Симптоми кои покажуваат дека имате рак на јајниците

Ракот на јајници се нарекува уште и „тивок убиец“ бидејќи тешко се открива, а симптомите на почетокот се незабележителни и многу е тешко да се дијагностицираат. 

Болеста главно ги погодува жените за време на менопаузата и по неа, односно тоа се жени меѓу 50 и 60 години, а големо влијание на тоа дали ќе заболите од рак на јајниците иима лична, но и семејна анамнеза.

Во голем дел од случаите, жените немаат симптоми или не можат да ги препознаат бидејќи тие се „секојдневни“ и жените често им пристапуваат на другите проблеми.

Најчестите симптоми се:

- Мачнина и повраќање

-Чувство на надуеност

- Дијареја или тврда столица

- Притисок во стомакот

- Тапа болка во долниот дел на стомакот

- Зачестено мокрење

- Грчеви

- Губење на апетитот

- Слабост и умор

- Нагло намалување или зголемување на телесната тежина

Многу жени овие симптоми ги препишуваат на други болести како прелада, инфекција на мочниот канал или нездрава исхрана. Поради тоа многу е важно редовно да се оди на контрола, за на време да се открие оваа болест.

Голем број на жени посетуваат гениколог дури кога оваа болест е во напредна фаза.

Спенџарска се разголе на плажа во Шпанија! (ФОТО)

Со доаѓање на топлото време и високите температури, јавните личности се впуштија во авантури. И македонската водителка Јелена Спенџарска одлучи слободното време да го искористи за да ги наполни батериите.

Како дестинација за ова лето ја одбра Шпанија, и една од најпознатите дестинации - Палма де Мајорка, па оттаму се пофали со неколку фотографии.

Спенџарска на социјалните мрежи својот сподели неколку фотографии од своите летни лудории и нормално исти на кои го истакна своето тело и перфектна  линија.

Марјана Станојковска проклето секси: Бујните облини во прв план! (ФОТО)

Марјана Станојковска замина на заслужен одмор а жешкото Скопје го замени со рекалсирачка плажа, море и уживање. Истото е документирано и објавено на социјалните мрежи. 

Водителката на својот Инстаграм профил сподели фотографии од крупен кадар каде во преден план се нејзините бујни атрибути. Под истата следеа бура од коментари и лајкови. Позитивни секако...

Мишел Вилијамс од „Destiny's child“ јавно проговори: „Имам проблем и затоа побарав помош во психијатриска болница“!

Пејачката Мишел Вилијамс, која се прослави со женскиот бенд „Destiny's child“ се пријавила на лекување во приватна психијатриска установа поради депресија, јавуваат американските медиуми.

Пејачката која и претходно не ги криеше своите ментални проблеми, од пред неколку дена се лекува во болница близу Лос Анџелес.

„Со години се залагам за тоа, да се подигне свеста за менталното здравје и за охрабрување на луѓето да препознаат кога да побараат помош, поддршка и поттик од луѓето што ги сакаат и се грижат за нив. Сега горда и среќна можам да кажам дека ќе продолжам да бидам пример и неуморно ќе се борам за помош на оние на кои им е потребна“, напиша Вилијамс на социјалните мрежи.

Поранешната пејачка доби голема поддршка од своите колеги, фанови и семејство за одлуката јавно да проговори за нејзината здравствена состојба и со тоа им помогне на многу луѓе во светот кои го имаат истиот проблем. 

Најчитани

Твитови