Психолозите откриваат 9 важни вештини за спас и напредок на врската!

Гај Винч, семеен психолог кој им помага на паровите повеќе од 20 години, смета дека среќата и задоволството во врската зависи од три клучни фактори. Повеќе од тоа, овие фактори не се инстинктивни и бараат учење и подготовка. Потребно е да се развијат вештини што треба многу да се практикуваат. Колегите на Винчо, исто така, зборуваат за други навики кои им помагаат на паровите да останат задоволни со нивните врски за многу години.

Ние одлучивме да ви ги кажеме овие вештини и навики, а како најбитни и најклучни се земаат овие 9:

1. Сочувство

Сочувството е способноста да се замислите себеси во туѓи чевли и да им дадете некоја повратна информација: да ги поддржите или да ги утешите, да бидете тажни или среќни заедно.

Откако сте живееле неколку години со некого, можеби мислите дека добро се познавате. Сепак, ова може да биде пречка за вашиот начин на развивање на емпатијата еден за друг во врската.

Со цел да ја избегнете оваа грешка, вежбајте сочувство. Обидете се да се ставате себеси во нечива ситуација. Затворете ги очите и, земајќи го ликот на личноста и околностите што ги земаат во предвид, обидете се да замислите како тие мора да се чувствуваат. Заборавете на вашето мислење за проблемот, обидете се да ги разберете емоциите на другиот. Ова ќе ви овозможи да покажете емпатија што е толку важно за среќен и здрав однос.

2. Емоционално разбирање

Претходната точка доведува до ова. Мислиме дека е важно не само да се ставате во нечија положба кога се во неволја, туку и во текот на многу жестоки аргументи меѓу вас.

Се разбира, за време на расправија, многу малку луѓе велат: "Имаш право да се чувствуваш така, и јас го разбирам тоа". Се чини дека велејќи го тоа само може да ги влоши работите, но тоа нема. Овие зборови можат да имаат чудесен ефект. Вашиот партнер ќе сфати дека ги разбирате неговите чувства и, иако сте вознемирени, го прифаќате начинот на кој се чувствува. Оваа реализација води кон чувство на олеснување и заборавање на негативните емоции.

3. Внимание и учтивост

Сите ние имаме склоност да ја потцениме важноста на малите чинови на учтивост и внимание. Еден магичен круг кој често се појавува во односите: еден партнер покажува дека е вознемирен, а другиот го прави истото, и сето тоа води до сериозен конфликт. Во овој случај, вниманието, како букет цвеќиња, омилен чоколаден десерт, вкусна вечера или прегратка, може да помогне да се отстрани проблемот и да се пробие кругот.

Се разбира, вниманието и учтивоста не можат да го решат овој вид на ситуација, ако сте направиле некој да страда. Но, ако ситуацијата не е толку лоша, не пропуштајте ја оваа тактика.

4. Партнерство

Некои двојки толку се навикнуваат меѓу себе за да почнат да се третираат како цимери. И секоја личност почнува да живее сопствениот живот. Во оваа ситуација, некои луѓе често ги игнорираат мислењата на своите партнери кога донесуваат одлука.

И ова е најлошото нешто што можете да го направите. Овој пристап, најверојатно, ќе доведе до чести аргументи и разделување. За да го избегнете ова, треба да направите важни одлуки во врска со мислењето на вашиот партнер. Затоа што овие одлуки најверојатно ќе влијаат на животот на твојот или партнерот.

5. Шпекулации

Не обидувајте се да читате помеѓу редовите кога вашиот партнер ви кажува нешто неутрално или дури и убаво. На овој начин ќе ескалираш непостоечки конфликт. Или конфликт кој постои само во вашата глава.

Не шпекулирајте во каква било ситуација, само прашајте го вашиот партнер директно за тоа што навистина значеше.

6. Благодарност

Покажете му на вашиот партнер колку сте благодарни, за секоја шанса што ја добивате. Вие не може да верувате во ова, но овие зборови се магични. Вашиот партнер ќе падне дека тој или таа е корисен, потребен, и ќе сфати дека навистина мислите на овој начин. И веројатно ќе ги слушнете зборовите "благодарам" повеќе, не само за нешто големо, туку и за нормални работи.

7. Не земајте се еден со друг здраво за готово

Сите односи имаат граници, лимити и одговорности. И не треба да се земе се што е во врската здраво за готово.

За да бидете сигурни дека двајцата партнери се задоволни со врската, треба да работат на тоа, да научат да зборуваат, да учат да ги решат проблемите и да прават компромиси. Немојте да ги земате здраво за готово зборовите или постапките на вашиот партнер. Потоа, вашиот партнер ќе го стори истото за вас.

8. Среќа

Многу луѓе мислат дека личноста што ја сака е одговорна за чувството на задоволство. Ова е само делумно точно. Основата на твојата среќа не е некој друг, тоа е ти. Ако не сте биле задоволни со вашиот живот пред врската, тогаш можноста дека врската може да ја подобри ситуацијата е само привремено. И после тоа, вашите минати емоции ќе се вратат.

Не мислам дека вашиот партнер е одговорен за ова. Вие сте архитект на вашата среќа. Само запомнете го тоа.

9. Озборување

Никогаш не кажувајте ништо лошо, зад грбот на партнерот. Тоа не е  дека тој или таа, најверојатно, ќе дознаат и дека ќе се вознемират. Проблемот е што порано или подоцна најверојатно ќе го решите проблемот, но вашата мајка или пријателите на кои сте се пожалиле ќе ги паметат лошите зборови што сте ги кажале. И да бидеме искрени, им кажавте за да добиете поддршка, и воопшто не беше важно дали е тоа во ред или погрешно.

Бидете помудри. Разговарајте за проблемите во вашиот однос со вашиот партнер, не зборувајте за недостатоците што ги имате и за време на жестока расправија, единстевно само кога сте смирени. Во овој случај, шансите дека ќе бидете среќни заедно долго време се многу повисоки.

Како до СОВРЕШНО добро исперани алишта, во 8 лесни чекори!

Учењето како да се перат алишта и не е така  тешко. Денешните ткаенини, детергенти и машини заземаат најголем дел од мистеријата и грешките надвор од процесот. Следете ги овие десет основни чекори за перењето облека и ќе имате чиста алишта кои ќе ги носите и употребите утре. Но, прво одредите дали вашата облека навистина треба да се измпере. Ќе заштедите време и пари ако ги следите овие упатства за чистење на машка и женска облека.

1. Прочитајте ги етикетите

Проверете ги етикети за нега на вашата облека и постелнина. Тие ќе ви кажат дали некој предмет може да се пере во машината. Секој вид ткаенина има својства кои одлучуваат како реагира на топлина, вода и раствори за чистење.

  • Грижа за памучни ткаенини
  • Грижа за синтетички ткаенини
  • Грижа за ткаенини од волна

Поставете ги сите облеките како што се етикетирани како "измијте посебно" или "перење на раце" во посебни купови. Како почетник перач, ако пишува, "суво перење", верувајте на етикетата и ставете ја во торба за да ги однесете на истите на суво перење.

2. Сортирај

Започнете со сортирање на алиштата по боја. Белата, пастелни, светло сива и бела позадина се печатат во еден куп. Длабоко обоена облека - црна, црвена, морнарица, кафеава, темно сива - оди во друг куп.

3. Сортирај повторно

Сортирајте го секој куп повеќе од типот на ткаенина. На пример, одделни да се пешкирите и постелината од облеката. Во темни бои, одделни маици и фармерки, од полесни предмети од тежина како блузи и фустани.

Перењето по ткаенина ви овозможува да користите различни температури на водата и да ги задржите циклусите на сушење едноставно. 

Ако нема доволно облека за целосно сортирање на секој вид на ткаенина и се брзате, секоја боја може да ја исперете заедно. Едноставно не заборавајте да го изберете циклусот за миење за да ги соберете најделиките облеки во товарот.

4. Изберете детергент

Изберете универзален детергент за перење и читајте ги упатствата за да одредите колку да го користите. Ако облеката има дамки, пред да ги исперете пред нив, користете отстранувач на дамки или малку детергент за перење. Додадете го детергентот на барабанот за миење или диспензерот пред да се натовари за да се спречи да вилае на остатокот од облеката.

5. Изберете температура на водата и циклус на миење

Освен ако вашата облека не се извалка со нечистотија и силно извалкана, миењето во ладна вода ќе им служи на вашите потреби и ќе ги спречи повеќето катастрофи за перење. Исклучок е памучна долна облека и постелнина за кои е потребна топла вода за отстранување на масното ткиво. Постелнито и пешкирите треба да се перат со највисока препорачана температура барем секое втор перење за санација. Секогаш исплакнете со ладна вода. Изберете го најдобриот циклус за миење на ткаенините во товарот.

6. Конечна проверка

Побарајте ги дамките и направете им третман пред перење. Ако не знаете како да ги отстраните дамките, одвојте време да прочитате една од следните статии.Отстранете ги сите додатоци како ремени и накит. Затворете ги сите патенти и копчиња.

7. Наполнете ја машината за перење

Наполнете предмети во машината еден по еден. Не ставајте премногу облека во машина за перење. Облеката треба да се движи во вода. За да ги заштитите финишот на ткаенината и да го зачувате изгледот, превртете ја облеката наопаку, со вештачки ткаенини и темни бои од надворешна страна кон внатрешна.

8. Извади ја облеката од машината за перење

Веднаш извадете ги влажно испраните алишта од машината за да ги намалите шансите алиштата да се изгужваат, но и да спречите појава на мувла.

Земете дел по дел од испраната облека истресете ја, за да се исправи, а потоа маиците, кошулите, блузите и џемперите, а може и панталони, закаќете ги на закачалка за да спречите исцртавање на линии од жиците за сушење. 

ИМА ДЕСЕТ ГОДИНИ: Тој е НАЈМЛАДИОТ возач на КАМИОНИ! (Видео)

Еј, овој човек заслужува да му се укаже најголема почит. Ова е најдобро видео кое го покажува талентот на младо дете кое го знае секој дел од камионот и знае како работи. Погледнете го најмладиот камионџија, замислете тој освен што управува со камионот исто така знае и да го поправа. 

Ќе останете без зборови погледнете го до крај видеото!

Волците се толку величествени, погледнете зошто! (Видео)

Волци искрено не треба да се ловат повеќе, во овој ден и возраст требаше да сфатат дека волците се толку слични на луѓето. Тие формираат "Земји" и ги означуваат нивните граници. Тие војуваат едни против други и формираат сојузи. Се чини дека луѓето забораваат дека сме биле како нив. 

Погледнете ги само со колку љубов се сплотени со луѓето, иако ние сметаме дека тие претставуваат закана за нас, а всушност и не е се така, бидејќи ако и нив им пристапите со нежност и без страв тие ќе возвратат исто.

Запомнете и ние некогаш реагираме инстинктивно и со став. Па исто и тие.

Најчитани

Твитови