Зошто треба да направите пауза, пред да кликнете „Delete Facebook“?

Колку и да биде примамливо, како што би можело да биде бришењето на фејзбук акаунтот, и задавање на силен удар на Марк Зукенберг и неговите пријатели, исто така пред да го направите тоа размислете добро, бидејќи тоа влијае на вашето ментално здравје. А еве и како!

Во студијата спроведена од страна на „Journal of Social Psychology“, која го истражува односот меѓу Фејсбук и стресот, истражувачите на Универзитетот во Квинсленд откриле дека иако одбегнувањето на социјалниот медиум - бегемот ги намалува нивоата на хормонот за стрес кортизол, исто така, предизвика чувство на разочарување и исклучување.

"Додека учесниците во нашата студија покажаа подобрување во физиолошкиот стрес со откажување од Фејсбук, тие исто така пријавија пониски чувства на благосостојба ... луѓето рекле дека се чувствуваат незадоволни од својот живот и се надеваат на продолжување на нивната активност на Фејсбук", вели водечкиот истражувач Ерик Ванман. Наречете го „FOMBP“: страв од исчезнати бебешки слики.

Сепак, истражувачите велат дека одмор на Фејсбук може да обезбеди краткорочно ослободување од обемот на информации кои ги бомбардираат синапсите, што му дава на вашето ментално здравје поттик. 

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови