Уживајте и навечер и наутро: Зошто МАМУРЛУКОТ тера на СЕКС?

Мамурни сте. Уморни. Главата ви е тапан а џигерот би го однеле на авто - пералница, да го исперат под притисок. И згора на сè, ви се сака! А има причини за тоа.

Мамурлукот е состојба во која јадникот е растргнат од дилемата, дали во весник да се откаже од своето тело или пак истото да го почасти со по некој оргазам.

"Напален мамурлук" се уште не е медицински термин но го има во урбаните речници и се однесува на неочекуваната желба за секс во моментите кога се борите со алкохолните лузни од минатата вечер.

 

1. Мислите на секс

Постои нешто што се вика алкохолна миопија, кога под дејство на алкохол човек гледа селективни можности од ситуацијата во која се наоѓа. Отприлика, повеќе мисли на убави работи отколку на лоши (освен кога се работи за депресивни пијанки карактеристични за трагичните народи; види: Беким Фехмиу во Собирачи на Пердуви или Перхан во Дом за бесење). А сексот е убава работа. 

2. Помага да си ја олесните болката

Оргазмот е сериозно ефикасен аналгетик. Некои експерти дури и препорачуваат мастурбирање за олеснување на менструалните болки.

За неколку минути добивате шанса да почувствувате нешто друго освен главоболка и стомачни проблеми. Привремено се ослободувате од физичките болки на своето Чистилиште и сексот ви доаѓа како божја утеха, вели Емили Морс, специјалист за секс и интимни релации.

3 Ви недостасува добар секс

Сексот на пијано често знае да биде лош. Алкохолот е познат кочничар па знае да блокира некој елемент потребен за таа работа. И затоа наутро некогаш се има чувство дека работата не е извршена како што треба па треба... да се доработи.

 

4. Телото донесува одлуки во ваше име

Група истражувачи од Универзитетот во Вашингтон утврдиле дека луѓе кои пиеле последната ноќ особено тешко ги контролираат своите ерекции. И кога требало да ги добијат и кога биле замолени да ги немаат. Со други зборови, умот на мамурниот човек во такви ситуации не е најодговорен за реакциите на телото.

Дерматолозите откриваат: Кокосовото масло е одлично но не делува лековито на сите типови кожа!

Веќе подолго време се зборува дека кокосот е лековит, и за бјути предностите од кокосовото масло, за неговите својства кои одлично делуваат на кожата и косата, за лекување на лузни и спречување на стареењето на кожата.

Според дерматологот и научник Џошуа Зејкнер, кокосовото масло е сепак “тешко” за лицето.

“Ова масло има многу бенефиции, но ги затвора порите. Во основа, кокосовото масло е многу заштитено и наместо да се апсорбира во кожата, останува на неа. Посебно не се препорачува за лицата кои се склони на акни и митесерии”.

Иако кокосовото масло е богато со витамин Е, линолска киселина која ја смирува иритантната кожа, сепак ова масло не се покажа како добро за бробата против акни.

Само во одредени случаеви се покажа како одлично против воспаление на кожата и акните:

“Овде мора да ги имаме во предвид гените отколку лековитите својства на маслото. На одредени типови на кожа, маслото од кокос им одговара, а на други не. Некои се многу чувствителни на овој производ, други не и во тие случаеви генетиката игра важна улога”.

Кафето е лек за луѓето со срцеви заболувања!

Новото истражување вели дека секојдневното пиење кафе и чај може да биде од корист за луѓето кои имаат проблеми со срцето и ја поврзало консумацијата на кофеин, како состојка на овие два популарни пијалаци, со намалувањето на стапката на аритмии и абнормален срцев ритам.

Аритмија е состојба во која срцето бие премногу брзо, побавно или има нееднаков ритам. Многу лекари ги советуваат пациентите со атријална или вентрикуларна аритмија да избегнуваат пијалаци кои содржат кофеин. Но овие научници го покажале спротивното.

Тие анализирале 11 значајни научни студии, во кои вкупно биле вклучени 360.000 луѓе и откриле дека кофеинот нема никакво влијание на вентрикуларната аритмија, пишува Гардијан.

Анализата укажува дека внесот на кофеин од 300 милиграми на ден може да се смета за безбеден кај пациенти кои страдаат од аритмија. Тоа е, приближно, количина која е содржана во три шолји кафе.

Сепак, постојат бројни индивидуални разлики кога е во прашање чувствителност на ефектите на кофеинот, земајќи ги во предвид факторите кои водат до аритмии кај некои одделни случаи.

“Во студиите, во кои бил вклучен голем број луѓе, пациентите кои умерено конзумирале кафе и чај имале помал ризик за појава на проблеми со срцевиот ритам. Можно е тоа да влијаело позитивно на должината на нивниот животот”, заклучува тој.

Студијата беше објавена во научното списание на Американскиот колеџ за кардиологија.

Емотивна исповед: Вељко Ражнатовиќ ја отвори душата и прв пат јавно прозборе за неговото семејство и татко му!

Вељко Ражнатовиќ, синот на популарната пејачка Светлана Цеца Ражнатовиќ, почна професионално да се занимава со бокс. Вељко не крие дека неговата мајка би сакала нејзиниот син да се бави со нешто друго, но, секако го поддржува неговиот избор.

“Искрено, мислам дека мојот татко би сакал повеќе да сум некој дипломат, магистер или слично. Мислам дека би сакал да имам три универзитети, но не се сомневам дека би бил горд на мојот избор и триумфи “, изјави Вељко за српски магазин.

Тој вели дека сака да се ослободи од стереотипите “момче на мама”, па затоа избрал боречка вештина.

“Можеби тој  стереотип ме натера на тој спорт  спорт каде што не постои мајка, татко, баба,  дедо. Сам одам во рингот и се борам за својот живот. Јас сум син на Цеца и од тоа не можам да побегнам. Но,  јас сум исто така, син на Аркан и брат на Анастасија“, продолжува Вељко.

Тој верува дека ќе дојде денот кога ќе се наречат само по неговото  име и презиме. Против предрасудите кои постојат околу него, но поради популарноста на неговата мајка, научил да се бори.

Најчитани

Твитови