Маја: Го задоволував на секој начин цели 3 часа, а на крај ми даде само 500 денари!

Студирањето покрај умствен товар носи и многу други проблеми. Како и за повеќето реализации во животот истото е и со студирањето. Кога дојдов во главниот град на Македонија за да студирам на Природно математичкиот факултет мислев дека е доволно само да учам и резултатите ќе дојдат.

Но откако помина првиот семестар иако имав постигнато солиден успех со просек над осум, моите финансиски трошоци беа се поголеми, а јас немав пари ни за основните потреби како ќирија, сметки, храна и книги.

 

Подолго време размислував како и што, не сакав да ги прекинам студиите само поради моменталната финансиска криза која владееше во моето семејство. Еден ладен ден додека пиев топол чај покрај прозорското стакло погледот ми го привлече весник кој стуткан стоеше на полицата. Почнав полека да го прелистувам и наидов на оглас во кој се бара девојка за во хотел. Се јавив на телефонскиот број и ми ја потврдија информацијата. Следниот ден веќе бев повикана на интервју за работа и по неколку дена се најдов на работната позиција. Паралелно студирв и работев. Навистина ми беше тешко и напорно, но не ни помислував да се откажам. Една ноќ во хотелот дојде млад брачен пар. Ги услужив како и сите останати гости и според тој пакет услуги што го платија и го имаа резервирано. Гостите, особено господинот, најмалку од десет пати побара одново и одново да му варам кафе. Едното било ладно, другото ретко, третото без шеќер, четвртото многу благо и така натаму. Откако некако му го погодив кафето почна да наоѓа маани на постелнината. Три пати ја менував и цела соба ја пребришав и исчистив одново. И таман мислев дека тука ќе заврши целат агонија, господинот посака да го измасирам. Иако не сакав да прифатам, се нафатив и на тоа. По три часа правење се за да им угодам, да не се пожалат и да останам на улица, ми рече катастрофа ви е услугата. Од паричникот извади 500 денари и ми ги фрли во лице. Горко ги задржав солзите во очите, подголтнав и си реков во себе, ќе издржам и нема да потклекнам пред вакви „господа“. 

Превземање на оваа содржина, во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Поранешната пејачка на група „Луна“, денес работи на брод и изгледа посекси од било кога! (ФОТО)

Чеда Чворак и неговата група Луна променија многу постави. Но се чини дека онаа, кога беа дуо, а во „Луна“ покрај него вокалите ги пееше тогаш младата и непозната девојка од Лозница, Маја Марковиќ, беше најдобрата постава која му ги донесе најголемите хитови и популарност на дуото.

Маја Марковиќ откако си замина од „Луна“ се обиде да направи соло кариера која не траеше долго,  зашто слично како и нашата Ноне, замина да работи на прекуокеански брод.

Оттогаш не се занимава со музика, не барем студиски, иако знае да запее со бендот на големите прекуокеански лендкрузери на кои работи!

Додека беше на естрадата, речиси секогаш беше пристојна и закопчана до грло. За чудо, сега кога работатат тоа не го бара од неа, маја го покажа сиот свој телесен раскош, убавина и сексапил.

Инстаграм гори од нејзините секси фотографии на кои таа позира во костими за капење, покажувајќи го своето извајано тело, затегнатото газе и останатите облини.

Токму со такви фотографии Mаја ги почести сите оние што ја познаваат за својот роденден.

Знаци дека претерувате со кафе!

Ако се прашувате дали пиете премногу шолји кафе на ден, на добар пат сте да добиете позитивен одговор. Кафето нуди многу придобивки, но како и се друго, доколку се консумира во големи количини има негативни последици, за жал по нашето здравје.

Многумина не можат ни да го замислат животот без кафе, особено наутро. Сепак, прекумерното пиење кафе, посебно ако често пиете и газирани или енергетски пијалаци кои содржат кофеин, може да предизвика предозирање и зависнот.

Срцето ви е во петта брзина

Ако ви лупа срцето и прескокнува откако сте се напиле кафе, постои голема веројатност за тоа да е крив токму кофеинот. Некои луѓе се чувствителни и на помала количина кофеин.

Се чувствувате немирно и анксиозно

Можеби тоа го предизвикало утринското кафе. Некои луѓе се многу чувствителни на кофеин и почнуваат да чувствуваат немир, раздразнетост и анксиозност и по една шолја кафе со кофеин. На некои им смета дури и бескофеинското кафе.

Не можете да заспиете

Ова е причина зошто луѓето пијат кафе додека се уморни. Кофеинот го подига нивото на адреналин, па можете да се чувствувате поенергични и да не ви се спие. Тоа особено може да помогне во понеделник наутро кога ви треба екстра енергија.

Чувствувате глад

Некои луѓе се трудат со помош на кофеинот да го намалат апетитот, но пиењето кафе всушност може да има спротвен ефект. Кофеинот ја зголемува работата на хормонот кој пак, го зголемува чувството на глад.

Мислите дека не можете без кафе

Доколку помислата да се откажете од своето утринско кафе кај вас предизвикува благ напад на паника, тоа не е знак дека сте зависни? Сепак, не се трудете да пресечете нагло, обидете се да го намалувате внесувањето на кафе постепено, малку по малку, инаку може да ве изненади силен умор и главоболка.

Незаборавна забава: Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден!

Галерија: 

Кафана Тарапана го прослави својот прв роденден! 

Една година исполнета со незаборавни моменти и уживање! Уникатно место за одлична забава, превкусна храна и загарантирано одлична атмосфера. После 1 година работа со над 100 забави, повеќе од 50 семејни прослави, дефинитивно станаа омилено место во градот на секоја генерација. Тарапана не е само обична кафана ова е кафана со душа во која се ужива во комбинација со вкусна храна и разновидна музичка програма.

Вчеравечер по повод една година постоење направија незаборавна роденденска забава. Како секогаш, и овој пат се потрудија на своите гости да им приредат повеќе од одлична забава. За атмосферата да биде вистинска "тарапана" се погрижија безвременскиот Дарко Филиповиќ и Dj Boban Nikolic.

Во продолжение погледнете дел од атмосферата:

Галерија: 

Најчитани

Твитови