Бомбици со бадеми

Бомбици со бадеми

Потребни состојки:

250г шеќер

250г бадеми

2 реда чоколадо

2 лажчки шеќер

4 лажички црно кафе

Начин на подготовка:

1. Сварете густ сируп од 250 грама шеќер и една шолја вода. Кога сирупот ќе почне да врие со големи меури, тргнете го од оган и додадете 250 грама обарени, излупени и ситно исецкани бадеми. Направете мали бомбици од оваа смеса додека е уште млака. Потопувајте ја раката во вода, за да не ви се лепи смесата на дланките.

2. Прелијте ги бомбиците со глазура која се прави од два реда чоколадо сварено со две лажички шеќер и четири лажички црно кафе. Потопувајте ги куглиците во оваа маса со помош на чепкалка, а потоа додадете им рендано чоколадо или мелени бадеми.

Кога рекламата е беспрекорно доба, ефектот е следен! (Видео)

Добра реклама значи добар профит и за газдата и за вработените... Но што со потрошувачите?

Ќе ве насмее до солзи ова видео, во кое желбата за секнударно слабеење и без напор, го натерала буцкото да купи крема со која ќе добие „мускули“! 

 

Колач за 30 минути: Чоколаден путер од кикирики!

Колач кој се топи во уста и остава без здив.
Магични се слатките задоволста, особено кога се толку совршено подготвени, а нивната подготовка не трае долго.

Подготовката на колачот е лесна и едноставна, не одзема повеќе од половина час, а вкусот е како да е приготвуван со часови додека да се добие тоа совршенство. 

Во видеото подоле го имате цел рецепт за негова подготовка:

 

Најчитани

Твитови