Мафини со портокал и афион

Мафини со портокал и афион

Потребни состојки:

– 300 гр. брашно

– 100 гр. шеќер

– 50 гр. кафеав шеќер

– 3 лажици семе од афион

– 2 лажици прашок за пециво

– 1/4 сода бикарбона

– 1/2 лажичка сол

– 100 гр. путер

– сок и кора од 2 лимони

– сок и кора од 1 портокал

– 2 јајца

– 120 гр. павлака

Начин на подготовка:

1. Во еден сад измешајте ги: брашното, шеќерот, афионот, пецивото, содата и солта.

2. Во друг сад измешајте ги путерот (стопен) со сокот и кората од овошјето. Постепено додавајте ги јајцата и павлаката.

3. Спојте ги двете смеси и убаво измешајте ги.

4. Со добиената смеса пополнете околу 3/4 од калапите за мафини кои претходно сте ги премачкале со малку путер.

5. Мафините печете ги 10 минути на 200ºC.

Спенџарска се разголе на плажа во Шпанија! (ФОТО)

Со доаѓање на топлото време и високите температури, јавните личности се впуштија во авантури. И македонската водителка Јелена Спенџарска одлучи слободното време да го искористи за да ги наполни батериите.

Како дестинација за ова лето ја одбра Шпанија, и една од најпознатите дестинации - Палма де Мајорка, па оттаму се пофали со неколку фотографии.

Спенџарска на социјалните мрежи својот сподели неколку фотографии од своите летни лудории и нормално исти на кои го истакна своето тело и перфектна  линија.

Марјана Станојковска проклето секси: Бујните облини во прв план! (ФОТО)

Марјана Станојковска замина на заслужен одмор а жешкото Скопје го замени со рекалсирачка плажа, море и уживање. Истото е документирано и објавено на социјалните мрежи. 

Водителката на својот Инстаграм профил сподели фотографии од крупен кадар каде во преден план се нејзините бујни атрибути. Под истата следеа бура од коментари и лајкови. Позитивни секако...

Мишел Вилијамс од „Destiny's child“ јавно проговори: „Имам проблем и затоа побарав помош во психијатриска болница“!

Пејачката Мишел Вилијамс, која се прослави со женскиот бенд „Destiny's child“ се пријавила на лекување во приватна психијатриска установа поради депресија, јавуваат американските медиуми.

Пејачката која и претходно не ги криеше своите ментални проблеми, од пред неколку дена се лекува во болница близу Лос Анџелес.

„Со години се залагам за тоа, да се подигне свеста за менталното здравје и за охрабрување на луѓето да препознаат кога да побараат помош, поддршка и поттик од луѓето што ги сакаат и се грижат за нив. Сега горда и среќна можам да кажам дека ќе продолжам да бидам пример и неуморно ќе се борам за помош на оние на кои им е потребна“, напиша Вилијамс на социјалните мрежи.

Поранешната пејачка доби голема поддршка од своите колеги, фанови и семејство за одлуката јавно да проговори за нејзината здравствена состојба и со тоа им помогне на многу луѓе во светот кои го имаат истиот проблем. 

Најчитани

Твитови