КРИТ: Рајски плажи со боженствено синило!

Крит е локација со значајна античка историја и е популарна туристичка дестинација; во неговите атракции спаѓаат минојските локалитети на Кносос и Фестос, класичниот локалитет Гортис, венецискиот замок во Ретимно, и кањонот Самарја, како и многу други природни локалитети, споменици и плажи. Крит бил центарот на минојската цивилизација (околу 2600–1400 п.н.е.), најстарата форма на грчка и европска цивилизација.

Со векови бил познат под своето италијанско име Кандиа (италијански: Candia), од средовековното име на главниот град Ираклион, Хандакс (грчки: Χάνδαξ или Χάνδακας што значи „шанец“). На класичен латински се нарекувал Крета (латински: Creta), а на турски Кандије или Гирит (турски: Kandiye или Girit).

Огромниот остров Крит е познат по своите фантастични плажи – мали, големи или затскриени, за секого по нешто, за сечиј вкус.

Најубавите плажи на Крит:

1. „Balos“ во Ханија

„Balos“ e фантастична локација на северозападниот дел на Крит, во регионот Ханија. Оваа плажа е како да сте на Карибите – егзотични води, мек бел песок и огромен остров со венецијански замок на врвот.

2. „Elafonissi“ во Ханија

Оваа плажа се наоѓа на југозападниот дел на Крит и претставува егзотично место со кристално чисти води. Рај на земјата,  многумина би рекле, заради белиот и розов песок и кедровите дрвја кои се протегаат по должината на целото крајбрежје.

3. „Vai“ во Ласити

„Vai“ претставува навистина посебна плажа, пред сè затоа што ја има најголемата палмина шума во Европа, 5.000 дрвја. И секако, мек песок и кристална вода заради која секое семејство посакува да оди.

4. „Falassarna“ во Ханија

„Falassarna“ е голема песочна плажа на западниот дел на Крит. Најблиску се пристигнува од градот Кисамос. Оваа плажа претставува фантастична место за идеален семеен одмор со деца.

5. „Preveli“ во Ретимно

На јужната страна на Ретимно се наоѓа местото со магична природна убавина, „Preveli“. На ова место се влева река во морето, а пред тоа поминува низ многу палми и формира езеро во близина на морето.

6. „Matala“ во Ираклион

„Matala“ била добро позната во `60-те и `70-те како хипи место, бидејќи многу хипици доаѓале и поминувале месеци во карпите над плажата. Денес долгото крајбрежје е идеално место за сончање и уживање во морската вода.

7. „Rodakino“ во Ретимно

На јужната страна на Ретимно, во близина на туристичкото село Плакијас, се наоѓа големата песочна плажа „Rodakino“. На еден дел има лежалки за одморање, но има подзатскриено место за оние кои се авантуристички расположени.

8. „Plakias“ во Ретимно

Прекрасно место ако сакате да избегате од уката и буката на големите градови и да се препуштите на уживање во тишината, а во попладневните часови да уживате во вкусни рибини деликатеси.

9. „Tympaki“ во Ираклион

Уште една одлична плажа на Крит на кој сигурно ќе можете да се одморите, да се сончате на летното сонце и да уживате во разладување во морската вода. Има ли нешто подобро?

10. „Istro“ во Ласити

Златни и бели песоци, кристално чисти води и природна убавина која нема да ве остави рамнодушни. На оваа плажа можете да уживате, да одморите и потоа да се вратите дома полни со елан и енергија.

Папагалот со злобната насмевка (урнебесно видео)

Најверојатно на папагалов омилени му се негативците во филмовите, па решил и он да ги имитира. Колку само заразно се смее.

Бедра, стомак или задница: 5 закони за слабеење на секој дел од телото

Дали некогаш сте се запрашале зошто масното ткиво секогаш најмногу ви се таложи на одреден дел од телото? Науката вели дека дистрибуцијата на маснотиите е поврзана со одредени здравствени навики.

А ако знаете зошто најмногу се дебелеете во пределот на стомакот или бедрата, тогаш и најлесно ќе изберете режим на исхрана или телесни вежби кои ќе ви помогнат да ослабете.

Еве како да постапите со петте најкритични делови на телото.

1. Горен дел од телото

Масното ткиво најмногу се таложи на стомакот, грбот, рамениците, пределот на градите, и на рацете до лактите. Причина за вакво нешто е лошиот режим на исхрана и недостатокот на физичка активност. Воведете промени во исхраната кои вклучуваат внесување на 500 до 1000 калории помалку дневно, пет пати неделно вежбајте 30 до 60 минути, а најдобро е да се одлучите за кардио вежби (возење велосипед, брзо одење). Вежбите правете ги со темпо кое што не ви е напорно дури и ако разговарате со друга личност.

Вклучете и вежби за горниот дел од телото, како на пример склекови, вежби за стомачни мускули, екстензии и слично.

2. Подрачјето на стомакот од папокот до лумбалниот дел на грбот

Ако се дебелеете најмногу во пределот на стомакот, тоа може да биде знак за прекумерна работа на хормонот за стрес, кортизолот. Потрудете се да се храните поздраво, да консумирате храна богата со влакна, витамини и минерали, и да практикувате вежби кои вклучуваат и техники за полесно поднесување на стресот, како на пример јога или пилатес.

Ако вашиот стомак пак е постојано надуен, тоа може да биде последица од потешкотии при дишењето или прекумерна конзумација на алкохол. Намалете го вносот на алкохол или посетете го вашиот доктор ако имате проблеми со дишењето.

3. Подрачјето на стомакот од градите, како и целиот грб

Ова е знак дека не сте премногу физички активни, но и се храните лошо, односно прескокнувате оброци и потоа се прејадувате. Обидете се да внесувате пет умерени оброци дневно, да јадете помали порции и што повеќе здрава, нискокалорична храна. Освен тоа бидете и физички активни, движете се повеќе, пливајте и практикувајте вежби за грбот и стомакот.

4. Подрачјето на стомакот, бедрата и задникот

Ако ви се натрупува масно ткиво најмногу на оваа, за многу жени "критична зона", тоа е јасен знак дека не сте доволно физички активни. Фокусирајте се на вежби за издржливост на долниот дел од телото, а одличен избор би биле кружните тренинзи и велосипедизмот.

5. Подрачјето на стoмакот, задикот и целите нозе

Масното ткиво кое што го зафаќа долниот дел од телото, вклучувајќи ги и ножните листови, вообичаено е последица од бременост. При ваков проблем важи истиот совет како и под број 4, односно за подрачјето на стомакот, бедрата и задникот.

Конечно откриено: Kолку често паровите водат љубов?

Колку пати сте се запрашале колку често другите парови водат љубов и колку пати неделно е нормално да имате секс, а тоа да не претставува обична рутина? Американски доктор за сексуално здравје ви открива колку често паровите водат љубов.

Според најновите истражувања, паровите кои се во брак или долгогодишна врска имаат односи во просек два до три пати неделно.

Уште еден интересен податок е тоа дека просечниот маж доживува оргазам за две минути од почетокот на сексуалниот однос што најчесто е премногу брзо за неговата партнерка. За една жена се потребни пет до седум минути за таа да постигне оргазам.

Помладите парови дури сметаат дека е нормално да се води љубов и неколку пати на ден, додека паровите со возраст над 20 години имаат односи еднаш во три дена. Со годините сексуалната активност опаѓа, па паровите помеѓу 30 и 50 години водат љубов еднаш неделно, додека после педесетата година и помалку од еднаш неделно.

Сексот дефинитивно е најзастапен кога врската е на самиот почеток, па тогаш паровите се сексуално активни дури секој ден.

Сепак, не треба да се генерализираат ваквите работи, бидејќи секој пар за себе има различни афинитети и потреби. Па така, ако некому е повеќе до секс, други повеќе уживаат во некои други нешта. Нормален е единствено оној број кој вам најмногу ви одговара.

Колку често вие водите љубов?

Најчитани

Твитови