Како да се облекувате и изгледате како СУПЕР МОДЕЛ?

Постојано забележите како модели секогаш изгледаат неверојатни, дури и кога тие се надвор од должност? И покрај раните утрински повици, бескрајни часови пред камерите и доцните ноќни излагања, тие некако успеваат да изгледаат необично шик во секое време.

Добрата генетика е фактор, се разбира, но навистина се сведува и на овие тајни оружја.

1. Потпетици

По одење во штикли цел ден, последното нешто што сакате да направите е уште еден пар на потпетици. Никогаш не знаеш кога ќе се појави последен кастинг или кој ќе оди на улица. Тоа може да биде моден разузнавач, тековен клиент, па дури и иден работодавач!

Потпетиците веднаш ви даваат подобро држење на телото, со што изгледате изгледаат повисоки, послаби и посигурни. Плус, тие докажуваат дека всушност може да одиме во потпетици (задолжително за секој модел). Запомни дека носењето потпетици не мора да значи носење облакодери.

2. Нијанси како дизајнерите

Ниту еден супермодел не ја напушта куќата без нивниот омилен пар очила за сонце. Правиот пар на нијанси ќе ве натера да изгледате како од модна писта подготвен а) иако сте имале ужасен сон, б) едноставно излезете од 12-часовен лет или в) немате ни грам шминка. Очните лтемни кругови се кријат настрана, очилата за сонце исто така ги штитат очите од штетните зраци на сонцето и ја одржуваат вашата деликатна кожа младешка. Тоа е победничка комбинација.

3. Тесни фармерки

Парот тенок, точни фармерки ќе ги направат нозете да изгледаат подолго и поцврсти. И, тие одат со сè! Можете да ги облекуваат нагоре или надолу, да ги натепате во чизми, да ги носите со потпетици или да ги спарите со едноставена  маичка (што е совршена облека за погледот).

4. Точна јакна

Една од најдобрите модни инвестиции што можете да ги направите е висококвалитетната монтирана јакна. Не мора да биде кожа, само нешто едноставно и класично што може да се облекуваат или да се облекувате. Можете дури да го носите и во текот на летото, ако прескокнувате од аеродром до аеродром (аеродромите се познати како студени) или се лизгаат над секси облека за ладните летнн вечерни часови.

5. Основно црно

Што не е да се сака за црно? Тоа е слабеење, класика е, тоа оди од ден во ноќ, и тоа оди со апсолутно сè (дури и самиот!). Таа, исто така додава на "празно платно" изглед што модел извидници и агенти љубов. Кога моделот е облечен едноставно и стилски, полесно е да се прикаже во облека на клиентот.

6. Едноставност

Моделите изгледаат најдобро во современи, чисти линии. Ништо претрупан, ништо зафатено (тоа значи руфи и надвор). Чувајте ги шминката и накитот едноставни, исто така, и обликувајте ги ноктите или избирајте неутрална боја.

7. Коса - коњако опавче

Овие едноставни алатки се задолжителни во арсеналот на секој модел. Тие помагаат да се скрие денот на лошата коса и да се најде кога имате кастинг и треба да го покажете вашето прекрасно лице. Само осигурајте се дека вашиот поздрав е елегантен, а не неуреден, а не премногу стилизиран. Агенти и клиенти сакаат да ве видат во вашата природна состојба.

Чистата еластичност изгледа најдобро, но секогаш може да се скрие поголема или шарено коса врзана со завиткување на парче од вашата коса околу држачот на коњска опашка, а потоа да се обезбеди со боби. Исто така, запомнете дека еластиците постојано се пробиваат, па не заборавајте да носите неколку со вас.

8. Доверба

Она што се наоѓа во внатрешноста е исто толку колку и она што е однадвор. Кога сте сигурни во себе, без разлика што правите или што носите, луѓето ќе забележат! Вашиот внатрешен супермодел ќе светне и кој знае, може да се открие.

Стилизирајте ја косата, со четка за заби!

Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак за коса на четка за заби и нежно измазнете ги непослушните влакна, советува британскиот фризер Patrick Wilson

Познатиот британски фризер Patrick Wilson, кој работи со многу ѕвезди како Cindy Crawford и Kendall Jenner, откри зошто тој секогаш во фризерскиот прибор има четка за заби.

