Пред да биде доцна: Чекори како да ја подготвите кожата за летното сонце

Како што наближуваат деновите за вашиот одмор на плажа со многу сонце, мора да мислите и на тоа како да ја подготвите кожата за да не изгорите наеднаш и при тоа да не си создадете дополнителни проблеми.

Препорачливо е да почнете со основна заштита барем на лицето уште при првите пролетни зраци. Пред летниот одмор доколку излегувате поразголени задолжително нанесувајте крема со заштитен фактор на откриените делови. На тој начин ќе се заштитите од црвенила, а на плажа полесно ќе потемните.

Дополнително, важно е првите денови од одморот да внимавате на некои помалку и повеќе познати правила:

- Сончањето попладне не е најпаметна идеја. Попладне сончевите зраци предизвикуваат црвенило на кожата, но не и потемнување. Под влијание на накосените зраци кожата ќе потемни без црвенило и луштење.

-Не е паметно цел ден само да се излежувате на плажа. Тоа не е добро за крвотокот кој влијае на создавањето пигмент на кожата и доводот на кислород. Затоа бидете активни на плажа.

- На сонце никако не употребувајте парфеми, освежувачки марамчиња или дезодоранси кои содржат алкохол за да не добиете пигмент со дамки.

- Кожата која потемнува постепено, подолго време ќе ја задржи бојата, отколку кожата која наеднаш потемнела. Дозирајте го сончањето.

- Првите неколку дена заштитете се со креми кои имаат поголем заштитен фактор.

- Не заборавајте да ги намачкате ушите, вратот, стапалата, па дури и темето, ако имате ретка коса или носете шешир.

- Производите за сончање бирајте ги според типот на кожа и местото каде што летувате (море, планина, базен).

- Избегнувајте го сончањето помеѓу 11 и 17 часот.

- Секојдневно проверувајте го индексот на УВ-зрачењето.

- Доколку земате некакви лекови, задолжително прочитајте го упатството за да видите дали е дозволено изложувањето на сонце.

- Кремата со фактор нанесувајте ја по секое капење во водата или доколку почесто се потите.

- Ако можете заштитете се со маица, шешир и очила за сонце.

- Потребно е да пиете повеќе течности и да јадете полесна храна со многу овошје и зеленчук.

- Откако ќе се вратите од плажа, задолжително е туширањето за да ги отстраните трагите од кремата за сончање и солта, доколку сте на море.

Заблуди за сонцето и сончањето:

-Нанесувањето на фактор 15 во комбинација со фактор 30 нема да ја зголеми заштитата на кожата како таа што ја овозможува кремата со фактор 50.

- Не е точно дека ако сте под сенка или во вода сте заштитени од сонцето без креми. Сончевите зраци се рефлектираат секаде, па заштитата ви е неопходна. Мократа кожа дури е и почувствителна на сонце од сувата.

- Не штедете на креми за сончање и без разлика на рокот на траење, не ја користете кремата од лани, бидејќи во текот на годината сигурно не сте ја чувале најсоодветно.

- Нема потреба усните посебно да ги заштитите од сонцето, тие се постојано изложени во текот на целата година, така што доволен е балсамот за усни.

- Ако надвор е облачно не значи дека нема потреба да се грижите за заштитата, Низ облаците поминува 80 проценти од УВ-зраците, па заштитата е неопходна и во тие денови.

Мало мајмунче кое пее додека се капе: Замислете да го имате овој пресладок миленик (видео)

Можеби на прв поглед ви делува не вообичаено за домашен миленик да се има мало мајмунче, но откако ќе го погледнете видеото веднаш ќе го посаката.

Мајмуните како едни од најинтелигентните животни се почесто земаат место за домашен миленик покрај мачките и кучињата. Ова преслатко животно ќе ви го направи денот поубав:

Откриено што ја намалува машкоста за 1 см! Внимавајте ако го практикувате ова

За интимните односи и половите органи речиси и да нема тема која не е разработена и за која не е зборувано. Покрај методите и исхраната која влијае позитивно на големината на машкиот полов орган постои и нешто кое влијае и негативно.

Според студија објавена од „Journal of Sexual Medicine" потврдено е дека дури 20 отсто од машката популација има помал пенис дури и од просечниот, 12,5 цм во ерекција. На нашите простори просечната должина на машкиот полов орган е 14 цм во ерекција.

Она што негативно влијае и доведува до намалување на пенисот е нередовното мастурбирање и немањето сексуални акти.

За виталност и здрав пенис истражувачите велат потребно е барем два пати недлно да имате секс или да мастурбирате, особено ако сте на возраст од 18 до 30 години.

Психолозите тврдат: Сите ова го прават по сексуалниот чин, а навистина е ОПАСНО!

Британските психолози открија интересна работа поврзана со интимните односи, односно за моментите што следат по сексуалниот чин.

Без разлика дали вашата врска е солидна и долга, или сте на самиот почеток, сигурно се случило откако ќе имате секс, да имате голема желба да ги запознаете внатрешните пориви и чуства на вашиот партнер.

Психолозите тврдат дека овој модел на однесување е сосема нормален, бидејќи повеќето луѓе по сексуалните односи сметаат дека се најблиску до нивниот партнер и се склони кон емоционално отворање и доверување на нивните интимни тајни.

Иако во хармоничен емотивен однос ова е пожелна работа и тоа овозможува да се доближите и подобро да се запознаете со партнерот, експертите предупредуваат дека тоа може да биде многу штетно на почетокот на врската или во случај на површни односи.

Ако сметате дека вашата врска нема капацитет да стане долгорочна, може да жалите за зборовите што ги споделивте, или дека на некој начин вашиот партнер ќе го користи подоцна против вас.

Најчитани

Твитови