Вашиот ручек за денес: Гурманска домашна плескавица!

За да го подготвите овој превкусен специјалитет потребно ви е следното:

СОСТОЈКИ:

 • 400 гр мелено месо
 • 200 гр сланина
 • 150 гр кашкавал
 • 150 гр печурки
 • маслиново масло и зачини

НАЧИН НА ГОТВЕЊЕ:

 1. Во тавче се реди сланината која е исечена на долги и тенки парчиња.
 2. Врз сланината се става меленото месо (свинско или говедско измешано со пилешко месо) кое е зачинето со црн и црвен бибер, сол и нане.
 3. Откако ќе го ставите меленото месо, врз него ги додавате печурките,а најодозгора кашкавалот.
 4. Ставете малку маслиново масло и буковец.
 5. Краевите од сланината преклопете ги преку состојките и ставете да се пече 35-40 минути на температрура од 180 степени.
 6. Гурманската домашна плескавица сервирајте ја на четвртини. На здравје!

Кога рекламата е беспрекорно доба, ефектот е следен! (Видео)

Добра реклама значи добар профит и за газдата и за вработените... Но што со потрошувачите?

Ќе ве насмее до солзи ова видео, во кое желбата за секнударно слабеење и без напор, го натерала буцкото да купи крема со која ќе добие „мускули“! 

 

Колач за 30 минути: Чоколаден путер од кикирики!

Колач кој се топи во уста и остава без здив.
Магични се слатките задоволста, особено кога се толку совршено подготвени, а нивната подготовка не трае долго.

Подготовката на колачот е лесна и едноставна, не одзема повеќе од половина час, а вкусот е како да е приготвуван со часови додека да се добие тоа совршенство. 

Во видеото подоле го имате цел рецепт за негова подготовка:

 

Најчитани

Твитови