Тој вели дека четката за заби е одлично помагало за измазнување на непослушната коса и врвови.

– Таа е совршена алатка за усовршување на убавината на вашиот изглед, за беспрекорна завршна обработка. Понекогаш наједноставните трикови се најдобри кога станува збор за постигнување на изглед како на црвениот тепих – рече тој.

– Откако ќе ја стилизирате косата, едноставно испрскајте мала количина на лак на четката за заби и нежно измазнете ги неправилностите на косата – ја објасни постапката и препорачува инвестирање во четка со подобар квалитет, а не класична со која што повеќето луѓе ги мијат забите.

Тој ја демонстрирал оваа техника за време на фестивалот за убавина, Гламур во Лондон во 2019 година, на негова блиска пријателка и постојан клиент, пејачката Моли Кинг, која му беше модел во таа пригода.

„Кога Моли се појавува на телевизија или на црвениот тепих, мора да се осигураме дека нејзината коса ќе издржи добро“- рече тој.

Тикови за сите жени: Како да ги проширите чевлите кои ви се тесни?

Табелата со величини можеби била погрешна или стапалата ви се отечени; како и да е набиени палци и пликови по стапалата се загарантирани.

Растегнувањето обично се случува во ширина, а не во должина, бидејќи најдолниот дел од чевлите што е во директен контакт со земјата не може да се растегне многу. Затоа, колку и да ви се допаѓа одреден пар брендирани потпетици, не фрлајте си ги парите на број 38, ако всушност носите 39.

Употребете фен

Доколку се работи за кожени чевли, облечете два пара чорапи – колку подебели, толку подобро. Облечете ги чевлите и дувајте со фенот во нив на средна температура околу 30 секунди. Избегнувајте да дувате на едно место бидејќи може да ја оштетите кожата.

Повторете го процесот додека не почувствувате дека стапалото влегува полесно.

Ставете ги чевлите во замрзнувач

Наполнете една третина вода во мала ќеса за замрзнување. Заврзете ја убаво и осигурајте се дека нема дупка за да истече водата во чевелот. Ставете ја ќесата во чевелот во пределот на прстите, а потоа чевелот ставете го во замрзнувач додека водата не смрзне.

Кога мразот ќе се формира, може да го извадите чевелот дваесетина минути да се отпушти и потоа да ја повторите постапката сè додека не го растегнете доволно.

Купете растегнувач за чевли

Ова е едноставен алат и најмалку ризичен метод за растегнување на чевлите, односно нема да мора да се грижите дека ќе го уништите сјајот на новите чевли, ниту дека ќе ги оштетите со вода. Консултирајте се со чевлар за тоа каде може да се набави ваква алатка, инаку е достапна на amazon.com.

За да ги избегнете ваквите непријатни ситуации, најдобро е да се осигурате дека има барем 1 сантиметар простор од врвот на вашиот највисок прст на ногата до врвот на чевелот. Исто така, се препорачува да купувате чевли на крајот од денот, кога стапалата ви се малку отечени.

Лепа Брена не дозволи на Кија да биде дел од музички настан: „Или таа или јас - изберете!“

Кристина Коцкар беше предвидено да учествува на музички фестивал кој се одржа неодамна на Копаоник, каде што требало да настапи рамо до рамо со најголемите ѕвезди од регионот: Жељко Јоксимовиќ, Лепа Брена, Милица Павловиќ и „Парни ваљак“. И покрај желбата на луѓето од организацијата на фестивалот да ја донесат да пее, Кија беше исфрлена од листата на изведувачи, токму поради фолк кралицата Лепа Брена.

Таа буквално ги условила организаторите: “Или таа или јас”, бидејќи Брена смета дека не треба да споделува сцената со девојка од релно шоу, која има едвај двее-три песни и пее само од пред неколку месеци“ –  потврдил добро информиран извор, додавајќи дека по интервенцијата на фолк ѕвездата, организаторите и го откажале ангажманот на Кија.

 

извор: вистина.мк  

Најчитани

Твитови