Еден ген виновен за алкохолизам и претерано конзумирање на слатки, еве кој е тој:

Генот означен како FGF21 влијае врз тоа колкави количества алкохол и слатки ќе консумираат луѓето, сметаат научниците чиешто истражување е објавено во списанието Cell Reports.

Истражувачите ги проучувале податоците за околу половина милиони луѓе коишто дале примероци од крвта, плунката и урината. Се покажало дека оние коишто го имаат генот FGF21 почесто од другите јаделе слатки и консумирале алкохол. Сепак, и покрај нездравите навики во исхраната, кај овие луѓе е забележана помала масна маса.

Некои мутации на генот FGF21 доведуваат до појавата на алели (алтернативни форми на еден ген), коишто имаат склоност кон созддавање зависност од алкохол и од слатки. Луѓето коишто го имаат овој ген имаат поголема веројатнот да страдаат од висок крвен притисок.

Се верува, исто така, дека FGF21 е одговорен и за апетитот кај луѓето. Тој се излачува од клетките на црниот дроб и е одговорен за чувствителноста на инсулин. Како што претпоставуваат научниците во објавената студија, тоа е така затоа што тој директно дејствува врз центарот за задоволство во човековиот мозок и го менува неговото функционирење.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови