НОВИ САД: Град на млади луѓе, музика, забава, одличен ноќен живот и богата историја! (Галерија)

Повеќе од една деценија, Нови Сад е дом на ЕГЗИТ, еден од најдобрите музички фестивали во Европа, кој ги поврзува најдобрите музичари од целиот свет.

Нови Сад е град на млади луѓе, музика, забава и одличен ноќен живот. Тоа е дом на фестивалот ЕГЗИТ, еден од најдобрите музички настани во Европа, кој го има своето прво издание се одржа во 2000 година. Некои од најдобрите музичари од целиот свет секоја година ја изведуваат на етапата на фестивалот ЕГЗИТ. Сепак, Нови Сад има многу повеќе да понуди. Тоа е и отворен и толерантен град на пријателски луѓе и бескрајна културна разновидност.

Постојат многу легенди за основањето на овој град. Од праисториските времиња, многу народи живееле во оваа област. Петроварадинската тврдина, односно симболот на градот, датира од средниот век, но тоа беа австро-унгарците што го дадоа својот изглед денес.

Една од легендите вели дека биле трговци и занаетчии кои ја основале населбата околу тврдината Петроварадин во која работеле, но им било забрането да живеат.

За време на вековите, таа населба прерасна во еден од најубавите градови во овој дел од Европа - Нови Сад, познат и како "српска Атина" поради неговата извонредна култура и историја. Според оваа легенда, градот го основале точно 12 војници и 20 занаетчии (пекари, касапи и други).

Нови Сад денес е дом на околу 300.000 луѓе од различни етнички групи и главен град на автономната покраина Војводина. Токму различностите (културни, етнички, религиозни, итн.) Кои направија толеранција и отвореност кон нови работи и идеи, се клучните карактеристики на градот.

Секогаш сте добредојдени во Нови Сад, каде што пријателските и гостопримливи локални жители ќе се обидат секој ден да го направите незаборавно во нивниот роден град.

Секое лето, Петроварадин тврдината е домаќин на познатиот музички фестивал ЕГЗИТ. Во текот на тие денови, целиот град танцува со музика на некои од најголемите светски бендови што се изведуваат на неколку етапи низ целата тврдина. Секоја година повеќе од 150.000 млади луѓе од целиот свет доаѓаат во Нови Сад, на прво место да имаат голема забава. Следната година, можете да одберете да бидете меѓу нив.

Градот лежи на бреговите на реката Дунав и во меѓународното пристаниште престануваат бројни меѓународни туристички крстарења. Посетата на историскиот центар на градот е неопходна. Таму можете да уживате во некои прекрасни згради кои датираат од крајот на XIX век, кога Нови Сад беше лидер на културниот напредок во овој регион, но исто така и бројни елегантни верски објекти кои припаѓаат на различни вероисповеди.

Потоа можете да одите во некои од најпознатите "kafanas" на градот (традиционални српски таверни) и да се релаксирате или да се забавувате длабоко во ноќта со одлична војводинска кујна и огромни тамбуритски бендови (еден вид стринг инструмент).

Недалеку од градот е "Српската Гора Атос" - планината Фрушка Гора со своите 17 православни манастири, најстариот од нив датираат од XV век. Тука исто така можете да уживате во прекрасна природа, бидејќи планината е и национален парк. Ако одлучите да останете подолго време, можете да се сместите во "салаш" (еден вид на фарма).

Овој вид имот е гордост на панонскиот регион. Тие обезбедуваат совршени средини за одмор и релаксација и нудат можност да се запознаат со обичаите на областа и некои традиционални начин на живот. Има неколку во близина на Нови Сад, најпознат во Ченеј, Ветерник, Беџеч и Качи Атар.

 

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови