Не е мал и го сакаат жените: Погледнете како денес изгледа момчето од Киндер чоколадото (фото)

Се сеќавате на среќното момче кое се смее на пакувањето од Киндер чоколадата? Сигурно се сеќавате, со оглед на тоа што таа чоколада е вкусот на детството за повеќето од нас.

Момчето со шармантна насмевка кое сите го знаеме од пакувањето на Киндер чоколадите, дури минатата година го откри својот „чоколаден ангажман“ на социјалните мрежи.

Иако со години се веруваше дека момчето на пакувањето од, за многу деца омилената чоколада, е комбинација на компјутерска анимација и цртеж, минатата година дознавме дека всушност станува збор за Џош Бејтсон, поранешен детски модел од Велика Британија.

На познатата слика Џејсон имал 11 години, а во моментов тој има 21 година и живее во Лондон, каде што студира меѓународни односи и работи како модел.

Тој е многу популарен на Инстаграм, каде што има речиси сто илјади следбеници со кои споделува селфија и фотографии од патувања.

Почесто конзумирајте печурки: Според најновите истражувања тие го забавуваат стареењето!

Научници од Универзитетот на Пенсилванија во САД, сметаат дека печурките од видот Болетус едулис може да го намалат стареењето на човековиот организам, поради мноштвото антиоксиданти кои овие плодови ги содржат.

Благодарение на ерготионинот и глутатионот, како и на витаминот Д, оваа намирница може значитено да го забави влијанието на времето врз човекот, негувајќи ја кожата и зајакнувајќи го како имуниот систем, така и процесите на регенерација.

Овие аминокиселини се содржат и во зеленчукови и овошни плодови, но во печурките нивното присуство е до 10 пати поголемо.

Лекарите трврдат: Гушкањето има бројни лековити својства - Лекува осаменост, депресијата, стрес...

Научниците откриле дека прегратката има лековито својство и дека добро влијае на нашето психичко здравје, а особено помага за лекување на осаменоста, депресијата, анксиозноста и стрес.

Научниците тврдат дека гушкањето ослободува окситоцин во мозокот кој може да поттикне чувство на интимност и да ја унапреди социјалната врска на две лица. Високото ниво на окситоцин допринесува романтична поврзаност, но исто така може да го намали чувството на осаменост. Професор за когнитивни невронски мрежи, рекол дека дури и гушкањето придонесува за лачење на окситоцин.

Покрај тоа, гушкањето ослободува допамин, хормонот на задоволство кој често се поврзува со хормонот на среќа. Лицата на кои им се дијагностицирани промените на расположението како депресија и анксиозност обично имаат ниско ниво на допамин и научно е докажано дека гушкањето им помага да се чувствуваат подобро.

Истражувањето кое е спроведено на Универзитетот  во Питсбург покажа дека луѓето кои повеќе се гушкаат се помалку под стрес.

Решето го проблемот со каднидата еднаш засекогаш со овој домашен рецепт!

Ако имате проблеми со постојаните габични инфекции, без оглед дали во устата или на кожата, или пак во интимниот дел, обидете се со овој едноставен народен рецепт да го решите проблемот, а сите состојки кои се потребни за неговата подготовка сигурни сме дека ги имате во кујната.

Кандидата е микрогаба од родот на квасците. Повеќето од овие габи живеат во симбиоза со човекот, но ако дојдат до погрешно место можат да предизвикаат инфекција.

Најчестиот случај на инфекција е кандидијазата која предизвикува „Candida albicans“, една од габите од родот на кандида. Оваа микрогаба вообичаено се наоѓа на кожата, во интестиналниот и гениталниот тракт, устата и грлото.

До инфекција, односно, прекумерно размножување и ширење на габата доаѓа кога од одредени причини е нарушена рамнотежата меѓу габата и бактериската флора која го регулира нејзиното размножување.

Ако имате проблеми со кандидата, ви претставуваме еден едноставен рецепт за решение на овој проблем, а сите состојки за ова ефикасно средство против кандида ги имате во вашата кујна.

Потребни ви се:

1 чаша јогурт, 2 чешниња лук, 1 морков, половина лажица ѓумбир, половина лажица цимет.

Подготовка:

изрендајте го морковот, лукот и ѓумбирот и додадете ги во јогуртот. Додадете го и циметот и добро промешајте. Оставете ја смесата малку да отстои и јадете ја како салата еднаш дневно.

Најчитани

Твитови