Што светот не знаеше за владеењето на Гадафи?

Веројатно првите асоцијации кои ви паѓаат на памет кога ќе слушнете за Муамер ел-Гадафи се тиранин, диктатор и терорист. Но, постојат илјадници граѓани во Либија кои не би се согласиле со известувањата пренесени од страна на светските медиуми. Секогаш постои и друг агол на работите. Ова се 10-те факти за Гадафи и неговото владеење, за кои поголемиот дел од светот не е ниту свесен:

1. Во Либија, домот се смета за природно човечко право. Нововенчаните двојки добиваа 50.000 долари за да купат сопствен дом. Мајките и нивните новороденчиња пак добиваа по 5.000 долари.

2. Електричната енергија беше бесплатна за сите. Сметки за струја, не постоеја.

3. Образованието и здравството исто така беа во целост бесплатни. Доколку некој не беше задоволен од здравството или од образованието во Либија, либиската влада му даваше пари за да му овозможи пристап до она што му е потребно во странство.

4. На банките им беше со закон забрането да наплаќаат камати за кредитите.

5. Доколку некој Либиец решеше да купи автомобил, владата му плаќаше половина од цената.

6. Секој што сакаше да стане земјоделец или фармер добиваше државно земјиште на бесплатно користење, куќа, опрема, стока и семе.

7. Либија е земја што, покрај нафтата, има 144 тони злато во трезорите на Централната банка, земја што не е задолжена ниту кај ММФ, ниту кај Светската банка ниту кај која било друга финансиска институција на светот, и земја што, под Гадафи, беше богата, суверена и независна.

8. Либија го изгради најголемиот систем за наводнување во светот, исто така познат и под името „вештачка река“. Финансиран од страна на владата, Гадафи го нарекуваше овој проект и „осмо светско чудо“.

9. Нафтата беше речиси бесплатна. 0,14 долари за литар, односно нешто помалку од 8 денари.

10. Тој го подигна степенот на едукација. Пред неговото владеење, само 25% од жителите на Либија биле писмени. Со текот на годините оваа бројка се искачила на 87%.

Пред падот на Триполи, Гадафи се обидуваше да ги соедини земјите на Африка со една заедничка валута, златниот динар. Повеќето држави ја поздравија оваа идеја, која претставуваше опасност за веќе постоечката светска економија. Иако ова можеше да биде значаен прогрес за Африка, сепак, постоеја големи шанси негативно да се одрази врз американскиот долар. Бројни поддржувачи на владеењето на Гадафи сметаат дека ова е вистинската причина зад ликвидацијата на „тиранинот.

Само оние кои живеат во Либија можат најдобро да кажат дали неговото владеење во реалноста било терор и диктатура. Сепак, факт е дека и покрај големиот број на негативни гласини кои кружат околу неговото име, тој има направено бројни позитивни работи за оваа земја.

Ситуации каде Кардашијан-Џенер си „краделе“ облека една од друга и копирале изглед!

Оние кои имаат сестра, знаат како е постојано да си менуваат, позајмуваат, а понекогаш и крадат облека, па дури истото некогаш се случува и помеѓу мајка и ќерка.

На оваа навика не се имуни ниту славните личности, кои можат да имаат што ќе посакаат, но сепак некогаш одлучуваат да го ископираат изгледот на мајката/ќерката/сестрата.

Можеби не сте забележале, но девојките од Кардашијан-Џенер семејството често го прават тоа и се појавуваат во ист аутфит, со мала промена во стајлингот.

Па така, мама Крис често знае да облече некое парче облека од богатиот гардеробер на ќерките, а и сестрите често си менувале облека и копирале меѓусебни стајлинзи низ годините.

Што се пребарувало најмногу на Google во 2018 година?

2018 година е пред крајот, но ќе остане во сеќавањата како многу интересна и турбулентна година за интернет заедницата.

Он-лајн просторот одамна е огледало на човештвото и настаните кои очигледно ја брануваат планетата. Ова ни овозможува кон крајот на секоја година да направиме аматерски психолошки профил на човечкиот род, според она што најмногу го пребарувал во годината која изминува.

Во топ 10 пребарувањата доминираат славните лица кои го изгубија својот живот во 2018 год.

Можеби и ќе претпоставите што најмногу се пребарувало на Google во текот на 2018 година, но еве ја и официјалната потврда:

 1. Светското првенство во фудбал

 2. Авичи

 3. Мек Милер

 4. Стен Ли

 5. Black Panther

 6. Меган Маркл

 7. Ентони Бордејн

 8. XXXTentacion

 9. Стивен Хокинг

10. Кејт Спејд

Зошто за време на славата се пали свеќа?

Свеќата е неопходен дел од ритуалите кои православните христијани ги спроведуваат за време на семејните слави.

Православните христијани кога имаат домашна слава, тие всушност го слават светецот заштитник на нивниот дом. Тогаш целото семејство се собира околу поставената маса, се споделуваат љубовта, слогата и мирот. По желба, се канат и гости.

Се верува дека славската свеќа е дар на семејството кон Бога. Таа претставува светлина на вербата и се пали при сечењето на славската погача. Според традиционалните верувања, молитвата и славската свеќа привлекуваат добра енергија и ја чистат душата од негативни елементи.

Многумина оставаат свеќата да гори во текот на целиот ден на славата, а остатокот од нејзе се пали за другите верски празници кои семејството ги слави. Може да се остави и под домашниот иконостас да догори.

Свеќите се неизоставна декорација за време на верските празници, а често се поврзуваат и со релаксирачки и медитативни својства, кои ги чувствуваат оние кои веруваат дека пламенот е светлина кон Бог и неговиот пат.

Најчитани

Твитови