Без лекови и операции - Помогнете си сами, и кажете им збогум на проширените вени!

Поголемиот дел од луѓето развиваат проширени вени и отекување на нозете благодарение на брзиот начин на живот. Значаен фактор за појава на проширени вени е генетска слабост на ѕидовите на венските садови, кои постепено ја изменуваат структурата и ја губат својата еластичност. Статистичките податоци покажуваат дека во почетните фази, постојат начини за намалување на сериозноста на симптомите и спречување на прогресија на проширените вени. Повеќето од овие методи можат да се користат и дома.

Најлесен начин за да го одбегнете проблемот со проширените вени е одењето или лежењето наместо седењето и стоењето. Вежбањето и гимнастиката ќе им помогнат на нозете за подобра циркулација.

Препорачливо е интензивно вежбање, како што е возењето велосипед, пливањето или трчањето двапати неделно по половина час.

Подигнувањето на нозете може драматично да ги ублажи симптомите на проширени вени и отекување на нозете ако страдате од раните фази. За третманот да биде ефикасен, треба да ги кренете нозете над нивото на срцето. Обидете се да ги задржите во оваа позиција најмалку 20 минути 3-4 пати на ден.

Носење компресивни чорапи наместо обичните чорапи им помагаат на вените и на мускулите да ја движат крвта полесно. Истражувањата покажаа дека компресивните чорапи може да го намалат или спречат отекувањето. Луѓето кои патуваат многу и се цел ден на нозе или седат на маса обично купуваат компресивна облека за да го намалат отокот или непријатноста.

Масажата исто така помага за добра циркулација на крвта во вашето тело, особено во нозете. Главната техника за масирање на проширени вени е да бидете нежни, да се избегнува притисокот врз проширените вени. Ако почувствувате болка или каква било непријатност, прекинете со масажа и подигнете ги нозете.

Никогаш нема побрзо да ослабете: Моќна диета со кисело млеко

Основна состојка на оваа диета е киселото млеко, намирница којашто исклучително позитивно влијае на метаболизмот.

Со помош на оваа диета може да ослабете 5 до 6 килограми за 10 дена. Сепак, имајќи предвид дека се работи за исклучително рестриктивна диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена. 

Киселото млеко е исклучително корисна намирница којашто ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага за собирање и исфрлање на токсините од организмот и го поттикнува метаболизмот. 

Додека држите диета со кисело млеко се препорачуваат следниве намирници: природно кисело млеко – 500 грама дневно, овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големите количества на шеќер коишто ги содржат), месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино – со отстранета кожичка и маснотии), зеленчук – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола...).

Количеството на кисело млеко коешто ќе го употребите во поединечни рецепти зависи од вашите желби и вкус. Важно е да се внесе 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите тоа е веќе ваш избор.


Пример мени:

Појадок
Желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.

Ручек
Шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечена на ситни тркала, 100 грама варено месо, салата од краставица, домат и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимоната (без шеќер).

Попладневна ужинка
Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додадете малку сенф, малку сол и во блендер кратко испасирајте.

Вечера
Шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).

Го нарекуваат „Мал мајмун“: Момче, родено со опашка од 15 см (фото)

Локалните медиуми ова момче го нарекуваат Јанг Јанг, а неговото семејство му дало прекар „мал мајмун“.  Иако неговите родители инсистирале тој да не оди на операција, сепак овој месец момчето направило операција.

Овој израсток кај Јанг Јанг се развил уште кога бил ембрион, како резултат на деформација на нервите, пренесуваат кинеските медиумите.

Во првиот месец по раѓањето, ембрионот создава структура која се вика нервна туба, и за многу кратко време на грбот се формира тој израсток. Кај овој дечко се случило некое пореметување, кое не е многу сериозно. Мајката на момчето имала нормална бременост. Лекарите ништо не констатирале кај плодот, за време на бременоста. Кога се породила мајката на Јанг Јанг сите доктори во болницата биле во шок.

Неговата баба мислела дека момчето со тој деформитет ќе заработува многу пари, но Јанг сепак одлучи да направи хирушки зафат и да биде како сите останати луѓе.

Најчитани

Твитови