Без лекови и операции - Помогнете си сами, и кажете им збогум на проширените вени!

Поголемиот дел од луѓето развиваат проширени вени и отекување на нозете благодарение на брзиот начин на живот. Значаен фактор за појава на проширени вени е генетска слабост на ѕидовите на венските садови, кои постепено ја изменуваат структурата и ја губат својата еластичност. Статистичките податоци покажуваат дека во почетните фази, постојат начини за намалување на сериозноста на симптомите и спречување на прогресија на проширените вени. Повеќето од овие методи можат да се користат и дома.

Најлесен начин за да го одбегнете проблемот со проширените вени е одењето или лежењето наместо седењето и стоењето. Вежбањето и гимнастиката ќе им помогнат на нозете за подобра циркулација.

Препорачливо е интензивно вежбање, како што е возењето велосипед, пливањето или трчањето двапати неделно по половина час.

Подигнувањето на нозете може драматично да ги ублажи симптомите на проширени вени и отекување на нозете ако страдате од раните фази. За третманот да биде ефикасен, треба да ги кренете нозете над нивото на срцето. Обидете се да ги задржите во оваа позиција најмалку 20 минути 3-4 пати на ден.

Носење компресивни чорапи наместо обичните чорапи им помагаат на вените и на мускулите да ја движат крвта полесно. Истражувањата покажаа дека компресивните чорапи може да го намалат или спречат отекувањето. Луѓето кои патуваат многу и се цел ден на нозе или седат на маса обично купуваат компресивна облека за да го намалат отокот или непријатноста.

Масажата исто така помага за добра циркулација на крвта во вашето тело, особено во нозете. Главната техника за масирање на проширени вени е да бидете нежни, да се избегнува притисокот врз проширените вени. Ако почувствувате болка или каква било непријатност, прекинете со масажа и подигнете ги нозете.

Најнова вест: Пожар на 2 кат од зграда на ул „Македонија“ во центарот на Скопје (фото)

Вечерва, околу 21:30 часот избувнал пожар во зградата која е на улица “Македонија“. Огнените јазици тргнале од вториот кат, како што неофицијално дознава Exclusive.mk.

Нема повредени и станарите во моментов се пред зградата. Противпожарните екипи стасале со мало задоцнување, но пожарот е изгаснат сега, велат дел од станарите.

„Брзо се ширеше дим, не извадија со маски за кислород“, вели станарка од четвртиот кат на зградата.

Полицијата е на лице место и противпожарните екипи.

Сведоци велат дека пожарот кога избувнал се забележувал од Рекорд, штто значи голем бил.

(при преземање содржини - информации и фотографии наведете извор)

Изјавите на Раста ја шокираа јавноста: Сакам да ја видам ќерка ми со џоинт во рака! (видео)

Стефан Ѓуриќ Раста отсекогаш консумира марихуана и тоа јавно и отворено, а водителката на телевизија IDJ го праша како на неговата ќерка ќе и објасни зошто го прави тоа.

Неговиот одговор ги изненади сите.

Погледнете го делот од интервјуто каде ја спомнува оваа тема:

Ексклузивно откриваме: Ова е младата пејачка со која Карлеуша планира да снима дует! (ВИДЕО)

Јелена Карлеуша подготвува две нови песни за ова лето и во последните неколку дена интензивно размислува за дует со пејачот Сенида.

Сенида направи вистински бум кај помладата популација со нејзината песна „Слаѓана".

Слушнете го нејзиниот актуелен хит:

Најчитани

Твитови