Дали си размислил: Што кога ќе ти ја намалат платата?

Замислете ја следнава ситуација-вашиот шеф ви кажува дека ќе ви ја намали платата.

Освен да дадетеотказ, што друго можете да направите? Има ли воопшто место за преговори, пред да го прифатите тоа? Направете листа со прашања кои ќе му ги поставите на шефот.

*Колку долго ќе трае намалувањето?

*Дали намалувањето ќе има влијание врз вашите останати бенифиции? Ако има, на кои и колку?

*Дали ќе ја намали платата на сите вработени или само на некои сектори?

Освен платата и бенифициите, најважниот дел за повеќето луѓе е и работното време. Ако намалувањето на платата е неизбежно, можеби можете да се договорите за дополнителни неплатени слободни денови. На пример, ако од вас се бара да се согласите со намалување на платата од 10 проценти, можете да прашате за подеднакво намалување и на работното време.

Иако никој тоа не го сака, сепак, намалувањата на платите се случуваат. Како и со секоја пречка во кариерата така и со оваа, најважно е само како ќе реагирате на тоа.

Најнова вест: Пожар на 2 кат од зграда на ул „Македонија“ во центарот на Скопје (фото)

Вечерва, околу 21:30 часот избувнал пожар во зградата која е на улица “Македонија“. Огнените јазици тргнале од вториот кат, како што неофицијално дознава Exclusive.mk.

Нема повредени и станарите во моментов се пред зградата. Противпожарните екипи стасале со мало задоцнување, но пожарот е изгаснат сега, велат дел од станарите.

„Брзо се ширеше дим, не извадија со маски за кислород“, вели станарка од четвртиот кат на зградата.

Полицијата е на лице место и противпожарните екипи.

Сведоци велат дека пожарот кога избувнал се забележувал од Рекорд, штто значи голем бил.

(при преземање содржини - информации и фотографии наведете извор)

Изјавите на Раста ја шокираа јавноста: Сакам да ја видам ќерка ми со џоинт во рака! (видео)

Стефан Ѓуриќ Раста отсекогаш консумира марихуана и тоа јавно и отворено, а водителката на телевизија IDJ го праша како на неговата ќерка ќе и објасни зошто го прави тоа.

Неговиот одговор ги изненади сите.

Погледнете го делот од интервјуто каде ја спомнува оваа тема:

Ексклузивно откриваме: Ова е младата пејачка со која Карлеуша планира да снима дует! (ВИДЕО)

Јелена Карлеуша подготвува две нови песни за ова лето и во последните неколку дена интензивно размислува за дует со пејачот Сенида.

Сенида направи вистински бум кај помладата популација со нејзината песна „Слаѓана".

Слушнете го нејзиниот актуелен хит:

Најчитани

Твитови