Најневообичаени решенија за бојата во внатрешноста на домот, ќе направат УНИКАТНОСТ! (Галерија)

Оригинални решенија во боја

Додајте светли бои на дизајнот - задачата е комплексна. Многумина се плашат да ги користат без помош на специјалисти и да застанат во стандардни бои. Неколку корисен совет   да ви помогне да ја надминете оваа бариера.

Комбинација од портокалова и сина

Оваа комбинација често се користи за детски соби и е потценета од возрасните. И целосно залудно, сино-портокалова боја ќе ја направи просторијата стилска и невообичаена. Оваа комбинација изгледа светла и потсетува на лето. Можете да го декорирате дневната соба во сини или тиркизни бои и да додадете неколку акценти од портокал. Особено се популарни кобалт и праски.

Оваа комбинација го карактеризира класичниот ретро стил, но во нашата земја не е популарна. Иако оваа комбинација се смета за една од најпознатите весели и сончеви. Во зависност од осветленоста на сенките, може да се користи во секоја соба, како и во кујната. Овие бои може да се разредуваат во сребрени сиви нијанси.

Хармонична мешавина на светло зелена и сочна жолта боја

Комбинацијата на овие бои се користи не само во класични ентериери, но исто така и во модерната. Особено погоден е за соба во стил на минимализмот или во футуристички дизајн. Невообичаено ќе изгледа комбинација од светло-жолта и светло зелена боја.

Убава кафеава и романтична розова

Слична комбинација на бои се користи во популарен стил   Шеби - шик. Собата во кафеаво-розова боја шема ќе изгледа многу пријатна и декоративна. Особено погоден за спална соба или детска соба.

Нијанси на кафена и сина боја

Оригиналната комбинација на разлика од боите може да се освежи и смири. Оваа универзална комбинација која ќе ги украсува секоја соба. За да креирате соба во скандинавски стил, можете да користите нијанси на тиркизна и чоколада. Кабинетот ќе изгледа одлично во богата сина и темно кафеава боја. За спалната соба ќе одговараат нежно - сини и беж тонови.

Овие бои се погодни за екстравагантни и смели идеи. Тие ќе создадат одлично расположение и ќе дадат сок и светлина во секој ентериер. За спалната соба може да се применат фисташки и јорговански тонови.

Невообичаени решенија во боја се многу, но не заборавајте за хармоничната интеракција на избраните бои и општите стилови на собата.

Нијанси за користење на боја во внатрешноста

Оригиналното решение во дизајнот на собата е слика на индивидуални архитектонски елементи. Ова може да биде покривање на подот, таванот, батериите или прозорските рамки. Како опција можете да го користите.

За оние кои не се осмелуваат да експериментираат со цвеќиња, вреди да се почнуваат мали. На пример, направи јасен акцент на внатрешните врати. Во овој случај, целата соба може да се направи во тивка нијанси. За да ја спроведувате оваа идеја, не треба да купувате нови врати - само да ги пребришете старите.

Интересна одлука е изборот на бојата на мебелот во тонот на ѕидовите. Оваа комбинација ќе ви помогне визуелно да го прошириме просторот и да дадеме пријатна соба.

Вреди да се разгледа идејата и мешање во внатрешноста на шаблони и различни бои. Се препорачува употреба само за четири нијанси.

Исто така можете да ги насликате ѕидовите во неколку нијанси или да го примените ефектот на некомплетност. Во овој случај, зглобовите на двете бои се поврзани со нерамна линија.

Особено храбрата ќе им се допадне идејата, кога заедно со ѕидот ќе наслика дел од предметите што се во близина на овој ѕид.

За многу ентериери, бојата опција е погодна, во која една боја нежно поминува во другиот. Таков дизајн ќе создаде релаксирачка атмосфера во собата.

Кога барате совршено боја спектар, вреди да се покаже имагинацијата и да се слушаат интересни совети. Комбинирање на различни модели и нијанси ќе помогне да се создаде стилски и необичен ентериер, во која ќе биде прикажан идентитетот на неговиот сопственик.

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови