Симптоми кои покажуваат дека имате рак на јајниците

Ракот на јајници се нарекува уште и „тивок убиец“ бидејќи тешко се открива, а симптомите на почетокот се незабележителни и многу е тешко да се дијагностицираат. 

Болеста главно ги погодува жените за време на менопаузата и по неа, односно тоа се жени меѓу 50 и 60 години, а големо влијание на тоа дали ќе заболите од рак на јајниците иима лична, но и семејна анамнеза.

Во голем дел од случаите, жените немаат симптоми или не можат да ги препознаат бидејќи тие се „секојдневни“ и жените често им пристапуваат на другите проблеми.

Најчестите симптоми се:

- Мачнина и повраќање

-Чувство на надуеност

- Дијареја или тврда столица

- Притисок во стомакот

- Тапа болка во долниот дел на стомакот

- Зачестено мокрење

- Грчеви

- Губење на апетитот

- Слабост и умор

- Нагло намалување или зголемување на телесната тежина

Многу жени овие симптоми ги препишуваат на други болести како прелада, инфекција на мочниот канал или нездрава исхрана. Поради тоа многу е важно редовно да се оди на контрола, за на време да се открие оваа болест.

Голем број на жени посетуваат гениколог дури кога оваа болест е во напредна фаза.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови