Лекарите препорачуваат: Пијте повеќе газирана вода!

Љубителите на газирана вода можат да здивнат, бидејќи нема причина да се грижат за своето здравје. Постојат многу митови поврзани со газираната вода, од тоа дека го „извлекува“ калциумот од коските, па до уништување на забниот плак. Што од тоа е всушност вистина?

Ако сакате газирана вода, не постои ниту една причина што би можела да ве спречи да уживате во неа. Газираната вода е вода без калории и шеќери, одлична замена за газираните пијалаци кои содржат шеќер, а посебно е добра ако се пие на празен стомак, бидејќи создава чувство на ситост.

Исто така, научници од Центарот за Остеопороза во универзитетот Крајстон во САД, докажаа дека газираната вода нема негативно влијание на човечките коски за разлика од некои други газирани пијалаци кои ја намалуваат густината на коските во женските колкови.

Откриено е дека е намалена просечната густина на коските само кај жените кои пиеле 3 пати неделно слатки газирани пијалаци.

Сите експерти се согласуваат дека газираната вода е безопасна, додека преку исхраната внесуваме доволно калциум. Докажано е дека луѓето кои ја пијат имаат помали проблеми со вишок на килограми, бидејќи меурчињата им создаваат чувство на ситост. Без разлика на тоа, еден дел од течностите кои ги внесувате во текот на денот можете да ги замените со газирана вода.

Единствено ограничување при пиењето на газирана вода, постои кај лицата кои страдаат од синдром на надразнето дебело црево или лица кои се соочуваат со воспалување на цревата.

Тамара Тодевска го покажа трудничкото стомаче! (ФОТО)

Тамара Тодевска е активна трудница, изгледа одлично, па речиси и не налкикува дека скоро е влезена во седмиот месец од бременоста. Неодамна објави фотографија каде што го покажува своето трудничко стомаче, па слободно можеме да кажеме дека бременоста ѝ прилега доста.

Тајни кои ги кријат личностите родени во знакот Вага!

Вагите се познати по тоа што имаат високо развиени логички способности, па умеат правилно да расудуваат. Меѓутоа, во продолжение откријте некои работи кои се помалку познати за овие личности.

Вагите тежнеат кон долги и значајни врски

Ретко која личност родена во знакот Вага ќе се пронајде во кратките врски без смисла. Тие се спремни да бидат трпеливи и да ја чекаат вистинската личност.

Тие се особено внимателни

Вагите знаат многу повеќе отколку што покажуваат. Тие постојано го набљудуваат светот околу себе и си „прават белешки“ во својата глава за сето она што го гледаат.

Вагите умеат да бидат непредвидливи

Кога е во прашање Вагата, не постои секогаш баланс. Како воздушен знак, тие може да бидат непредвидливи. Во еден момент може да помислите дека целосно сте ги сфатиле овие личности, но веќе наредниот Вагата ќе направи нешто што не сте ни помислувале.

Најчитани

Твитови