Занимливо и вистинито: Начинот на кој ги прекрстувате рацете открива колку навистина сте паметни

Начинот на кој ги прегрнуваме рацете може да открие многу детали за нашиот карактер и размислување. Ако сакате да проверите дали ова е вистина, едноставно преклопете ги рацете, а потоа погледнете која страна е над другата. Дали вашата лева рака е над вашата десна рака, или пак вашата десна рака е над вашата лева страна?

Откако ќе го утврдите, прочитајте го подолу она што го открива за вас. Сигурни сме дека ќе бидете изненадени.

Ја поставувате левата над десната рака

Ова сугерира дека повеќе ви е развиена десна страна од вашиот мозок. Бидејќи десната страна на мозокот е поврзана со когнитивните вештини како што се имагинација, емоции, инстинкт, тоа значи дека сте по природа креативна и духовна личност. Покрај тоа, многу левичари имаат поразвиена десна страна на мозокот. Кога станува збор за професии, најдобри се ваквите луѓе во уметноста, политиката, музиката, атлетиката или која било професија поврзана со имагинацијата и создавањето.

Ја поставувате десната над левата рака

Ова укажува на тоа дека левата страна на мозокот е поразвиена. Бидејќи оваа страна е контролирана со логика, тоа значи дека сте рационално човечко суштество. Вие сте достојни и систематски. Вие постигнувате успех без напор и сте голем љубовник. Кога станува збор за професии, можете да бидете адвокат, банкар или научник.

Месечниот циклус го открива животниот век!

Истражување на Универзитетот во Сан Диего чии резултати се објавени во списанието “Менопауза“ проучени се податоци од 16.000 жени во менопауза. Меѓу испитаниците кои ја добиле првата менструација ја добиле на 12 или повеќе години односно во менопауза влегле со 50 или повеќе години биле најмногу од оние кои доживеале 90 години.

“Откривме дека жените кои добиле менструален циклус после 16 година, имаа помали здравствени проблеми, како коронарни болести на срцето и жените кои влегуваат во менопаузата подоцна, често се со одлично здравје што може да биде објаснување на нашето откритие“, изјави авторот на студијата Аладин Шадиаб.

Секој прст на раката е поврзан со одреден орган: Доколку ги масирате 60 секунди болката од дел на телото ќе исчезне!

Јапонската древна медицина вели дека секој прст е поврзана со одреден орган во телото, како и дека за подобрување на работата на овој орган и за отстранување на некои вообичаени здравствени проблеми, како што се главоболка и затворот, можеме да влијаеме преку одреден прст.

Всушност, секој прст на нашата рака, според алтернативната медицина, е поврзана со некој орган и со одредена физичка болка.

За да ја отстраните болката, масирајте одреден прст и многу брзо симптомите треба да се ублажат или да исчезнат. Доволно е само 60 секунди триење да ја почуствувате промената на подобро.

Објаснување:

Палецот е поврзан со срцето и белите дробови. Масирајте го овој прст кога ќе почувствувате дека срцето ви чука (пре) силно и кога ќе се задишете и останете без воздух.

Показалецот е поврзан со бубрезите и бешиката. Масирајте го овој прст кога ве мачи затвор или диареа. Масирајте го и во случај да имате проблеми со слезината и желудникот.

Средниот прст е поврзан со жолчната кеса и црниот дроб. Масирајте го овој прст кога ќе ве мачи несоница, мигрена или кога во текот на возењето ќе почувствувате мачнина.

Четвртиот прст е поврзан со дебелото црево. Масирајте го овој прст, ако ве мачи главоболка, мигрена и вкочанетост и болка во вратот, што може да биде последица на слаба циркулација.

Малиот прст е поврзан со тенкото црево. Масирајте го овој прст кога ќе почувствувате тешкотија и нервоза.

Заборавете на антибиотици: Домашен сируп против кашлица! (Pецепт)

Сезоната на вируси започна, затоа навреме веднаш спречите ги бактериите. Главоболка, температура и кашлица се најчести симптоми. Затоа заборавете на антибиотици, бидедејќи ви нудиме природен начин како да превенирате и воедно излечите настинка со овој домашен сируп...

Состојки:

200 гр шеќер

300 мл вода

6 ловорови листови

1 лажичка жалфија 

1 лажичка бел слез

1 лажичка камилица

Подготовка:

Растопете го шеќерот на ниска температура за да добие кафеава боја. Додадете ги и останатите состојки и нека врие три минути. Тргнете од огин и кога ќе се олади сипете во стаклена тегла која претходно која ќе ја чувате во фрижидер.

Поголемите деца и возрасните нека конзумираат по една супена лажица неколку пати дневно, помалите деца по една кафена лажица.

Најчитани

Твитови