Романците целосно надиграни во Скопје

Ракометната репрезентација на Македонија го направи првиот чекор кон пласманот на Светското првенство. Избраниците на Раул Гонзалес, во неделата, ја совладаа Романија со 32:24 (15:10).

Овој романски состав е далеку од славните времиња на ракометот во оваа земја. Репрезентацијата што од клупата ја предводи Шпанецот Чави Пасквал, имаше водство на почетокот 0:2 и блесна во последната третина од првиот дел, во останатиот дел од мечот доминираа македонските ракометари.

По почетното водство на Романците, Македонија го искористи моментумот на голманот Ристовски и успеа да ја создаде првата посериозна предност (8:2). Ритовски во првите 15 минути имаше шест интервенции.

Во самата завршница од првиот дел Македонија стигна до 15:8, потоа Романците со два гола ја намалија негативата на пет гола.

Добриот почеток на вториот дел и ја донесоа на Македонија првата двоцифрена предност во 43.минута (24:14).

До крајот од таа негатива Романците успеаја да надоместат два гола, а Македонја обезбеди комотна предност пред реваншот за три дена.

Голамнот Ристовски мечот го заврши со 14 интервенции, а стрелците ги предводеа капитенот Лазаров со осум и Манасков со шест гол.

Возвратниот натпревар ќе се одигра в среда, во Клуж, со почеток во 17:30 часот.

Беспрекорна кожа: Маска за лице од пиво која мора да ја пробате! (Рецепт)

Дали ви се верува дека ако во маската за лице учествува и пиво, тоа ќе даде неверојатно добри резултати за убавиот изглед на вашата кожа?

Потребни намирници:

Две лажици пиво,

Една лажица овесни јатки,

Една жолча од јајце,

Неколку капки масло од гроздови семки.

Начин на приготвување и употреба:

Исипете го пивото во овесните јатки и оставете половина час да набабрат. Во друг сад добро измешајте ги жолчката и маслото и додадете ги во овесните јатки.

Нанесете ја готовата маска на лицето, вратот и деколтето. Оставете да делува 30 минути и на крај измијте го лицето со млака вода.

Се препорачува маската да се прави 2-3 пати седмично во текот на еден месец.

19 годишната Сања од Скопје го воодушеви жирито на шоуто „Ѕвездите на Гранд!“ (ВИДЕО)

Кон средината на септември започна и новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ со нови правила, со нов член на жирито.

Во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше и 19 годишната Сања Тодоровиќ од Скопје.  По нејзината изведба, доби два гласa од Ана Бекута и Џорџе Давид. Но кога Снежана Ѓуришиќ ја претстави Сања и откри дека е од Макеоднија, жирито беше видно изненадено.

„Ти имаш огромен потенцијал“, истакна Јелена Карлеуша која беше воодушевена што Сања е Македонка, а толку добро отпеа на српски јазик.

Настапот на Сања погледнете го во видеото подолу на 57:07

Нова принова: Се породи сестрата на Кејт - Пипа Мидлтон!

Пипа Мидлтон и нејзиниот сопруг Џејм Метјуз станаа родители на момче, чие име се уште не е објавено.

Пипа се породи во истата болница каде што нејзината сестра Кејт ги роди трите деца. Момчето е тешко 3.628 грама, а извор близок тврди дека се чувстуваат добро. Портпаролот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, изјави дека двајцата се возбудени поради Пипа и нејзиниот сопруг.

Пипа Мидлтон се омажи за менаџерот на хеџ фонд Џејмс Метјуз во 2017 година. Ова е уште една убава вест од Велика Британија, откако пред два дена стана јасно дека принцот Хари и неговата сопруга Меган исто така ќе станат родители следната година на пролет.

Најчитани

Твитови