ДОМОМ БЕЗ ОТРОВИ: Ефективни и природни пестициди за 5 минути.

Вашата градина и дом во летниот период се секогаш главна метна на поситни и покрупни штетници со пестициди кои можете да ги направите во својот дом од едноставни состојќи и тоа  за само 5 минути.

Овие мешавини кои ви ги предлагаме се сосем природни, еко – пријателски опции, и се ефективни како и индустриските пестициди. Целта е да вашиот дом и градина бидат здрави, но по можност без тешки хемикалии вклучени во целата приказна.

Природни опции и решенија секогаш постојат. Одговорот на сите проблеми можете да го пронајдете во природата.  Добрата работа е што секојдневно се шири армија од луѓе, кои макотрпно работат на тоа да ги запознаат тајните на природата. Придружете им се и вие, овој пат направете свои природни пестициди, кои ќе ви помогнат да се решите од штетниците, кои ги напаѓаат вашите растенија ,билки …

Лук

Спреј од лук е еден од најпознатите природни пестициди. Во 1 литар вода исецкајте десет чешниња лук (можете да додадете и 1 лажица  чили пиперка). Ставете да се вари, откако водата ќе зоврие намалете ја температурата и оставете 15 –тина минути да поврие. После тоа тргнете го тенџерето од шпоретот, поклопете го  и оставете го природно (потполно) да се олади. Течноста исцедете ја и сместете ја во шише со прскалка. Па слободно можете да ги попрскате растенијата во вашата градина. Овој спреј може да издржи (рок на траење) 10 дена, доколку го чувате во фрижидер.

Босилек

За овој спреј потребно ви е: 4 чаши вода, 1 чаша свеж или 2 лажици лисја од сушен босилек и една лажица течен детергент (сјај) за миење садови.

Во поголем сад се става водата да зоврие, додадете ги листовите од босилек и оставете да се готви 3 минути. Кога ќе биде готово само поклопете го садот и оставете  смесата природно да се излади. Откако ќе се излади додадете го течниот детергент на смесата па потоа сместете ја во шише со прскалка.
Ова е многу ефикасен пестицид против вошки на лисјата на растението.

Сол

Растворете две лажици сол во 5,7 литри вода. Оставете го да одстои пет минути. Оваа смеса можете да ја користите против гасеници, црви, пајаци и слични инсекти.

На сличен начин можете да користите и горка сол и тоа против црни дамки и дамки на листовите , мувла и слични оболувања. Растворете 60 грама горка сол во 7,5 литри вода и применете ја смесата на  растенијата.

Стилизирајте ја косата, со четка за заби!

Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак за коса на четка за заби и нежно измазнете ги непослушните влакна, советува британскиот фризер Patrick Wilson

Познатиот британски фризер Patrick Wilson, кој работи со многу ѕвезди како Cindy Crawford и Kendall Jenner, откри зошто тој секогаш во фризерскиот прибор има четка за заби.

Тој вели дека четката за заби е одлично помагало за измазнување на непослушната коса и врвови.

– Таа е совршена алатка за усовршување на убавината на вашиот изглед, за беспрекорна завршна обработка. Понекогаш наједноставните трикови се најдобри кога станува збор за постигнување на изглед како на црвениот тепих – рече тој.

– Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак на четката за заби и нежно измазнете ги неправилностите на косата – ја објасни постапката и препорачува инвестирање во четка со подобар квалитет, а не класична со која што повеќето луѓе ги мијат забите.

Тој ја демонстрирал оваа техника за време на фестивалот за убавина, Гламур во Лондон во 2019 година, на негова блиска пријателка и постојан клиент, пејачката Моли Кинг, која му беше модел во таа пригода.

„Кога Моли се појавува на телевизија или на црвениот тепих, мора да се осигураме дека нејзината коса ќе издржи добро“- рече тој.

Тикови за сите жени: Како да ги проширите чевлите кои ви се тесни?

Табелата со величини можеби била погрешна или стапалата ви се отечени; како и да е набиени палци и пликови по стапалата се загарантирани.

Растегнувањето обично се случува во ширина, а не во должина, бидејќи најдолниот дел од чевлите што е во директен контакт со земјата не може да се растегне многу. Затоа, колку и да ви се допаѓа одреден пар брендирани потпетици, не фрлајте си ги парите на број 38, ако всушност носите 39.

Употребете фен

Доколку се работи за кожени чевли, облечете два пара чорапи – колку подебели, толку подобро. Облечете ги чевлите и дувајте со фенот во нив на средна температура околу 30 секунди. Избегнувајте да дувате на едно место бидејќи може да ја оштетите кожата.

Повторете го процесот додека не почувствувате дека стапалото влегува полесно.

Ставете ги чевлите во замрзнувач

Наполнете една третина вода во мала ќеса за замрзнување. Заврзете ја убаво и осигурајте се дека нема дупка за да истече водата во чевелот. Ставете ја ќесата во чевелот во пределот на прстите, а потоа чевелот ставете го во замрзнувач додека водата не смрзне.

Кога мразот ќе се формира, може да го извадите чевелот дваесетина минути да се отпушти и потоа да ја повторите постапката сè додека не го растегнете доволно.

Купете растегнувач за чевли

Ова е едноставен алат и најмалку ризичен метод за растегнување на чевлите, односно нема да мора да се грижите дека ќе го уништите сјајот на новите чевли, ниту дека ќе ги оштетите со вода. Консултирајте се со чевлар за тоа каде може да се набави ваква алатка, инаку е достапна на amazon.com.

За да ги избегнете ваквите непријатни ситуации, најдобро е да се осигурате дека има барем 1 сантиметар простор од врвот на вашиот највисок прст на ногата до врвот на чевелот. Исто така, се препорачува да купувате чевли на крајот од денот, кога стапалата ви се малку отечени.

Лепа Брена не дозволи на Кија да биде дел од музички настан: „Или таа или јас - изберете!“

Кристина Коцкар беше предвидено да учествува на музички фестивал кој се одржа неодамна на Копаоник, каде што требало да настапи рамо до рамо со најголемите ѕвезди од регионот: Жељко Јоксимовиќ, Лепа Брена, Милица Павловиќ и „Парни ваљак“. И покрај желбата на луѓето од организацијата на фестивалот да ја донесат да пее, Кија беше исфрлена од листата на изведувачи, токму поради фолк кралицата Лепа Брена.

Таа буквално ги условила организаторите: “Или таа или јас”, бидејќи Брена смета дека не треба да споделува сцената со девојка од релно шоу, која има едвај двее-три песни и пее само од пред неколку месеци“ –  потврдил добро информиран извор, додавајќи дека по интервенцијата на фолк ѕвездата, организаторите и го откажале ангажманот на Кија.

 

извор: вистина.мк  

Најчитани

Твитови