Како да се облекувате и изгледате како СУПЕР МОДЕЛ?

Постојано забележите како модели секогаш изгледаат неверојатни, дури и кога тие се надвор од должност? И покрај раните утрински повици, бескрајни часови пред камерите и доцните ноќни излагања, тие некако успеваат да изгледаат необично шик во секое време.

Добрата генетика е фактор, се разбира, но навистина се сведува и на овие тајни оружја.

1. Потпетици

По одење во штикли цел ден, последното нешто што сакате да направите е уште еден пар на потпетици. Никогаш не знаеш кога ќе се појави последен кастинг или кој ќе оди на улица. Тоа може да биде моден разузнавач, тековен клиент, па дури и иден работодавач!

Потпетиците веднаш ви даваат подобро држење на телото, со што изгледате изгледаат повисоки, послаби и посигурни. Плус, тие докажуваат дека всушност може да одиме во потпетици (задолжително за секој модел). Запомни дека носењето потпетици не мора да значи носење облакодери.

2. Нијанси како дизајнерите

Ниту еден супермодел не ја напушта куќата без нивниот омилен пар очила за сонце. Правиот пар на нијанси ќе ве натера да изгледате како од модна писта подготвен а) иако сте имале ужасен сон, б) едноставно излезете од 12-часовен лет или в) немате ни грам шминка. Очните лтемни кругови се кријат настрана, очилата за сонце исто така ги штитат очите од штетните зраци на сонцето и ја одржуваат вашата деликатна кожа младешка. Тоа е победничка комбинација.

3. Тесни фармерки

Парот тенок, точни фармерки ќе ги направат нозете да изгледаат подолго и поцврсти. И, тие одат со сè! Можете да ги облекуваат нагоре или надолу, да ги натепате во чизми, да ги носите со потпетици или да ги спарите со едноставена  маичка (што е совршена облека за погледот).

4. Точна јакна

Една од најдобрите модни инвестиции што можете да ги направите е висококвалитетната монтирана јакна. Не мора да биде кожа, само нешто едноставно и класично што може да се облекуваат или да се облекувате. Можете дури да го носите и во текот на летото, ако прескокнувате од аеродром до аеродром (аеродромите се познати како студени) или се лизгаат над секси облека за ладните летнн вечерни часови.

5. Основно црно

Што не е да се сака за црно? Тоа е слабеење, класика е, тоа оди од ден во ноќ, и тоа оди со апсолутно сè (дури и самиот!). Таа, исто така додава на "празно платно" изглед што модел извидници и агенти љубов. Кога моделот е облечен едноставно и стилски, полесно е да се прикаже во облека на клиентот.

6. Едноставност

Моделите изгледаат најдобро во современи, чисти линии. Ништо претрупан, ништо зафатено (тоа значи руфи и надвор). Чувајте ги шминката и накитот едноставни, исто така, и обликувајте ги ноктите или избирајте неутрална боја.

7. Коса - коњако опавче

Овие едноставни алатки се задолжителни во арсеналот на секој модел. Тие помагаат да се скрие денот на лошата коса и да се најде кога имате кастинг и треба да го покажете вашето прекрасно лице. Само осигурајте се дека вашиот поздрав е елегантен, а не неуреден, а не премногу стилизиран. Агенти и клиенти сакаат да ве видат во вашата природна состојба.

Чистата еластичност изгледа најдобро, но секогаш може да се скрие поголема или шарено коса врзана со завиткување на парче од вашата коса околу држачот на коњска опашка, а потоа да се обезбеди со боби. Исто така, запомнете дека еластиците постојано се пробиваат, па не заборавајте да носите неколку со вас.

8. Доверба

Она што се наоѓа во внатрешноста е исто толку колку и она што е однадвор. Кога сте сигурни во себе, без разлика што правите или што носите, луѓето ќе забележат! Вашиот внатрешен супермодел ќе светне и кој знае, може да се открие.

36 креативни фотографии од бебиња, ќе ве исполнат со нежност! (Галерија)

Најбараниот и најпопуларниот фотограф кога станува збор за бебешки фотосесии е дефинитивно овој фотограф Ен Гедес, а ако ги погледнете нејзините дела, ќе ви стане јасно зошто.

Талентираната фотографка од Њујорк досега има продадено повеќе од 18 милиони книги во 83 земји од светот, благодарение на фотографиите од бебиња. Ен ги претвора своите мали „клиенти“ во цвеќиња, риби, желади, полжави, пеперутки, лубеници... оставајќи свој отпечаток во сферата во којашто работи.

