Макарони со пилешко и лук

Макарони со пилешко и лук

Состојки:

– 1 лажица масло

– 2 парчиња пилешки гради, исечени во ленти

– 2 лажици лук, исецкан

– ½ лажица сол

– ½ лажица бибер

– 150 грама хопла

– ½ чаша пармезан

– ¼ чаша песто

– 600 грама тестенини, варени и исцедени

– 150 грама чери домати, преполовени

– Пармезан за декорација

– Сецкан босилек за декорација

Подготовка:

1. Загрејте го маслото во тава на висока температура. Додадете пилешко месо, лук, сол и бибер и гответе додека не забележите дека месото добива румена боја.

2. Додадете ја хоплата, пармезанот и песто сосот, мешајќи додека не се добие еднолична смеса.

3. Откако ќе зоврие, на минимална температура гответе уште околу 5 минути, постојано мешајќи.

4. Додадете ги тестенините и доматите, и мешајте додека не стане смесата рамномерна. Тргнете ги од оган.

5. При послужувањето посипете пармезан и босилек на врвот!

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови