Медицината со откритие: Колку секс неделно е доволно за добро здравје?

Сите сексуални стручњаци и психолози ќе ви кажат дека сексот е особено добар за здравјето, но колкава полза ќе имате од него зависи исклучиво од вас.

Колку повеќе имате секс, толку ќе бидете поздрави, а во зависност од бројот на денови во текот на неделата  кои ги поминувате во спалната соба, ќе имате помалку или повеќе здравствени предности.

1. Еднаш неделно

Сексот еднаш неделно позитивно влијае на вашата линија. Водењето љубов го поттикнува лачењето окситоцин, хормон на љубовта кој освен што поттикнува блискост меѓу партнерите, допринесува и за помирен и поквалитетен сон.

Повеќе сон – помалку килограми бидејќи спиењето го регулира лачењето на хормонот грелин и лептин кои се одговорни за чувството на глад.

 

2. Два пати неделно

Оние кои уживаат во сексот најмалку двапати неделно имаат за 30 отсто повисоко ниво на имуноглобин, а на организмот му помага да се одбрани од болеста, покажале некои американски студии. Ако имате редовен секс, имунитетот ќе ви биде посилен, па помали се шансите да добиете некоја инфекција.

 

3. Три пати неделно

Многу е позабавна акцијата во кревет со некој што го сакате отколку да вежбате во теретана. Сексот го зголемува бројот на срцеви отчукувања и ја забрзува циркулацијата на крвта.

Луѓето кои уживаат во сексот најмалку трипати неделно двојно помалку се изложени на ризикот од инфаркт отколку оние кои поретко го практикуваат.

 

4. Четири пати неделно

Ако имате секс четири пати во неделата ќе добиете беспрекорен тен. Ако често сте „зафатени“ во спалната соба, може да изгледате многу помладо.

За време на сексот се произведува поголемо количество на колаген, кој ја спречува појавата на борите и пегите на кожата, велат лекарите од кралската болница во Единбург.

 

5. Пет пати неделно

Редовен сексуален однос го подигнува општото ниво на енергија, нè прави оптимистични и креативни на сите полиња. Освен тоа, вашиот однос со партнерот ќе биде поквалитетен, вели д-р Фишер.

 

6. Шест пати неделно

Сексот нè прави попаметни. Подобрата циркулација значи дека мозокот работи подобро, а кога доживуваме оргазам, доживуваме и „експлозија“ на хормони од кои многу влијаат и на нашата интелектуална моќ на најдобар можен начин.

 

7. Седум пати неделно

Ако успеете ова да го изведете, секоја чест! Не дозволувате ниеден фактор да ви го попречи уживањето во животот. Редовниот секс го намалува нивото на стресот и го ублажува анксиозното пореметување кое е честа појава во денешно време, покажале истражувањата, а објаснувањата за тоа се кријат во зголеменото лачење ендофрин предизвикан од водењето љубов.

Во сообраќајна несреќа загина поранешна 24 годишна учесничка oд шоуто „Фарма!“

Утрово околу пет часот на местото Тополје кај Иваниќ Град во сообраќајна несреќа загина  поранешната учесничка во реалното шоу „Фарма“.

Станува збор за 24 годишната Едита Птичар која учествуваше на „Фарма“, а информацијата ја потврди и телевизијата каде се емитуваше шоуто.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Edita Ptičar (@pticarica_e) on

Во сообраќајната несреќа автомобилот излетал од патот околу пет часот наутро.

Автомобилот наводно го возела Едита, која загинала на лице место, а заедно со неа било и 26 годишно момче, сопственик на автомобилот. Тој завршил во болница со тешки повреди.

24 годишната Едита помина 11 недели на „Фарма“ и изјавуваше дека за неа тоа било одлично искуство.

На нејзиниот профил на Инстгарам стојат и објави од пред 21 час кога ги објавила чизмичките кои мајката и ги подарила за празниците.

Нова љубовната романса: Милена Чераниќ во врска со овој познат рапер!

Последните неколку месеци Милена Чераниќ го крие својот приватен живот, а сега одлучи да открие дека се во врска со познат рапер.

Љубовниот живот на Милена Чераниќ често беше тема во медиумите, посебно кога беше во врска со нејзиниот колега Немања Стевановиќ, а потоа започна романса со оженетиот кошаркар Владимир Дашиќ.

По бурата околу Владимир, Милена  одредено време не се појавуваше во јавност и не зборуваше за својот приватен живот.

Меѓутоа, сега ја обелодени романсата со својот нов партнер, односно Вук Моб, а на „Инстаграм“ се појави видео на кое парот се бакнува и разменува нежности.

Тест: Колку брзо Ви работи кликерот!?

Една жаба е заглавена на дното од бунар длабок 30 метри. Обидувајќи се да излезе, таа секој ден скока по три метри, но секоја ноќ се лизга надолу по два метри.

Првиот ден таа има 30 метри за поминување, вториот 29 метри, итн. За колку дена жабата ќе излезе од бунарот?

Првичната мисла можеби не е точна…

Најчитани

Твитови