Макарони со пилешко и лук

Макарони со пилешко и лук

Состојки:

– 1 лажица масло

– 2 парчиња пилешки гради, исечени во ленти

– 2 лажици лук, исецкан

– ½ лажица сол

– ½ лажица бибер

– 150 грама хопла

– ½ чаша пармезан

– ¼ чаша песто

– 600 грама тестенини, варени и исцедени

– 150 грама чери домати, преполовени

– Пармезан за декорација

– Сецкан босилек за декорација

Подготовка:

1. Загрејте го маслото во тава на висока температура. Додадете пилешко месо, лук, сол и бибер и гответе додека не забележите дека месото добива румена боја.

2. Додадете ја хоплата, пармезанот и песто сосот, мешајќи додека не се добие еднолична смеса.

3. Откако ќе зоврие, на минимална температура гответе уште околу 5 минути, постојано мешајќи.

4. Додадете ги тестенините и доматите, и мешајте додека не стане смесата рамномерна. Тргнете ги од оган.

5. При послужувањето посипете пармезан и босилек на врвот!

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови