ПЕТ ТИБЕТАНЦИ: Вежби кои даваат младост, здравје и виталност! (Фото)

Вежбите „пет тибетјанци“ се осмислени од древните монаси на Тибет пред повеќе од илјада години, ја зачувуваат виталноста, го освежуваат организмот со младечка енергија и снага, па благодарение на тоа преку текот на денот ќе чувстувате повеќе енергија и снага, па ќе можете да обавите повеќе од она што сте планирале.

Најдобро е вежбите да се прават наутро, и да се прават во непарни броеви 3,5,7... Започнете за почеток по една и постепено секоја недела зголемувајте ја јачината. Се препорачува да се истуширате после вежбање со млака вода. 

ПЕТ ТИБЕТНИ ВЕЖБИ СЕ: 

Прв „тибетјанец“

Го појачувате телесното и духовното покровителство и го подобрувате чувството на баланс.
Станете исправено и праширете ги рацете во висина на рамената да бидат паралелни со подлогата. Дланките свртете ги надоле. Вртете се околу својата оска во смерот на сказалките од часовникот. Додека се вртите длабоко вдишете и издишете. Едно вртење е едно повторување.

Втор „тибетјанец“

Ги зајакнува стомачните мускули и го подобрува имунитетот.
Лежете на грб на рамна и тврда површина. Испружете ги нозете, рацете се уз тело, дланките се завртени накај подот. Вдишите низ нос, и истовремено полека подигајте ги нозете и главата се додека нозете не дојдат во исправена положба, а со брадата да ги допрете градите. Додека ги враќате нозете и главата во почетна положба, издишете низ нос или уста. Ако ви е на почетокот тешко да ги испружите нозете потполно, можете малку да ги подвиткате во колена.

Трет „тибетјанец“

Го шири градниот кош и помага при јасно согледување на животните цели.

Клекнете на колена, свиткајте ги стапалата така што со прстите се потпирате на тлото. Дланките ставете ги на задниот дел на бутините, одма под задникот, а главата свиткајте ја така што ќе ги допира градите. Колената би требало да бидат малку раздалечени, а карлицата во рамниона со грбот. Вдишите низ нос и полека свиткајте го горниот дел од телото со струкот наназад. Главата зафрлете ја наназад колку што можете. Задржете го здивот накратко, а потоа идишете низ нос или уста додека се враќате во почетната положба.

Четврти „тибетјанец“

Исправува врат, ја ојачува кичмата, го активира варњењто и плексус соларис.

Седнете на под. Кичмата да ви биде права, нозете испружени, рацете се поред телото, а дланките се потпрени на подот. Прстите на раката се свртени кон нозете. Важно е рацете да ги ставите поред трупот. Главата е подигната напред, а брадата се наслонува на гради. Вдишете низ нос, и подигајте го трупор према горе. Притоа нозете се виткаат во колено додека стапалата го допираат тлото. Главата ја спуштате кон подот така што формирате мост. На кратко се задржувате во таа позиција, потоа со издишување полека се враќате во почетна позиција.

Пети „тибетјанец“

Прочистува ум и поправува расположение. 

Легнете на стомак, дланките потпрете ги на под покрај рамената и со рацете подигајте го горниот дел од телото. Рацете и нозете се на растојание од околу 60 cm едни од други. Со предниот дел на стапалата се ослонувате на тлото, а главата ја зафрлате нанзад накај грбот. Вдишувате низ нос и ја подигате задницата, а главата истовремено ја виткате додека не ги допрете градите. Треба со телото да формирате облик на триаголник. Издишете низ нос или уста додека се враќате во почетната позиција. Во текот на вежбата цело тело освен дланките на рацете и нозете над тлото. 

Се смета дека вежбите се петте тибетјани: 

– подобрува сон 

– смалува напнатост

– подобрува концентрација и помнење

– го подобрува варењето

– го подобрува работењето на респираторните органи

– спречува губиток на коскена маса

– ја смалува болката го грбот

– помага во процесот за слабеење

– ја зголемува физичката стабилност и издржливост

– го подобрува емотивното и менталното здравје

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови