ГОЛЕМА СОЛАРНА ОЛУЈА УТРЕ ЌЕ ЈА ПОГОДИ ЗЕМЈАТА: А ова ќе бидат последиците! (Видео)

Електромагнетна олуја ќе ја погоди земјата на 14 и 15-ти Март. Голема соларна олуја утре ќе ја погоди Земјата, објави „NASA“. 

Таласите од нелектрираните честитки можат да го пореметата работењето на сателитот, да додедат до прекин на струјата, но и појава на аурора бореалис - прекрасна игра на свтост на небото која се гледа само на далечниот север. 

Соларната олуја настанува како последица на експлозија на површината на сонцето, која предизвикува голем број наелектризирани честички.

Мала електромагнетна олуја ќе ја погоди Земјата на 14 и 15-ти Март. При таа прилика „поларната светлост“ ќе може да се види во јужите делови на планетата, на северот на Англија, Шкотска, Мичиген и Мејн. 

„NASA“ објави дека ова е најголемата соларна олуја оваа година. 

Вакви активности на Сонцето на сонцето често се препознаваат во видот на „Сончеви пеѓи“ - темни прљавштини на површините на ѕвездите. Соларната олуја може да наштети и на магнетното поле на Земјата.

Олујите се регулираат спрема јачината, и тоа со букви. буквата G ја означува најслабата, R средната јачина, а S е знак за најјака соларна олуја.

„NASA“ пртстојната олуја ја рангирала со буквата G - така да станува збор за слаба олуја. Американската свемирска агенција исто така планирала на Сонцето да ја прати Паркеровата соларна летилица - тоа ќе биде летилица која најблизу ќе се приближи до Сонцето него било која друга претходна мисија „NASA-е“.

 

8 години по ред беше вистинска ѕвезда на секое Светско првенство. Погледнете како изгледа денес Лариса Рикелме!

Пред 8 години на Светското првенство кое се одржа во Јужна Африка сите очи покрај во фудбалерите, беа вперени во навивачката на Парагвај која се прослави со своите бујните облини и провокативни изданија на трибините. И овој Мундијал не може да помине а да не се присетиме на Лариса Рикелме.

И ако мислевте дека ќе ве изненадиме со некоја нова фотографија на која таа изгледа проклето секси, овој пат не. За жал на многумина, „навивачката“ кариера на оваа згодна бринета е завршена, а таа денес е целосно посветена мајка и сопруга. Во моментов се бави со мода и глума па себеси се претставува како блогерка и актерка. А како изгледа денес? Погледнете...

Жари и пали: Кејт Аптон најсекси жена за 2018 година! (ФОТО)

Американскиот топ модел Кејт Аптон повторно ја краси насловната страна на списанието „Максим“, и овој пат со минимално облека на себе успеа да го привлече вниманието на сите. Без конкуренција и оваа година Кејт ја понесе титулата најсексапилна жена!

Фотосесијата за списанието е снимена во Израел од познатиот француски моден фотограф Жил Бенсимон, кој е поранешен сопруг на супермоделот Ел Мекферсон! 

Палецот на раката го открива карактерот: Кликнете и откријте повеќе! (ФОТО)

Дали сте знаеле дека должината на вашиот палец открива многу за вашата личност?

Првата половина подолга од втората

Вие сте од оние луѓе кои се верни и страствени. Кога ќе се заљубите во некоја личност, имате тенденција да бидете опсесивни, а тоа не е необично за вас. Лесно ќе полудите ако вашиот партнер не одговори на пораките во даден период. Но, треба да бидете внимателни, бидејќи може да го исплашите партнерот кој на крајот само ќе си оди од вас.

Првата половина е пократка од втората

Вие сте искрена личност. Вашите вештини се многу добри. Темелно размислувате за сите работи, пред да направите нешто. Тоа секако се одразува и на вашиот љубовен живот. Кога имате судир со некого, обично ги ставате настрана своите чувства.

Должината на првата половина е еднаква на втората

Вие сте добри во планирање на работите и активностите, секогаш имате посебен пристап на работите кој ви го олеснува патот кон целите. Без оглед на ситуацијата, вие секогаш сте иста личност во поглед на љубовта. Ваквите личности често имаат судири со партнерот, кои доведуваат до комплициран однос.

Најчитани

Твитови