Островски рај: 10-те најубави острови, за одмор од соништата!

Во овој период се вршат разни истражувања и се одбираат најдобрите, секогаш се бара она совршеното што ни треба за ова лето. Па погледенете ги овие острови и изберет еден од нив!

Овој пат одлучивме да Ви ги претставиме 10 најдобри острови кои можете да ги посетите ова лето. Ако сакате да уживате во во сонце, плажа, сурфање, песок или пак пешачење по планинските предели ние ќе Ви помогнеме да ја одберете најдобрата дестинација за ова лето за да можете вистински да уживате.

10. Фернандо де Нороња – Бразил

Овој архипелаг е навистина уникатна еко чудесна шума која ни ја нуди најдбрата плажа во Бразил. Топлите смарагдни води кои ги има тука се здружени со коралите и делфините, преставено од феноменалното тропско уживање. Доколку уживате во нуркањето ова е идеална дестинација за Вас, а исто така и доколку уживате во прошетка на копно, постојат идеални места за тоа како што е Jardim Elizabet, плажата  Esmeralda и Baia do Sančo.

9. Бора Бора

Како вистински рај за младоженците ова место е навистина прекрасно за уживање. Тиркизната вода, плажите со ситен и бел песок, убавите зајдисонца, романтичната атмосфера ќе Ви навлезат под кожа. Тука можете да уживате во коралниот гребен, да пливате заедно со тропските риби и икоралите, да ги храните ајкулите…ако ја посетите највисоката точка на овој остров,планината Отеман, погледот ќе Ве воодушеви.

8. Пукет, Тајланд

Пукет е дом на бројни ресторани, одмаралишта и спа центри, па едноставно тој е врв во кој можете да имате разни активности во текот на целиот ден. Тој е најпопуларен остров во Тајланд, нудејќи Ви пешачење, истражување на прашуми и префинети песочни плажи. Овој остров има поефтини цени во однос на останатите острови кои се на нашата листа.

7. Маурициус-Африка

Доколку првата асоцијација кога ќе се помне Африка Ви е сува земја и сурови врвови, тогаш не го познавате доволно овој континент. Маурициус е вистински афрички рај,а се наоѓа источно од Мадагаскар, нудејќи ви многу повеќе од бели песочни плажи. Опкружен со огромни гребени, плитки лагуни, водопади, плантажи со шеќерни трски, шуми со еукалиптус, Маурициус е совршена комбинација на авантури и релаксација.

6. Мајорка- Белеарски острови

Оваа дестинација е позната по своит еодмаралишта како и остатоците од римското царство. Тука секој ќе може да пронајде нешто во што може да ужива- забава на одмааралиштата покрај плажа, мирни традиционални градови, готски катедрали и преубавите плажи. Палма е престолнина на Балеарските острови, и нуди премногу забава и добра атмосфера. Западно од Палма се наоѓа Cala Mayor, каде е сместена летната резиденција на шпанското кралско семејство.

5. Бали-Индонезија

Бали е фаворит и е омилен на многумина. Ова е вистинско природно богатсво со многу бујни џунгли, оризови полиња, каскадни водопади, плажи и други бројни задоволства. Сурфањето на плажата Uluvatu се наоѓа на четвртото место на светската листа , додека посетата на храмот Uluvatu е нешто што морате да го посетите. Доколку сакате да се опуштите посетете го Убуд, кој е центар на културата и уметноста. Околината на Убуд е полна со прашуми, Hindu храмови и свети храмови.

4. Туркс и Каисос

Како уште една врвна летна дестинација , овој остров има прекрасни плажи кои морате да ги посетите. Тука можете да ја совладате уметноста, доколку сакате да правите нешто друго, можете да едрите, параглајдерството Ви е достапно, кајак и други водени лудории.

3. Јамајка

Замислете се себе си како пиете кафе, додека седите на плажа и гледате во прекрасното Карписко Море, додека слушате реге музика и се опуштате. Па така изгледа еден идиличен одмор на овој остров. Низ силен идентитет претставен низ музика, храна и богата  култура, Јамајка е идеално место за оние кои сакаат да се опуштат, да уживаат во добра музика, забава и сонце.

2. Санторини

Како да е од разгледница, Санторини претставува остров кој има неопислива убавина. Патувајќи до овој остров со тарект ќе можете да ги забележите,,спратовите” на белите куќи кои се сместени на темните вулкански карпи, како будно го посматраат синото море. Белите куќи , сините куполи на црквите, преубавото време и плажата, како и самото сонце, го прават Санторини идеално место за одмор и релаксација. Oia е најпознатото место на овој остров, а Ви нуди тивнко и мирно уживање , како и најубавите зајдисонца на светот.

1. Мауи-Хаваи

Како број еден на нашата листа, Мауи е идеална дестинација за сите- од љубителите на природа па се до оние кои сакаат авантури. Наречен е ,,Остров на долини”  поради големата долина која се наоѓа помеѓу два вулкани. Островот Мауи е познат по својата величествена природа. Љубителите на сонцето можат да уживаат на песочната плажа Кајанапали. Тука ќе ве воодушеват азурниот плав океан, водопадите, природните базени и џунглите од бамбус

Како е да си снаа во Македонија: Ако си слаба, зошто си слаба, а ако си...

Бескрајно духовит, но вистински опис за тоа што значи да бидеш снаа во Македонија, кружи по социјалните мрежи. Тука се пронаоѓаат и снаите и свекрвите. По се изгледа една од “најтешките ” работи во Македоноја е да бидеш снаа, така пишуваат снаите кои се пронајдоа во овој текст.

Вака гласи описот, кој неодамна се појави:

“Еден од најтешки облици на постоење на Земјата е да бидеш снаа. Од една страна свекрвата, од друга золвата, од трета сите роднини. Има снаи кои уште на почеток си ставаат ред и никој не смее да им се меша, а ги има и оние кои на сите им одат по кеф.

Колку и да се трудиш да им се допаднеш, порано или подоцна, ќе ви дојде вода на уста и ќе добиеш желба да се тргнеш далеку од сите. Бидејќи ако си слаба, зошто си слаба, ако си дебела, зошто си дебела, ако не си образована, зошто не си учела, а ако си, тогаш тоа е твоја работа, тие не те терале со зор.

Ако си убава, не е добро, ако си запуштена, пак не е добро. Ако домот ти е среден, значи дека може да биде уште посреден, ако не тие, веднаш да одиш и да се убиеш, не си домаќинка.

Децата обично не ги доиш или храниш како треба, не ги облекуваш доволно и не знаеш да ги воспитуваш. Ако не сакаш да правиш зимница, лоша си, ако сакаш, тогаш не се прави така, не си научила додека си била кај мајка ти.

Ако правиш колачи, можеле да бидат поубави, а ако нарачуваш од слаткарница, треба да се срамиш. Нејзиниот син, и така никој не може да го сака повеќе од неа, па така залудно се натпреваруваш и силиш”…

Вистинска приказна: Скопјанец пие нови експериментални лекови и за неколку дена заработува една просечна плата!

Од колега разбрав дека во Институтот за фармакологија и токсикологија во клиничкиот центар во Скопје, доброволно можеш да се пријавиш како “експериментално глувче“ и добро да заработиш.

Врз триесетгодишниот скопјанец, три години се тестираат разни видови на лекови.

“Вработен сум во една приватан фирма, а во Институтот доаѓам на повик на лекарите. Во клиниката, зависно од лекот кој ми се дава, останувам и по три дена. Во секој случај овие пари ми се добродојден ”, раскажува нашиот соговорник.

Според него, месечно од овој бизнис може да се заработи и една просечна плата, во зависност од лекот.

„Откако ќе го испиете лекот, докторите ви ја следат здравствената состојба, постојано се мери притисокот, телесната температура. Изолирани сте од надворешниот свет, дозволено е дружба со другите луѓе кои исто така се дојдени за тестирање. Обично времето ни поминува играјќи некои друштвени игри. Досега од испитувањата ми се има јавено осип, вртоглавици и повраќање, но тоа е подносливо, објаснува скопјанецот, чиј идентитет согласно Законот нема да го откриеме.

Пред едно лице да биде ставено на оваа листа тој подлежи на ригорозни здравствени контроли. Само исклучиво здрави лица можат да бидат испитаници врз кои се аплицира лекот. За сите генерички лекови се прави студија на биоеквивалентност. Цел свет користи генерички лекови. Ново тестирање на лек врз истиот испитаник, како што објаснуваат докторите, може да се врши само ако поминале два месеци од претходното аплицирање на друг вид лек, велат од Институтот.

Зависно од лекот кој треба да се анализира различна е групата врз која треба да се аплицира истиот. Максимум групата треба да брои 70 испитаници, а долната граница не може да биде помала од 20 луѓе. Тие по давањето на лекот 24 или, пак, 48 часа се под постојан лекарски надзор и престојуваат во Институтот. Постојано се во придружба на медицинско лице дури и кога одат во тоалет. Засега како што тврдат лекарите не се регистрирани фатални нус појави од лекот што се тестира врз луѓето.

Време е за јако кафе и доза астрологија!

Овен 

Иако работите не се одвиваат на најдобар начин – главата горе! Ако не внимавате, анксиозноста и емоционалната раздразливост би можеле да ве стават во непријатна положба. Можеби премногу сте насочени на една работа, а во исто време заборавате нешто што е многу важно.

Бик

Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем. Имате премногу обврски и не можете да ги следите вашите соработници. Очекувате дека сакана личност ќе заземе некаква заштитничка улога. Наместо тоа, застанете на свои нозе.

Близнаци

Имате прилика за патување, искористете ја за да се тргнете малку од секојдневието. Вашето расположение се подига па ќе имате можност за некои нови и интересни познанства. Нема потреба да одржувате илузии и занес кон личност која не ја познавате доволно. Бидете трезвени и одете чекор по чекор со двете нозе на земја.

Рак

Важно е да го оправдате вашиот углед на работното место. Понекогаш различните обврски можат да бидат товар, но тоа не е оправдување за неодговорно завршената работа. Обидете се да поттикнете кај себе поголема одговорност. Во семејните односи покажете повеќе доверба. Секому е потребна емотивна поддршка.

Лав

Околностите се одлични, искористете ги во целост. Ако сте емотивно спремни, влетајте во нешто ново без размислување. Можностите сами ќе ви доаѓаат. Енергијата е брза и јака. Ослободете се од сите оние работи што ве ограничуваат и насочете се кон остварување на вашите желби.

Девица

Барате начини за подобра организација на секојдневните активности. Некои од вас ќе бидат насочени кон разубавување на домот. Односите со семејните членови стануваат многу важни; ќе мора да покажете зрелост и стабилност во разговорот со еден од членовите од семејството.

Вага

Денес вашиот ум е целосно отворен и во полн капацитет. Насочете се кон решавање на финансиските и другите важни прашања, затоа што ќе можете да сметате на вашата луцидност и интуиција. Бидете самоуверени и слушајте го внатрешното водство во изборите. Голема е веројатноста дека ќе успеете да превртите некоја ситуација во ваша корист.

Скорпија

Вашата потсвест е активна и немирна. Некои сомнежи од минатото повторно се присутни. Ќе бидете притаени и постојано ќе размислувате. Можеби ви се потребни одговори на некои прашања од минатото. Доколку сте во брак или врска, покажете поголемо разбирање за психичката отсутност на партнерот.

Стрелец

Загрижени сте за една блиска личност. Се обидувате да ја разберете и барате начин како да ја подобрите нејзината ситуација. На работноното место имате впечаток дека се случува нешто без ваше знаење или дека саканата личност користи изговори. Не бидете импулсивни и ќе видите дека се е во ред.

Јарец

Продолжете во истражувањето на можностите кога се во прашање правните и административните прашања, затоа што постои можност да најдете совршено решение, совет или опција која отвора нови видици. Бидете свесни за ова! Од друга страна, многумина од вас ќе имаат контакт со личности од други култури и нации.

Водолија

Притаено работите и не сакате многу контакти со луѓе. Длабоките размислувања и анализи ќе ви помогнат подобро да се разберете самите себе. Вашиот систем на вредности веќе извесно време врви низ фаза на промени и се  уште не е дефиниран. Можеби треба да си дадете некое време. Обидете се да не бидете сурови кон себе.

Риби

Денес ќе бидете стимулирани на различни начини. Ќе бидете фасцинирани од се што блеска, па внимавајте да не ги идеализирате работите. Воздржете се од донесување одлуки и обидете се да бидете трезвени и рационални.

Најчитани

Твитови