ГО ЧУВААТ ЗДРАВЈЕТО: Ако ги често јадете овие 10 намирници, нема да имате потреба од лекови!

Ќе се препородите. 
Ова е списокот на намирници кои треба често да конзумирате како би го сочувале своето здравје во потполност. Многу од нив имаат антиоксиданско дејство, го чуваат срцето, крвните садови, делуваат превентивно против мозочен удар и рак. 

Овие намирници ако ги воведете во исхраната, ќе ги сочуваат артериите, крвните садови и ќе го забрзаат метаболизмот, со тоа на себе ќе си обезбедите долговечност, без лекови.

1. Куркума

Куркумата го намалува „LDL“ холестеролот и чисти собирање на наслаги во артериите. Во 2011 во едно истражување е докажано дека куркумата го смалува холестеролот и го сузбива раниот процес на атеросклероза подобро од некои лекови. 

2. Лук

Тој исто така е намирница која ги чисти артериите. Научно е докажано дека лукот помага во спречување на срцевите заболувања, го смалува нивото на крвен притисок како и атеросклерозата. Лукот е прилично ефикасен во спречување за создавање наслаги во артериите. Тој го смалува ризикот од срцев и мозочен удар, а исто така помага во спречување и лечење на атеросклероза. Овој зеленчук ќе ве врати во живот. 

 

3. Ѓумбир

Познат е по својот јак антиоксидант и антиинфламаторни особини. Содржи гингерол и шагаол, и двете состојки се моќна заштита на срцето. Истражувањата покажале дека екстракт од ѓумбир има можност да го намали холестеролот и триглицеридите во крвта. 

4. Мелена лута пиперка

Состојката капасачин која се наоѓа во пиперката помага во смалување на холестеролот во крвта. Пиперката го намалува ризикот од срцев удар и ја подобрува крвната сиркулација.

5. Лимон

За срцето е добро да се пие вода со лимон наутро веднаш чим станете. Не само што го намалува нивото на холестерол, туку и спречува оксидативно оштетување и ги задржува артериите здрави. Пребогат е со витамин C, кој е докажано дека смалува целокупен холестерол, инхибира агрегација на тромбоцитите, смалува воспаление и ги зајакнува артериите. 

6. Цимет

Може да го намали ризикот од болести на срцето и склероза. Во студија спроведена во 2003-та година во магазинот „Diabetes Care“ докажано е дека користење од 1-6gr цимет дневно ја смалува глукозата, триглицеридите и холестеролот. 

7. Ленено семе

Помага во чистењето на артериите. Богато е со алфа линолеични киселини и омега 3 масни киселини кои го смалуваат васпалението на некои процеси и крвниот притисок. Докажано е дека со умерено користење на ленено семе претставува подршка во смалување на атеросклерозата. Кога користите ленено семе, обавезно да го сомелете, бидејќи на тој начин содржи повеќе омега 3 масни киселини.

8. Кисела зелка

Таа е една од најзначајните пробиотски намирници. Ги елиминира токсините и е многу добра во зголемување на превнцијата атеросклерозата. Освен тоа докажано е дека киселата зелка ги деградира хемикалиите, како што се инсектициди хлорфирифоза, бисфенол А.

9. Сусамово семе

Помага во чистење на артериите. Редовната конзумација на семе од сусам помага во спречување на прогресот на артеросклероза, го смалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта.  

10. Сок од нара

Тој е моќен антиоксиданс, ги смалува наслагите и ги чисти артериите. Сокот од нара содржи магнезиум и селен кои се многу ваќни за здравјето на срцето. Во студија од 2009-та година науќниците тврдат дека ако пациентите со ризикот од коронарни болести на срцето пијат по 240ml дневно сок од нара во наредните 18 месеци, постои можност да го успорат развојот на болеста.

Направите вкусно турско кафе по стар рецепт!

Има нешто посебно кај турското кафе. Иако можеби сè поретко се наоѓа во кафетериите, воглавно сите го пијат дома. Доколку сакате да го пиете турското кафе како луѓето во минатото, следете ги овие совети.

Пред сè, за добро турско кафе потребна ви е квалитетна мешавина, па немојте да штедите на тоа. Покрај тоа, малкумина знаат дека водата не треба да зоврие. Во ѓезвето се загрева водата до пред вриење, па се тргнува од ринглата.

Дел од водата се трга со филџан, а во останатиот дел се додава кафе (по една полна лажичка за секоја шолја).

Се промешува за да нема грутки, па ѓезвето се враќа на оган. Кога кафето ќе нарасне, повторно се трга од оган и се додава водата што ја истуривте на почетокот. Ѓезвето повторно се враќа на оган и се остава да зоврие.

Тргнете го ѓезвето од оган, почекајте неколку секунди и додајте лажичка студена вода. Тогаш кафето е подготвено за служење.

Ова се некои од најчестите грешки што ги правите додека подготвувате кафе:

Пречестото мешање го убива вкусот.

Доколку кафето се подигне неколку пати, се уништува пената и се губи вкусот.

Мешањето на свареното кафе ќе го измени неговиот вкус.

Доколку пиете благо кафе, најдобро е да го додадете шеќерот во водата додека е ладна. Односно, пред да го ставите и сварите кафето.

Кој плаче повеќе, мажите или жените?

Истражувањето направено во врска со емоционалното празнење, односно плачење покажа - верувањето дека жените плачат почесто е точно. Сепак резулатите се изненадувачки во однос на тоа колку редовно плачат мажите, ако се земе во обзир дека ниеден маж нема да признае дека некогаш плачел.

Припадничките на понежниот пол плачат просечно секој шести ден, а мажите еднаш во 3 недели...

Последното истражување на германски научници покажа дека жените ронат солзи 30-64 пати годишно, а мажите многу помалку, само 17 пати. Додека се деца до 13 години, девојчињата и момчињата плачат речиси подеднакво, но понатаму работите се менуваат.

Истражувањето покажало дека возрасните жени обично плачат долги временски периоди и тоа го прават подраматично за разлика од мажите. Времетраењето на просечно плачење кај жените е околу 6 минути, а кај мажите околу 2-3 минути.

Жените плачат почесто отколку мажите, затоа што на тој начин си ги олеснуваат своите емоции или го отфрлаат чувството на тага. Истото истражување покажало дека 65% од дамите плачат со липање, додека таква ситуација се случува само кај 6% од мажите.

Причините за плачење се разликуваат. Жените плачат кога ќе се соочат со ситуација или проблем за кој е тешко да се најде решение, но и со потсетувањето на тажни и тешки искуства од минатото. Од друга страна, мажите плачат кога сочувствуваат со некоја личност, а многу често поради прекин на љубовна врска.

Како најлесно да ги преболите бившите?!

Сите знаеме дека раскинувањето никогаш не е лесно. Тоа е процес низ кој сите поминуваме различно. 

За да се поштедите од поголема болка и постапки за кои подоцна може да зажалите, бидете разумни и послушајте што вика науката за преболувањето на бившите.

Повеќе во видеото:

Најчитани

Твитови