Нешто незамисливо, а воедно и најмило: Маж и гепард се најдобри пријатели (фото)

Гепардот Габриел го обожава Долф и постојан го лиже по лицето и го прегрнува со шепите.

Долф си Вокер (50) го сретнал Габриел во центарот за згрижување на гепарди во Јужна Африка, каде со прекини волонтирал 4 години.

Се запознале кога гепардот Габриел имал само 8 месеци и брзо формирале специјална врска. Долф со рака го хранел младенчето и лежел до него.

Тој вели дека треба навистина долго време за да формирате врска на доверба со диво животно.

Долф отсекогаш сонувал да се спријатели со некој предатор и сега има таков пријател и секој пат кога оди во центарот во Јужна Африка, Габриел го прегрнува со шепите и го лиже по лицето.

„Габриел се сеќава на специјалната врска што ја имавме додека беше мал и ги памети работите што ги правев за него“, вели Долф.

Сега Долф живее во САД, но оди и го посетува Габриел. Сепак, првиот миг секој пат е внимателен затоа што гепардот е диво животно.

Минатата година тој успеал официјално да го купи Габриел и да стане негов сопственик и со тоа да му бидат дозволени регуларни посети кај него секој пат кога ќе допатува од САД.

Прегрнавте некого? Денес е светскиот ден на прегратката!

Денес се празнува светскиот ден на прегратката, неофицијален празник кој започнал да се одбележува во САД во 1986 година, а брзо бил прифатен од многу држави низ светот. Датумот 21 јануари бил избран бидејќи е на средината помеѓу Божиќ (католички) и Св. Валентин, кога се смета дека луѓето се подепресивни и емотивно истоштени.

Прегратката е начин да усреќите или утешите некого. Таа има инстантна моќ и позитивниот ефект се појавува веднаш и кај прегрнувачот и кај прегрнатиот. Со тој топол физички допир вие изразувате љубов, грижа, внимание, пријателство.

Не заборавајте дека никој не може да остане рамнодушен на искрена прегратка, па денес не ги штедете вашите раце и прегрнете што повеќе луѓе.

Сите ние можеме да го направиме светот подобро место за живеење преку споделување на прегратки и љубов.

Карлеуша во Кина: Близок извор на семејството, открива што навистина се случило на роденденот на Тошиќ!

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата.

Без оглед на фотографиите кои Јелена ги постираше од роденденската прослава на Душко, на кои сите се дотерани како за на црвениот тепих и се’ изгледа како среќна семејна веселба, останува отворено прашањето дали тоа навистина е така?

„Јелена не е сигурна дали Душко всушност преминал преку се’ и и’ простил? Додека е во Кина, се чини се’ е нормално, но сепак се чувствува напнатост. Така беше до последниот ден од нејзиниот престој со нејзините ќерки, без разлика за што со сопругот за се’ разговараа. Кога отиде кај Душко, јелена беше убедена дека брзо ќе се надмине оваа ситуација, но по неколку часа поминати таму, таа сфати дека ништо веќе нема да биде исто како порано. Иако сите се убедени дека е поблиску до одлуката за надминување на ситуацијата најмногу поради ќерките Атина и Ника, кои се неговиот центар на светот.“ - изјавил за српските медиуми, извор близок до двојката.

Мама Тамара го престави синчето Дарен на јавноста!

Пред еден месец, Тамара Тодевска стана мајка по втор пат.

Викендов нејзините фанови а и медиумите го запознаа Дарен. Имено Тодевска на својот Инстаграм профил објави две фотографии од синчето.

Па што мислите на кого личи повеќе на мама или на тато?

Најчитани

Твитови