Лето без проблеми и мачнини во телото: Што точно се случува кога мува ќе слета на вашата храна!?

Кога научните во текот на едно неодамнешно истражување ги прашале учесниците што најмногу би ги натерало да престанат да јадат - бубашваба, глушец, мува, мравка или змија во нивната чинија - на 61% од луѓето најмногу им се згадило од бубашвабата. Но научниците предупредуваат дека мувите, уствари, шират два пати повеќе бактерии, нарочито оние кои ги гледаме во својата куќа.

Мувите се хранат со некои најодвратни работи, како што се измет, ѓубре и лешеви од животни. Освен тоа, тие не можат да џвакаат, исфрлаат ензими кој ја раствараат храната, па потоа ја усисуваат.

Бактериите и вирусите се лепат за нивното тело, па мувите се чести преносници на разни болести. Доволно е да слетат на вашата храна само на секунда за да на неа да ги пренесат бактериите кои се наоѓаат на нивните нозе.

Како мувите можат да пренесат озбилни заразни болести, како што се колера, дизентерија, тифус, најдобро би било да избегнувате да го јадете она на што сте виделе мува. 

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови