Протеинскиот леб е добар пред или по вежбање?!

Она што го јадете пред физичката активност од кој било вид може да го подобри секое следно вежбање, без разлика дали сте почетник или искусен спортист. Јадење правилна храна и во вистинско време, помага во активирање на мускулната маса, во зацврстување на коските и ја подобрува кондицијата.

Пред физичката активност на телото му требаат квалитетни, хранливи намирници кои содржат протеини, здрави маснотии и течности. Мускулите се потпираат на храна неопходна за нивно оформување и за создавање брза енергија, каква што се лебот, житарките, тестенините, оризот, овошјето и зеленчукот. Внесувањето на доволни количини протеини, освен за мускулите, е важно и за крвните садови кои ги носат хранливите материи и кислородот до нив. Неопходни се и течностите бидејќи инаку телото би имало тешкотии при правилно спроведување на физичката активност.

„Постојат верувања дека внесување поголема количина протеин е добро да се направи пред вежбање, но има и спротивни тврдења дека протеинот е добар и по вежбањето. За сите оние кои се грижат за своето здравје и формата на мускулната маса, внесувањето големо количество протеини е задолжително, а ниската концентрација на шеќери е нешто кое што, исто така, треба да се земе предвид. Нутри Протеинскиот леб на Жито Лукс е најдобро решение за внесување на протеини, кое дополнително се вклопува во секој оброк и со сите намирници. Јас, како сертифициран и професионален тренер, во својот фитнес центар, топло го препорачувам Протеинскиот леб на сите вежбачи, и како што и јас самиот практикувам, препорачувам да се консумира пред и по вежбање како прилог на оброкот,” истакнува Мирко Петровски, сопственик на ProjectFit во Скопје.

Нутри Протеинскиот леб на Жито Лукс содржи големо количество протеини, црн и бел сусам, ленено семе и семки од тиква кои го дополнуваат нутритивниот состав и вкусот на лебот, правејќи го одличен дел од секој здрав оброк.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови