Офарбајте ја косата на природен начин

Постојаното менување на бојата на косата подразбира поагресивни третмани кои ја оштетуваат и сушат косата. За да можете без страв да ја менувате бојата на косата, предлагаме да се свртите кон природните начини за фарбање.

Еве како да добиете плава, кафеава или црвена нијанса користејќи ги плодовите од природата.

Зелена кора од орев – костенлива коса

Ставете заштитни ракавици и излупете 15-20 ореви. Зелената кора исецкајте ја на што помали парчиња и сомелете ја. Додадете топла вода. Потребно е мешавината да стане кашеста. Добиената каша употребете ја за фарбање на косата, нанесувајќи ја рамномерно со помош на четка за фарбање. Оставете да делува на косата 15-20 минути и обилно исплакнете ја. На крајот исплакнете ја со алкохолен оцет кој ќе помогне да се фиксира бојата.

Лушпи од кромид и кора од даб – светлокафеава коса

Потребно е да измешате половина шолја лушпи од кромид и средно иситнета кора од даб. Мешавината прелијте ја со 1 литар зовриена вода и потоа варете уште еден час на среден оган. Почекајте еден час да  се излади смесата.

Натопете ја косата со мешавината и оставете да делува еден час. По делувањето добро исплакнете ја косата со топла вода и исушете ја. Испирањето со алкохолен оцет во последното плакнење ќе ви обезбеди потрајна боја.

Камилица – златно-плава боја

Потребно е само да земете 100 грама суви цветови од камилица и да ги сварите во половина литар вода. По варењето оставете ги цветовите да отстојат во водата уште половина час, а потоа процедете и натопете ја косата со добиената течност. Оставете да делува еден час. Потоа исплакнете ја и исушете ја косата.  Во последното испирање употребете алкохолен оцет.

Цвекло – црвена боја

Земете цвекло со средна големина, исецкајте го на поситни парчиња и сварете го. Кога ќе се свари, почекајте да се излади, а потоа испасирајте неколку парчиња од цвеклото во водата во која се вареше. Добиената мешавина употребете ја за фарбање на косата и оставете да делува 15-20 минути. Исплакнете ја косата со алкохолен оцет и исушете ја.

Доколку имате посветла коса ќе добиете целосен ефект и косата ќе ви биде црвена уште при првото фарбање на овој начин. Од друга страна, доколку имате потемна коса ќе треба да го повторите овој третман неколку пати.

Незаборавна забава: Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден!

Галерија: 

Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден! 

Една година исполнета со незаборавни моменти и уживање! Уникатно место за одлична забава, превкусна храна и загарантирано одлична атмосфера. После 1 година работа со над 100 забави, повеќе од 50 семејни прослави, дефинитивно станаа омилено место во градот на секоја генерација. Тарапана не е само обична кафана ова е кафана со душа во која се ужива во комбинација со вкусна храна и разновидна музичка програма.

Вчеравечер по повод една година постоење направија незаборавна роденденска забава. Како секогаш, и овој пат се потрудија на своите гости да им приредат повеќе од одлична забава. За атмосферата да биде вистинска "тарапана" се погрижија безвременскиот Дарко Филиповиќ и Dj Boban Nikolic.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

Галерија: 

Нова жешка акција во реалното шоу „Задруга 2“: Бане и Зерина заборавија на камерите и се препуштија на страстите! (ВИДЕО)

„Задруга 2“ се повеќе личи на еротско реално шоу. Поради фактот што 24 часа учесниците се под видео надзор, што е и нормално, тие упорно бараат место каде ќе се сокријат и разменат пар нежности. Засега единствено место каде нема камери е туш кабината па ова е омилено место на паровите! Последни кои беа уловени на ова место беа Бане и Зерина...

Позната руска актерка физички нападна жена од публика, откако таа го спомна нејзинот син кој има Дунов синдром! (ВИДЕО)

Познатата руска актерка Евелина Бледанс физички нападна жена од публиката, откако на несоодветен начин го спомна нејзинот син кој има Дунов синдром.

Четириесетидеветгодишната актерка која го очекува своето трето дете, гостуваше во емисијата „Во живо“ и зборуваше за бременоста во постари години, а една жена во публиката и рече дека го загрозува зравјето на нејзиното неродено дете, бидејќи во тие години е опасно да се раѓа.

„Што ти е? Сакаш да родиш уште едно болно дете? Сакаш да имаш уште едно дете со Даунов синдром? На никој не му се потребни такви деца, ни тебе, ни на општеството“, рече Елена Лебедева, жената од публиката.

Актерката по оваа изјава, мирно стана, тргна кон неа и и удри шамар пред камерите.

„Ќе те искршам. Тоа е мое дете. За мене можеш да зборуваш што сакаш, но остави ги на мира моите деца“, рече актерката.

Најчитани

Твитови