Шокантно: Факти за мобилните телефони кои дефинитивно ќе ве подзамислат дали цел ден ќе ги држите во рака!

Дали сте знаеле дека нашиот „животен сопатник“’ има 20 пати повеќе бактерии од рачката за пуштање вода во тоалет? Дали сте знаеле дека просечната личност го отклучува мобилниот телефон 110 пати дневно?

Мислите дека денешните телефони се скапи? Првиот мобилен телефон во Америка е продаден во 1983 година за цена од 4.000 долари

* 90% од мобилните телефони во Јапонија се водоотпорни, но и 100.000 телефони годишно паѓаат во вц шоља само во Велика Британија

* 4 милијарди луѓе користат мобилен телефон, додека 3,5 милијарди користат четка за заби

* 90% од пораките се читаат во првите три минути од испораката, па затоа помалку со изговорот „не ја видов пораката“ 

* 4,7 часа минува просечен Американец на својот „паметен“ телефон а 42,5 проценти од Бразилците попрво би се одрекле од вода и струја на еден ден, отколку од својот телефон

* 150 фотографии месечно прави корисник на мобилен телефон но и 33 проценти од „паметните“ телефони или се губат или се кршат.

Беспрекорна кожа: Маска за лице од пиво која мора да ја пробате! (Рецепт)

Дали ви се верува дека ако во маската за лице учествува и пиво, тоа ќе даде неверојатно добри резултати за убавиот изглед на вашата кожа?

Потребни намирници:

Две лажици пиво,

Една лажица овесни јатки,

Една жолча од јајце,

Неколку капки масло од гроздови семки.

Начин на приготвување и употреба:

Исипете го пивото во овесните јатки и оставете половина час да набабрат. Во друг сад добро измешајте ги жолчката и маслото и додадете ги во овесните јатки.

Нанесете ја готовата маска на лицето, вратот и деколтето. Оставете да делува 30 минути и на крај измијте го лицето со млака вода.

Се препорачува маската да се прави 2-3 пати седмично во текот на еден месец.

19 годишната Сања од Скопје го воодушеви жирито на шоуто „Ѕвездите на Гранд!“ (ВИДЕО)

Кон средината на септември започна и новата сезона на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ со нови правила, со нов член на жирито.

Во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, настапуваше и 19 годишната Сања Тодоровиќ од Скопје.  По нејзината изведба, доби два гласa од Ана Бекута и Џорџе Давид. Но кога Снежана Ѓуришиќ ја претстави Сања и откри дека е од Макеоднија, жирито беше видно изненадено.

„Ти имаш огромен потенцијал“, истакна Јелена Карлеуша која беше воодушевена што Сања е Македонка, а толку добро отпеа на српски јазик.

Настапот на Сања погледнете го во видеото подолу на 57:07

Нова принова: Се породи сестрата на Кејт - Пипа Мидлтон!

Пипа Мидлтон и нејзиниот сопруг Џејм Метјуз станаа родители на момче, чие име се уште не е објавено.

Пипа се породи во истата болница каде што нејзината сестра Кејт ги роди трите деца. Момчето е тешко 3.628 грама, а извор близок тврди дека се чувстуваат добро. Портпаролот на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, изјави дека двајцата се возбудени поради Пипа и нејзиниот сопруг.

Пипа Мидлтон се омажи за менаџерот на хеџ фонд Џејмс Метјуз во 2017 година. Ова е уште една убава вест од Велика Британија, откако пред два дена стана јасно дека принцот Хари и неговата сопруга Меган исто така ќе станат родители следната година на пролет.

Најчитани

Твитови