Погледнете дел од нејзините фотографии и можеби ќе се инспирирате за вашата следна фотосесија со вашето малечко:

Во три ситуации никако НЕ смеете да кажете ТЕ САКАМ!

 

 Пред да ја донесете конечната одлука, прочитајте во кои случаеви зборовите ТЕ САКАМ не смеете да ги употребите иако сте зааљубени до уши и размислувате на таа личност и начинот како да и ги кажете магичните зборови, односно да изјавите љубов.

Ако сте тип начовек кој не може да биде сам, туку скока од една врска во друга за да се чувствува исполнето, големи се шансите дека прерано ќе изјавите љубов. Пред да ги изговорите магичните зборови, размислувајте дали воопшто ште стигнале толку далеку во врската и што очекувате. Пред или подоцна ќе мора да застанете на топката и заклучите дека дојде моментот да бидете малку сами и причекајте некој за кого срцето навистина лудува.

Тишина

Непријатен е моментот кога ќе кажете на партнерот или на партнерката Те Сакам, а од другата страна е само тишина. Таквиот потег може само да ја уназади врската. Едната страна ќе биде лута, а другата збунета. Можеби понекогаш е попаметно малку да размислите и да оставите некое време пред конечната одлука. Но, ако сте навистина сигурни дека се работи за мажот или жената на вашиот живот, вреди да разикувате.

Рана фаза

Во незгодните ситуации лесно може да дојдете до конфузија. Ако имате интензивни чувства во рана фаза од врската и одлучивте да и кажете на личноста дека ја сакате, таа би можела да помисли дека тоа го кажувате само за да ја задоволите.

Запрашајте се колку добро се познавате. На почетокот на врската паровите често се заслепени и не ги гледаат сите особини на партнерот. Знаете ли доволно за врските од минатото и каков впечаток оставиле на личноста и што таа всушност сака од животот? Пред да кажете ТЕ САКАМ, размислете дали навистина ја познавате таа личност или имате само одредена слика за неа. Несигурноста, исто така, може да го натера човекот на грешка. Понекогаш лугето мислат дека со љубовната изјава ќе ја врзат личноста за себе и ќе ја одбијат сета можна конкуренција.

ТЕ САКАМ може да навреди

Ако ги изговорите магичните зборови премногу рано, партнерот може да се налути, бидејќи сеуште е во фаза да се испита дали воопшто сака сериозна врска со вас.

Кога еднаш ќе кажете толку важен и сериозен аргумент не можете да се вратите назад и останува непријатна тишина помеѓу луѓето, ако другата личност не возврати. Можеби и размислувањето дека врската има потенцијал и дека би можеле да дојдете до таа точка, но сеуште не е подготвена на тој чекор, па чувствува притисок дека што побргу мора да реагира.

Во ваквите ситуации најчесто доаѓа до прекин, бидејќи другата страна не сака да се носи со притисокот и очекувањата на кои не е подготвена.

Ако сте вие подготвени на овој ризик и навистина верувате дека треба да му кажете на партнерот дека го сакате, прво покажете го тоа со дела. Наместо да ги покажувате со зборови своите чувства, подгответе неколку романтични изненадувања. Потоа гледајте ги реакциите, бидејќи од нив може да заклучите дали и другата страна размислува на истиот начин за вас.

Посетете го: Скадарско езеро, најголемо природно езеро на Балканот

Скадарското Езеро е најголемо езеро во Црна Гора и на Балканскиот полуостров. Површината на езерото изнесува 369,7 км²(од тоа на Црна Гора и припаѓаат 221,8 км², а на Албанија 147,9 км²). Должината од Врањина до Скадар изнесува 40 километри, а ширината на некои места изнесува 14 километри. Длабочината изнесува од 4 до 6 метри, а што повеќе се оди кон западниот брег се вдлабочува повеќе. Езерото спрема годишните времиња ја менува ја менува својата величина, а вода прима од многу реки. Од езерото истекува реката Бојана во Јадранското Море.

Езерото е полно со острови и полуострови на кои се наоѓаат трагови од историјата и културното богатство: Жабљак (15 век) - престолнина на некогашната држава Зета, Лесендро - тврдина која што се наоѓа на стените до езерото, тврдината Грможур. Бистрата вода и зачуваниот амбиент го овозможуваат доста богатиот еко-систем. Ова е единствено живеалиште на пеликанина југот на Европа.

На бреговите на езерото се наоѓа малиот град Рјека Црнојевича. Во близина се остатоците од градот Обод каде што биле сместена печатницата во која во 1494 година била испечатена првата книга во овој дел на Европа - Октоихот.

Најчитани

Твитови