Зошто треба да направите пауза, пред да кликнете „Delete Facebook“?

Колку и да биде примамливо, како што би можело да биде бришењето на фејзбук акаунтот, и задавање на силен удар на Марк Зукенберг и неговите пријатели, исто така пред да го направите тоа размислете добро, бидејќи тоа влијае на вашето ментално здравје. А еве и како!

Во студијата спроведена од страна на „Journal of Social Psychology“, која го истражува односот меѓу Фејсбук и стресот, истражувачите на Универзитетот во Квинсленд откриле дека иако одбегнувањето на социјалниот медиум - бегемот ги намалува нивоата на хормонот за стрес кортизол, исто така, предизвика чувство на разочарување и исклучување.

"Додека учесниците во нашата студија покажаа подобрување во физиолошкиот стрес со откажување од Фејсбук, тие исто така пријавија пониски чувства на благосостојба ... луѓето рекле дека се чувствуваат незадоволни од својот живот и се надеваат на продолжување на нивната активност на Фејсбук", вели водечкиот истражувач Ерик Ванман. Наречете го „FOMBP“: страв од исчезнати бебешки слики.

Сепак, истражувачите велат дека одмор на Фејсбук може да обезбеди краткорочно ослободување од обемот на информации кои ги бомбардираат синапсите, што му дава на вашето ментално здравје поттик. 

Беспрекорна кожа: Маска за лице од пиво која мора да ја пробате! (Рецепт)

Дали ви се верува дека ако во маската за лице учествува и пиво, тоа ќе даде неверојатно добри резултати за убавиот изглед на вашата кожа?

Потребни намирници:

Две лажици пиво,

Една лажица овесни јатки,

Една жолча од јајце,

Неколку капки масло од гроздови семки.

Начин на приготвување и употреба:

Исипете го пивото во овесните јатки и оставете половина час да набабрат. Во друг сад добро измешајте ги жолчката и маслото и додадете ги во овесните јатки.

Нанесете ја готовата маска на лицето, вратот и деколтето. Оставете да делува 30 минути и на крај измијте го лицето со млака вода.

Се препорачува маската да се прави 2-3 пати седмично во текот на еден месец.

19 годишната Сања од Скопје го воодушеви жирито на шоуто „Ѕвездите на Гранд!“ (ВИДЕО)

Кон средината на септември започна и новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ со нови правила, со нов член на жирито.

Во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше и 19 годишната Сања Тодоровиќ од Скопје.  По нејзината изведба, доби два гласa од Ана Бекута и Џорџе Давид. Но кога Снежана Ѓуришиќ ја претстави Сања и откри дека е од Макеоднија, жирито беше видно изненадено.

„Ти имаш огромен потенцијал“, истакна Јелена Карлеуша која беше воодушевена што Сања е Македонка, а толку добро отпеа на српски јазик.

Настапот на Сања погледнете го во видеото подолу на 57:07

Нова принова: Се породи сестрата на Кејт - Пипа Мидлтон!

Пипа Мидлтон и нејзиниот сопруг Џејм Метјуз станаа родители на момче, чие име се уште не е објавено.

Пипа се породи во истата болница каде што нејзината сестра Кејт ги роди трите деца. Момчето е тешко 3.628 грама, а извор близок тврди дека се чувстуваат добро. Портпаролот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, изјави дека двајцата се возбудени поради Пипа и нејзиниот сопруг.

Пипа Мидлтон се омажи за менаџерот на хеџ фонд Џејмс Метјуз во 2017 година. Ова е уште една убава вест од Велика Британија, откако пред два дена стана јасно дека принцот Хари и неговата сопруга Меган исто така ќе станат родители следната година на пролет.

Најчитани

Твитови