Според годишното време кога сте родени: Кој е вашиот најсилен адут?

Како што четирите сезони имаат свои специфични убавини и квалитети, така и луѓето се разликуваат по одредени карактеристики, зависно од тоа во кое доба од годината се родиле.

Според годишното време кога сте родени, прочитајте кој е вашиот најсилен адут:

Пролет

Вашиот најсилен адут е големото срце.

Вие сте добра душа која сака да им помага на ближните. Со драга волја ги сослушувате, а луѓето со кои сте опкружени ве сметаат за свој спасител. Честопати им мамите насмевки на нивните лица. Лесно склопувате пријателства. Скромни сте и имате голема желба да го промените светот на подобро.

Лето

Вашиот најсилен адут е снаодливоста.

Вие сте надарени со лесностија да ги решавате проблемите. Воедно, прилично сте независни. Имагинативни сте и ги цените моментите во кои може да се опуштите. Позитивни сте и луѓето сакаат да се дружат со вас. Вистината ви е многу важна, па избегнувате да ги лажете луѓето кои ги сакате.

Есен

Вашиот најсилен адут е остроумноста.

Пред донесувањето било каква одлука, вие сѐ добро ќе проанализирате и испланирате. Секогаш сте по малку претпазливи, но лесно ја препознавате лагата од вистината. Кога разговарате со луѓето, сакате да водите длабокоумни муабети. Притоа, немате проблем да им кажете сѐ – без разлика дали веста е добра или лоша. Мошне сте отворени, искусни и знаете да давате квалитетни совети.

Зима

Вашиот најсилен адут е великодушноста.

Кога некој од вас бара некаква услуга, вам ви е тешко да кажете „Не“. Исто така, кога некого ќе засакате, во состојба сте да го сакате до крајот на животот, давајќи му се потполно. Многумина ве сметаат за добар пријател и го ценат вашиот карактер. Одличен домаќин сте, па луѓето со задоволство ви доаѓаат во посета. Како штo сте великодушни и генерално во животот, така сте дарежливи кога се вашите гости во прашање.

По колку часа дневно спијат најуспешните луѓе?

Иако денот не може да има повеќе часови од оние што ги има, може да се промени начинот на искористување на тие часа.

Некои од најуспешните луѓе во светот не само што работат надвор од работното време, туку времето предвидено за спиење го користат за завршување на своите дневни обврски.

Директорите како што се Indre Nooyi која работи во Пепси и Jack Dorsey кој работи во Twitter, сонот често го жртвуваат за да ја сработат работата.

Така на пример основачот на Twitter и CEO ма компанијата Square, Jack Dorsey во 2011 поминал 8-10 часа работејќи на Square, 8-10 часа на Twitter, па за сон им останале од 4 до 6 часа. 

Sergio Marchionne, CEO Fiat, спие само 4 часа, а вели дека буден го одржува кофеинот и цигарите.

Marrisa Mayer, Yahoo CEO, работела 130 часа неделно, што не ѝ оставало многу време за спиење. Вели дека и биле доволни само 6 часа дневно за јадење и сон. 

Helena Morrissey, CEO Newton Investmen Managment, тврди дека станува во 5 наутро, а некогаш и порано и почнува да праќа мејлови, додека нејзините деца спијат. Со семејството се дружи во 19:30, а после тоа повторно се фаќа за работа. 

Tom Ford, моден дизајнер вели дека неговиот успех не лежи во талентот туку во работната енергија. Тврди дека спие само 3 часа дневно! 

Tim Amstrong, AOL CEO, се буди во 5 наутро и работи до 7 навечер.

Што значи кога бебето силно клоца во стомакот?

Речиси секоја трудница чие бебе е многу активно во стомакот се запрашала дали ќе биде бебето толку живо и после породувањето.

Што значат тие силни удари, движења и превртувања?

Сите ние би сакале што побргу да дознаеме каков карактер ќе има бебето уште пред да се роди, па ги бараме знаците во секое мало движење кое тоа ќе го направи во матката. Може ли според движењата на бебето во стомакот навистина да се предвиди неговиот карактер?

Стручњаците велат дека не постои никаква врска помеѓу тоа колку е активно бебето во текот на бременоста и нејзиниот карактер после породувањето. Исто така, тие нагласуваат дека недостатокот на активност на бебето во стомакот не мора секогаш да биде причина за грижа.

Немал друг избор: Мајка му го фатила додека гледал порно, а тој...

Слушнал како доаѓа мајка му додека гледал порно на „pornhub“ на својот лап топ, и токму кога сакал да ја исклучи содржината за возрасно започнале проблемите.

Мајкл Дензел објави фотографија на Твитер од неговиот искршен лап топ. Сепак, најинтересна е причината поради која го направил тоа.

Како што напишал во твит под фотографијата, гледал порно на Интернет, кога слушнал дека неговата мајка се качува по скалите и оди кон неговата соба. Проблемот настанал кога страницата му се „замрзнала“ и не можел да ја исклучи.

Според неговите зборови, немал друг избор освен да го скрши екранот.

На прашањето зошто едноставно не го затворил лап топот, Дензел одговорил дека во тој момент тоа не му паднало на памет.

Најчитани

Твитови