Внимавајте: Положбата во која спиете може сериозно да ви го наруши здравјето!

Мислите дека доколку сте уморни доволно е само да ја наслоните главата на перница и спиете. Погрешно. Положбата во која се наоѓа вашето тело додека спиете игра важна улога за вашето здравје.

Во продолжение прочитајте добро за положбите на спиење и како тие влијаат врз здравствената состојба...

Спиење на грб со кренати раце - ова е најдобра положба за здрав ‘рбет и доколку имате болки во вратот. Сепак оваа положба си има и свои маaни. За жал луѓето кои спијат на грб ‘рчат многу повеќе од оние кои спијат во други положби. 

Спиење на грб со спуштени раце - оваа положба помага при болки во вратот, го спречува настанувањето на брчки на лицето но го зголемува рчењето, а исто така ги притиска и нервите на рамената, поради кренатите раце, па предизвикува болка во овој дел.

Положба на фетус - многу луѓе сакаат да спијат во оваа положба бидејќи им е удобно, но премногу свитканата положба може да доведе до болки во вратот. Оваа положба е дефинитивно една од најлошите.

Спиење на десна страна - за жал оваа положба може да предизвика проблеми со срцето, додека спиењето на лева страна врши притисок врз внатрешните органи како што се желудникот, белите дрободи и црниот дроб.

Спиење со перница - перницата како поддршка има големо влијание во намалување на болките. Ако спиете на грб, ставете ја под рбетот, а ако спиете на стомак ставете ја под колковите.

Месечниот циклус го открива животниот век!

Истражување на Универзитетот во Сан Диего чии резултати се објавени во списанието “Менопауза“ проучени се податоци од 16.000 жени во менопауза. Меѓу испитаниците кои ја добиле првата менструација ја добиле на 12 или повеќе години односно во менопауза влегле со 50 или повеќе години биле најмногу од оние кои доживеале 90 години.

“Откривме дека жените кои добиле менструален циклус после 16 година, имаа помали здравствени проблеми, како коронарни болести на срцето и жените кои влегуваат во менопаузата подоцна, често се со одлично здравје што може да биде објаснување на нашето откритие“, изјави авторот на студијата Аладин Шадиаб.

Секој прст на раката е поврзан со одреден орган: Доколку ги масирате 60 секунди болката од дел на телото ќе исчезне!

Јапонската древна медицина вели дека секој прст е поврзана со одреден орган во телото, како и дека за подобрување на работата на овој орган и за отстранување на некои вообичаени здравствени проблеми, како што се главоболка и затворот, можеме да влијаеме преку одреден прст.

Всушност, секој прст на нашата рака, според алтернативната медицина, е поврзана со некој орган и со одредена физичка болка.

За да ја отстраните болката, масирајте одреден прст и многу брзо симптомите треба да се ублажат или да исчезнат. Доволно е само 60 секунди триење да ја почуствувате промената на подобро.

Објаснување:

Палецот е поврзан со срцето и белите дробови. Масирајте го овој прст кога ќе почувствувате дека срцето ви чука (пре) силно и кога ќе се задишете и останете без воздух.

Показалецот е поврзан со бубрезите и бешиката. Масирајте го овој прст кога ве мачи затвор или диареа. Масирајте го и во случај да имате проблеми со слезината и желудникот.

Средниот прст е поврзан со жолчната кеса и црниот дроб. Масирајте го овој прст кога ќе ве мачи несоница, мигрена или кога во текот на возењето ќе почувствувате мачнина.

Четвртиот прст е поврзан со дебелото црево. Масирајте го овој прст, ако ве мачи главоболка, мигрена и вкочанетост и болка во вратот, што може да биде последица на слаба циркулација.

Малиот прст е поврзан со тенкото црево. Масирајте го овој прст кога ќе почувствувате тешкотија и нервоза.

Заборавете на антибиотици: Домашен сируп против кашлица! (Pецепт)

Сезоната на вируси започна, затоа навреме веднаш спречите ги бактериите. Главоболка, температура и кашлица се најчести симптоми. Затоа заборавете на антибиотици, бидедејќи ви нудиме природен начин како да превенирате и воедно излечите настинка со овој домашен сируп...

Состојки:

200 гр шеќер

300 мл вода

6 ловорови листови

1 лажичка жалфија 

1 лажичка бел слез

1 лажичка камилица

Подготовка:

Растопете го шеќерот на ниска температура за да добие кафеава боја. Додадете ги и останатите состојки и нека врие три минути. Тргнете од огин и кога ќе се олади сипете во стаклена тегла која претходно која ќе ја чувате во фрижидер.

Поголемите деца и возрасните нека конзумираат по една супена лажица неколку пати дневно, помалите деца по една кафена лажица.

Најчитани

Твитови