Маја: Го задоволував на секој начин цели 3 часа, а на крај ми даде само 500 денари!

Студирањето покрај умствен товар носи и многу други проблеми. Како и за повеќето реализации во животот истото е и со студирањето. Кога дојдов во главниот град на Македонија за да студирам на Природно математичкиот факултет мислев дека е доволно само да учам и резултатите ќе дојдат.

Но откако помина првиот семестар иако имав постигнато солиден успех со просек над осум, моите финансиски трошоци беа се поголеми, а јас немав пари ни за основните потреби како ќирија, сметки, храна и книги.

 

Подолго време размислував како и што, не сакав да ги прекинам студиите само поради моменталната финансиска криза која владееше во моето семејство. Еден ладен ден додека пиев топол чај покрај прозорското стакло погледот ми го привлече весник кој стуткан стоеше на полицата. Почнав полека да го прелистувам и наидов на оглас во кој се бара девојка за во хотел. Се јавив на телефонскиот број и ми ја потврдија информацијата. Следниот ден веќе бев повикана на интервју за работа и по неколку дена се најдов на работната позиција. Паралелно студирв и работев. Навистина ми беше тешко и напорно, но не ни помислував да се откажам. Една ноќ во хотелот дојде млад брачен пар. Ги услужив како и сите останати гости и според тој пакет услуги што го платија и го имаа резервирано. Гостите, особено господинот, најмалку од десет пати побара одново и одново да му варам кафе. Едното било ладно, другото ретко, третото без шеќер, четвртото многу благо и така натаму. Откако некако му го погодив кафето почна да наоѓа маани на постелнината. Три пати ја менував и цела соба ја пребришав и исчистив одново. И таман мислев дека тука ќе заврши целат агонија, господинот посака да го измасирам. Иако не сакав да прифатам, се нафатив и на тоа. По три часа правење се за да им угодам, да не се пожалат и да останам на улица, ми рече катастрофа ви е услугата. Од паричникот извади 500 денари и ми ги фрли во лице. Горко ги задржав солзите во очите, подголтнав и си реков во себе, ќе издржам и нема да потклекнам пред вакви „господа“. 

Превземање на оваа содржина, во целост или делови, не е дозволено освен со писмена дозвола од Еxclusive.mk во спротивно секое неовластено копирање ќе се фактурира согласно ценовникот на нашата редакција.

Најнова вест: Пожар на 2 кат од зграда на ул „Македонија“ во центарот на Скопје (фото)

Вечерва, околу 21:30 часот избувнал пожар во зградата која е на улица “Македонија“. Огнените јазици тргнале од вториот кат, како што неофицијално дознава Exclusive.mk.

Нема повредени и станарите во моментов се пред зградата. Противпожарните екипи стасале со мало задоцнување, но пожарот е изгаснат сега, велат дел од станарите.

„Брзо се ширеше дим, не извадија со маски за кислород“, вели станарка од четвртиот кат на зградата.

Полицијата е на лице место и противпожарните екипи.

Сведоци велат дека пожарот кога избувнал се забележувал од Рекорд, штто значи голем бил.

(при преземање содржини - информации и фотографии наведете извор)

Изјавите на Раста ја шокираа јавноста: Сакам да ја видам ќерка ми со џоинт во рака! (видео)

Стефан Ѓуриќ Раста отсекогаш консумира марихуана и тоа јавно и отворено, а водителката на телевизија IDJ го праша како на неговата ќерка ќе и објасни зошто го прави тоа.

Неговиот одговор ги изненади сите.

Погледнете го делот од интервјуто каде ја спомнува оваа тема:

Ексклузивно откриваме: Ова е младата пејачка со која Карлеуша планира да снима дует! (ВИДЕО)

Јелена Карлеуша подготвува две нови песни за ова лето и во последните неколку дена интензивно размислува за дует со пејачот Сенида.

Сенида направи вистински бум кај помладата популација со нејзината песна „Слаѓана".

Слушнете го нејзиниот актуелен хит:

Најчитани

Твитови