекови за смирување, но сам себе си ветил дека ќе биде господин. После смртта на баба му немал што да јаде. 

- Ги гледав тие ниви и ливади и сватив дека јас тука никогаш повеќе нема да се врата. Буквално посакував да умрам. Земав малку храна и без ниту еден динар тргнав за Ужице. Таму го заработив и мојот прв хонорар како аниматор. Имав само 1.500 динари, години пред себе и желба да станам доктор. Не знаев како бев малолетен. а тогаш започна и голготата. и сурово и многу убаво воспитување. Животот е еден суров учител, но добар, и она што ќе ве научи никогаш нема да го заборавите - раскажува Милан. 

Се снаоѓал како да ја плати киријата од 70 евра, сметки и нешто, ако остане да јаде... Со денови јадел само лук. Тој и понатаму нема што да јаде, но цврсто се држи до желбата да стане човек сам од себе. 

И покрај се не се жали колку и да му е тешко и кажува дека неговата желба да биде она што никогаш го нема го држи и води низ животот. Да биде поштен доктор, да има семејство и да го надополни она што тој никогаш го нема.... 

Целосната приказна тука

Лекарите откриваат, какви се проблеми со очите ни предизвикуваат компјутерите!

Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три часа дневно пред компјутер мислат оти тоа им прави проблеми, а половина од нив велат дека тоа им штети на очите, тврди германскиот Сојуз на офталмолози.

Пацинетите како проблеми ги наведуваат сушење на очите, загалување на погледот, главоболки, чувствителност на светло и замор. Она што е ефикасно е да направите повеќе мали паузи отколку една долга, како и да држите билки во канцеларијата.

Тие се добри за превенција на сушењето на очите зашто додаваат влажност.

Освен тоа, мониторот држите го под прав агол во однос на прозорецот и светилките, избегнувајте индиректно осветлување, а очите држите ги 50 до 80 сантиметри оддалечени од екранот – со што ќе го намалите заморот и проблемот со очите.

Еве зошто треба да имате тврд сапун во секоја соба!

Лекарите откриваат зошто е добро да имате сапун во секоја соба:

Убоди од инсекти

Доколку ве мачат убоди од инсекти, намокрете го сапунот и протријте го од местото каде што се наоѓа убодот.

За подмачкување предмети

Доколку чкрипи вратата, фиоката или подот, протријте сув сапун на местото и уживајте во тишината.

За одглавување заглавени работи

Прозорите кои се заглавиле може да ги подмачкате со сув сапун за лесно да се одглават.

Отстранување непријатни миризби

Наместо да користите миризливи свеќи, освежете го својот плакар, фиока ставајќи сапун таму каде што сакате да мирисаат облеките.

Отстранување флеки

Ако имате жолти траги на крагњата или некои точки на облеката, намачкајте сапун преку нив и оставете го така се до перењето на облеката.

Тесни чевли

Тврда кожа? Намачкајте сапун на деловите каде што ве стегаат чевлите, како што се горниот внатрешен дел и аглите.

Потресна приказна на руска манекенка која била приморана гола да скокне од шести кат во Дубаи!

Руската манекенка, 23 годишната Екатерина Стетсјук, која бегајќи од маж кој сакал да ја силува, скокнала од шести кат во хотел во Дубаи.

Таа тврди дека шефот кој е Пакистанец, кој како сопственик на агенција за модели ја одвел во Дубаи, пробал да ја  силува под закана со нож во хотелска соба, при што подоцна а тој ја обвинил дека сакала да го убие.

Во московската програма „On Air Live“, раскажала дека се спротиставувала на неговите напади, но дека ја повикал во работно време да дојде во хотелот во кој престојувал. 

-Почна сексуално да ме вознемирува, да ми ги допира колената. Сфатив дека морам брзо да одам, вели таа.

-Побегнав во ходник, но тој ме фати за коса и извлечка во собата. Зема нож и ме притисна на ѕид, држејќи ме за врат, почна да ме дави, продолжува таа.

После тоа ја натерал да се соблече.

-Ужасно се плашев, не толку дека ќе ме силува, најмногу се плашев дека ќе ме убие, кажала манекенката.

Таа успеала да се тргне од него и гола скокнала низ прозор, а преживеала само благодарејќи на тоа што паднала на тенда.

Се уште се опоравува во болница од повеќекратните повреди на грбот кога е уапсена. Вели дека два пати е оперирана и дека и вградиле титаниумска плочка во грбот, како повторно би можела да оди.

-Полицијата едноставно ме извлече од кревет. Во тоа време можев само да ги мрднам прстите и вратот. Ме сместија количка, ми го одземаа телефонот и ме однесоа.

Таа додава дека е обвинета дека го нападнала Пакистанецот со нож.

-Тоа е измислица. Тоа е муслиманска земја, во која законот ги штити мажите, вели таа.

Стетсјук се вратила во Русија после три месеци во затвор, додека нејзиниот шеф кој бил депортиран во Пакистан, поминал без казна.

Манекенката сепак признава дека згрешила што ја прифатила работата и вели дека имала „луда среќа“.

Најчитани

Твитови