За сите оние кои патат од несоница и лесен сон!

Имавте напоред ден и едвај чекате да си легнете. Ја ставате главата на перница и - фрустрација. Очите ви се ширум отворени и сонот никако да дојде. Постојано зјапање во часовникот за да видите уште колку време имате за спиење?

Правите грешка. Престанете. Немојте да се чудите ако се будите секое утро во 3 часот, затоа што самото зјапање во часовникот Ви го предизвикува тоа будење. Ако сте загрижени дека треба да спиете, размислувате само за тоа и резултатот е - несоница. Психолозите тоа го нарекуваат инсомниа, и најчесто се појавува кај луѓе што се опседнати со работа. Освен работа ова се и најлошите навики кои ни го уништуваат квалитетниот сон:

Aлкохол - Многу луѓе пијат алкохол за да можат лесно да се успијат, иако малкумина знаат дека и алкохолот предизвикува несоница. Луѓето што пијат алкохол се будат многу пати во ноќта, но не се свесни за тоа, затоа што свесноста се појавува после 6-8 минути будност.

Цигари - Со целосна почит кон пушачите, но тие мора да се свесни дека поради никотинот, се будат дополнителни 15-20 пати во текот на ноќта.

Кофеин - Обрнете внимание последната шоља кафе да ви биде 7 до 8 часа  пред да заспиете. Кофеинот дава премногу енергија и тоа може да доведе до проблеми како што се несоница или пак немири во сонот.

Неправилната положба на главата исто така може да доведе до лачење на повеќе секрет од носот кој ќе ви попречи во спиењето. Најправилна положба за главата е кога ќе ги ставите рацете под главата и ќе легнете на страна.

Видео туторијал: Направете си совршена пунџа за само една минута!

Casual пунџа е ин веќе неколку години и сеуште котира високо во светот на фризурите. Оваа опуштена фризура е одлична за дневна, но и вечерна варијанта. Во продолжение погледнете како сами да ја направите за само една минута...

На свадбата се појави поранешната девојка на младоженецот и направи невидена драма!

Поранешната девојка на младоженецот упаднала на самиот чин на венчавката облечена во венчаница.

Снимката на која поранешната во венчаница упаѓа на најубавиот дел од церемонијата, со шминка и фризура станала вирална.

Daily Mail пишува дека поранешната девојка, која младоженецот го влечела за рака во еден момент паднала на колена, викала дека таа не е виновна за раскинувањето и дека тој мора да и се врати.

Погледнете:

Ова е актерката која ќе ја глуми принцезата Дијана во најскапата серија на „Нетфликс“

Актерката Ема Корин ќе ја толкува улогата на принцезата Дијана во хит - серијата „Круната“, објави „Нетфликс“.

Корин рече дека е исклучително возбудена и почестена што ќе му се приклучи на актерскиот тим за четвртата сезона.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

different hairs of the last 6 months, a wee compilation

A post shared by Emma Corrin (@emmalouisecorrin) on

„Серијата ја следам од првата епизода, а помислата дека ќе се приклучам на неверојатно талентирана актерска екипа е речиси надреална“, рече таа.

„Принцезата Дијана беше икона и нејзиното влијание врз светот сè уште е длабоко и поттикнувачко“, рече Корин.

Корин е брилијантен талент и веднаш нè освои кога му се приклучи на тимот како Дијана Спенсер“, рече авторот на серијата, Питер Морган.

Најчитани

Твитови