Лето без проблеми и мачнини во телото: Што точно се случува кога мува ќе слета на вашата храна!?

Кога научните во текот на едно неодамнешно истражување ги прашале учесниците што најмногу би ги натерало да престанат да јадат - бубашваба, глушец, мува, мравка или змија во нивната чинија - на 61% од луѓето најмногу им се згадило од бубашвабата. Но научниците предупредуваат дека мувите, уствари, шират два пати повеќе бактерии, нарочито оние кои ги гледаме во својата куќа.

Мувите се хранат со некои најодвратни работи, како што се измет, ѓубре и лешеви од животни. Освен тоа, тие не можат да џвакаат, исфрлаат ензими кој ја раствараат храната, па потоа ја усисуваат.

Бактериите и вирусите се лепат за нивното тело, па мувите се чести преносници на разни болести. Доволно е да слетат на вашата храна само на секунда за да на неа да ги пренесат бактериите кои се наоѓаат на нивните нозе.

Како мувите можат да пренесат озбилни заразни болести, како што се колера, дизентерија, тифус, најдобро би било да избегнувате да го јадете она на што сте виделе мува. 

Беспрекорна кожа: Маска за лице од пиво која мора да ја пробате! (Рецепт)

Дали ви се верува дека ако во маската за лице учествува и пиво, тоа ќе даде неверојатно добри резултати за убавиот изглед на вашата кожа?

Потребни намирници:

Две лажици пиво,

Една лажица овесни јатки,

Една жолча од јајце,

Неколку капки масло од гроздови семки.

Начин на приготвување и употреба:

Исипете го пивото во овесните јатки и оставете половина час да набабрат. Во друг сад добро измешајте ги жолчката и маслото и додадете ги во овесните јатки.

Нанесете ја готовата маска на лицето, вратот и деколтето. Оставете да делува 30 минути и на крај измијте го лицето со млака вода.

Се препорачува маската да се прави 2-3 пати седмично во текот на еден месец.

19 годишната Сања од Скопје го воодушеви жирито на шоуто „Ѕвездите на Гранд!“ (ВИДЕО)

Кон средината на септември започна и новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ со нови правила, со нов член на жирито.

Во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше и 19 годишната Сања Тодоровиќ од Скопје.  По нејзината изведба, доби два гласa од Ана Бекута и Џорџе Давид. Но кога Снежана Ѓуришиќ ја претстави Сања и откри дека е од Макеоднија, жирито беше видно изненадено.

„Ти имаш огромен потенцијал“, истакна Јелена Карлеуша која беше воодушевена што Сања е Македонка, а толку добро отпеа на српски јазик.

Настапот на Сања погледнете го во видеото подолу на 57:07

Нова принова: Се породи сестрата на Кејт - Пипа Мидлтон!

Пипа Мидлтон и нејзиниот сопруг Џејм Метјуз станаа родители на момче, чие име се уште не е објавено.

Пипа се породи во истата болница каде што нејзината сестра Кејт ги роди трите деца. Момчето е тешко 3.628 грама, а извор близок тврди дека се чувстуваат добро. Портпаролот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, изјави дека двајцата се возбудени поради Пипа и нејзиниот сопруг.

Пипа Мидлтон се омажи за менаџерот на хеџ фонд Џејмс Метјуз во 2017 година. Ова е уште една убава вест од Велика Британија, откако пред два дена стана јасно дека принцот Хари и неговата сопруга Меган исто така ќе станат родители следната година на пролет.

Најчитани

Твитови