Среќна плејлиста: Песни кои ќе ви го подобрат расположението

Добрата песна и музика се рецепт за подигнување на расположението. Доколку сакате да имате насмевка на лицето и да ширите позитивни вибрации, ова е совршената плејлиста за вас:

One direction – What makes you beautiful

Иако бендот се распадна, сеуште се чувствуваме убаво кога ја слушаме оваа песна.

Portugal.The Man – Feel it still

Оваа песна се најде на топ листата на песни на Барак Обама, па зошто да не и на вашата!

Gloria Gaynor – I will survive

Ако оваа песна не се направи среќен, не знаеме која друга би била. Едноставно блеска со позитивна енергија.

George Michael – Faith  

Кога Џорџ Мајкл вели дека постои надеж, тогаш веројатно е и така, а ние по слушањето на оваа песна се чувствуваме подобро.

Zella Day - Man on the Moon

Со оваа песна ќе се почувствувате како да сте во некој нов свет.

Ra Ra Riot – Water

Лесна убава песна која е идеална за во автомобил, но и за слушање во канцеларија.

 James Taylor – How sweet it is

Преубава љубовна песна која ќе ја поттикне вашата романтична страна, но и расположение.

Selena Gomez – Bad liar

Можеби е лоша во лажење. но сигурно не е во пишување на песни бидејќи оваа долго време не можеме да ја исфрлиме од глава.

Emotions – Best of my love

Оваа песна кажува се сама за себе.

Shakira feat Wyclef Jean – Hips Dont lie

Со Шакира веднаш добиваме желба да ги мрднеме колковите.

Кафето е лек за луѓето со срцеви заболувања!

Новото истражување вели дека секојдневното пиење кафе и чај може да биде од корист за луѓето кои имаат проблеми со срцето и ја поврзало консумацијата на кофеин, како состојка на овие два популарни пијалаци, со намалувањето на стапката на аритмии и абнормален срцев ритам.

Аритмија е состојба во која срцето бие премногу брзо, побавно или има нееднаков ритам. Многу лекари ги советуваат пациентите со атријална или вентрикуларна аритмија да избегнуваат пијалаци кои содржат кофеин. Но овие научници го покажале спротивното.

Тие анализирале 11 значајни научни студии, во кои вкупно биле вклучени 360.000 луѓе и откриле дека кофеинот нема никакво влијание на вентрикуларната аритмија, пишува Гардијан.

Анализата укажува дека внесот на кофеин од 300 милиграми на ден може да се смета за безбеден кај пациенти кои страдаат од аритмија. Тоа е, приближно, количина која е содржана во три шолји кафе.

Сепак, постојат бројни индивидуални разлики кога е во прашање чувствителност на ефектите на кофеинот, земајќи ги во предвид факторите кои водат до аритмии кај некои одделни случаи.

“Во студиите, во кои бил вклучен голем број луѓе, пациентите кои умерено конзумирале кафе и чај имале помал ризик за појава на проблеми со срцевиот ритам. Можно е тоа да влијаело позитивно на должината на нивниот животот”, заклучува тој.

Студијата беше објавена во научното списание на Американскиот колеџ за кардиологија.

Дерматолозите откриваат: Кокосовото масло е одлично но не делува лековито на сите типови кожа!

Веќе подолго време се зборува дека кокосот е лековит, и за бјути предностите од кокосовото масло, за неговите својства кои одлично делуваат на кожата и косата, за лекување на лузни и спречување на стареењето на кожата.

Според дерматологот и научник Џошуа Зејкнер, кокосовото масло е сепак “тешко” за лицето.

“Ова масло има многу бенефиции, но ги затвора порите. Во основа, кокосовото масло е многу заштитено и наместо да се апсорбира во кожата, останува на неа. Посебно не се препорачува за лицата кои се склони на акни и митесерии”.

Иако кокосовото масло е богато со витамин Е, линолска киселина која ја смирува иритантната кожа, сепак ова масло не се покажа како добро за бробата против акни.

Само во одредени случаеви се покажа како одлично против воспаление на кожата и акните:

“Овде мора да ги имаме во предвид гените отколку лековитите својства на маслото. На одредени типови на кожа, маслото од кокос им одговара, а на други не. Некои се многу чувствителни на овој производ, други не и во тие случаеви генетиката игра важна улога”.

Емина и Мустафа повторно заедно! (ФОТО)

Турските медиуми на големо пишуваат за смирувањето на Емина Јаховиќ и Мустафа Сандал, откако парот неодамна беше уловен заедно на јахта. По тој повод, се огласи и Емина со свое објаснување за ситиацијата. 

„Мислам дека овојпат љубовта се изгасна, но никогаш пријателската љубов и љубовта кон нашите деца. Ние сме сега партнери  кои мораат децата да ги изведат на прав пат“, изјавила Емина.

Голема е веројатноста дека во прашање било семејно собирање заради прославата на 10 роденден на синот Јаман, кој е роден на 8 август 2008 година.

Најчитани

Твитови