Најмоќните начини за брзо ослободување од комарците

Летото едноставно пристигна и се повеќе време поминуваме на отворено. Напади од комарци се случуваат со првите топли зраци на сонцето, и покрај фактот што нивните убоди предизвикуваат иритирачко чешање, тие исто така можат да бидат носители на вирусот од Западен Нил, што е крајно опасно за луѓето. Еве како можете да ги решите овие напади без употреба на хемикалии.

1. Направете сами масло од лаванда

Измешајте 30 капки од лаванда со 2 лажици маслиново масло и нанесете на кожата. Маслото ќе ја хидрира кожата, а мирисот ќе ги оттргна комарците.

2.Етерична свеќа

Направете свеќа со етерични масла и лимонска киселина поздравете со комарци.

3. Лимон и каранфилче

Исечете го лимонот на половина и држете го на послужавник во близина на местото каде што седите надвор. За подобар ефект, додадете малку каранфилче.

Најнова вест: Пожар на 2 кат од зграда на ул „Македонија“ во центарот на Скопје (фото)

Вечерва, околу 21:30 часот избувнал пожар во зградата која е на улица “Македонија“. Огнените јазици тргнале од вториот кат, како што неофицијално дознава Exclusive.mk.

Нема повредени и станарите во моментов се пред зградата. Противпожарните екипи стасале со мало задоцнување, но пожарот е изгаснат сега, велат дел од станарите.

„Брзо се ширеше дим, не извадија со маски за кислород“, вели станарка од четвртиот кат на зградата.

Полицијата е на лице место и противпожарните екипи.

Сведоци велат дека пожарот кога избувнал се забележувал од Рекорд, штто значи голем бил.

(при преземање содржини - информации и фотографии наведете извор)

Изјавите на Раста ја шокираа јавноста: Сакам да ја видам ќерка ми со џоинт во рака! (видео)

Стефан Ѓуриќ Раста отсекогаш консумира марихуана и тоа јавно и отворено, а водителката на телевизија IDJ го праша како на неговата ќерка ќе и објасни зошто го прави тоа.

Неговиот одговор ги изненади сите.

Погледнете го делот од интервјуто каде ја спомнува оваа тема:

Ексклузивно откриваме: Ова е младата пејачка со која Карлеуша планира да снима дует! (ВИДЕО)

Јелена Карлеуша подготвува две нови песни за ова лето и во последните неколку дена интензивно размислува за дует со пејачот Сенида.

Сенида направи вистински бум кај помладата популација со нејзината песна „Слаѓана".

Слушнете го нејзиниот актуелен хит:

Најчитани

Твитови