Леблебија: Здравствените придобивки од секојдневно конзумирање ќе ве зачудат!

Леблебијата потекнува од семејството на мешунки и истата се карактеризира со необичен вкус.

Таа е сестрана и може да се користи за припрема на било какви јадења и може да биде вметната во било која кујна. Освен уникатниот вкус и арома, леблебијата исто така има мноштво здравствени придобивки.

Еве неколку здравствени предности на леблебијата:

Леблебијата е богата со растворливи и нерастворливи влакна. Додека растворливите влакна помагаат во одржување на здравјето на жолчката, нерастворливите влакна го подобруваат варењето и помагаат во одржување на витката линија.

Многу вегетаријанци ги пропуштаат протеините кои лесно можат да се добијат преку храна со животинско потекло. Леблебијата е добар извор на протеини без додатоци на калории и незаситени масти.

Манган е минерал кој му помага на телото во производство на енергија. Една шолја леблебија два до три пати неделно е доволна за да ги наполните батериите за цела недела. Најдобар начин е да ја консумирате како ужина или да ја зготвите со малку сол.

Леблебијата е богата со железо и со тоа е важен природен додаток за жени кои се во менструален период, лактација или се трудни. Децата кои се во раст и развој исто така имаат корист од оваа мешунка.

Растворливите влакна во леблебијата помагаат да се одржи оптималното ниво на шеќер во крвта. Доколку сте отпорни на инсулин или имате дијабетес, леблебијата е добра за организмот бидејќи овозможува постојана енергија.

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови