Бизарен српски обичај кога некој ќе умре: Зошто се превртуваат столчињата во куќата на покојникот?

Ова се некои необични обичаи за кои можеби и не сте слушнале, а се применуваат ширум Србија и регионот кога некој ќе почине.

Во селата семејствата и роднините ги спроведуваат сите обичаи кои претходат на погребот. Тоа се бањање, облекување како и опелото кое неретко се прави во дворот пред заминувањето на гробиштата. Сепак, во многуте морбидни обичаи, во некои делови од регионот се практикуваат и дополнителни ритуали.

На пример, во некои делови, луѓето ги отвараат прозорите и вратите, а сите, столчиња ги превртуваат наопаку. Овој ритуал се практикува за душата на покојниот да не остане во куќата како не би ги вознемирува домашните.

Исто така кога некој ќе почине се прекриваат сите огледала, бидејќи  се верува дека духот на покојниот може да влезе во огледалото, и така да остане во куќата.

Покрај ова, не само во куќата на покојниот, туку и во околните куќи се просипува водата која се смета за нечиста, се додека покојникот не се однесе на гробишта.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови