Како да оставите впечаток дека сте успешни?

Првиот впечаток е важен и тоа е потврдено од многу истражувања. Впечатокот за успешноста се добива за 5 секунди и тоа само врз основа на изгледот. Во светот на бизнисот се оди толку далеку што во тоа време се проценува за каков соговорник станува збор, какви се неговите шанси за напредок и стапката на успех…

Постојат 3 едноставни начини на кои можете да оставите впечаток дека сте успешни. Но зошто е тоа толку важно? Бидејќи истражувањата покажуваат дека првиот впечаток се состои 55% врз основа на изгледот, 38% врз основа на изведбата и само 7 проценти врз основа на содржината на разговорот. Еве 3 едноставни начини со кои ќе оставите впечаток дека сте успешни, и со кои ќе избегнете погрешни проценки:

Оставете впечаток дека се грижите за вашиот изглед

Ако не се грижите за својот изглед, луѓето ќе проценат дека не се почитувате себеси, а уште помалку вработените и клиентите.

Прилагодете го изгледот на ситуацијата

Ако сте во IT бизнисот постои еден кодекс на облекување, ако сте во војска е друг. Мора да работите на тоа вашиот изглед да припаѓа на групата и потрудете се да изгледате малку подобро од повеќето. Имитирајте некој кој има добар стил.

Избегнувајте провокативна облека

Со провокативното облекување жените губат голем дел од кредибилитетот. Ако здолништето е премногу кратко или имате премногу длабоко деколте можете да им кажете збогум на важните состаноци или унапредувањето.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови