Трикови со ацетон кои ќе ви бидат од огромна помош во одредени ситации!

Отстранувачот на лак за нокти или популарно нареченo - ацетон е козметичка неопходност што со сигурност може да се најде во повеќето домаќинства, а покрај класичната употреба, може да ви користи во домот на неколку неочекувани начини.

Најкорисен е секако како средство за отстранување тврдоглави дамки, а исто така може и да дезинфицира одредени предмети. Во продолжение дознавате што сè може да исчистите со ацетон.

Извадете го остатокот од бојата од стаклото на прозорецот

Ако сте ги бојадисувале рамките на вашите прозорци, и притоа случајно со бојата сте го извалкале и стаклото, со помош на ацетон лесно може да ја отстраните веќе засушената боја на стаклото. Ставете малку ацетон на бојата и оставете да стои пет минути пред да ја избришете дамката.

Исчистете го вашиот жилет

Ацетонот делува како средство за дезинфекција, така што со негова помош може да ги дезинфицирате вашите бричеви и да ги отстраните насобраните  остатоци од сапун. Така ќе го продолжите животот на вашите жилети.

Исчистете ги трагите од чевли на подот

Некои чевли можат да остават непријатни црни ознаки на нашите подови кои не секогаш се лесни за чистење. Потопете ткаенината со ацетон и отстранете ги трагите од плочките, ламинатот и бетонот. Избегнувајте користење на овој трик на паркет, бидејќи ќе го оштети лакот!

Отстранете ги дамките направени со маркер

Ацетонот исто така може да ги отстрани најтврдокорните дамки направени со маркер, и од вашите раце и од ѕидовите. При чистење на ѕидовите имајте претпазлив пристап, така што нема да ја проширите дамката со претерано триење.

Исчистете ја вашата бела тастатура

Валканата бела тастатура може да изгледа како нова доколку внимателно ги исчистите копчињата со помош на стапчиња за уши натопени со ацетон. Само внимавајте да не дозволите течноста да ви се истури меѓу копчињата, па да ги оштетите.

Освежете ги старите патики

Белата површина на гума на патиките не стои со таа боја долго, особено ако сте невнимателни додека одите. Натопете памук со ацетон и поминете ја површината на гумата за да ја исчистите акумулираната нечистотија, а потоа отстранете го остатокот од ацетон со влажна крпа.

Отстранете ги налепниците и етикетите од теглите

Ако имате проблеми со отстранување леплива налепница и етикети од стаклените површини, истриете ги со крпа натопена со ацетон.

Поправка на пластични играчки

Со ацетон лесно може да се топи поголемиот дел од пластичните материјали, така што само една капка ацетон и цврст стисок со рака е доволно да се поправи скршеното место на пластичните играчки. Почекајте ацетонот да се исуши за да го прицврстите одвоениот дел. Овој трик е особено корисен за играчки кои се во жарот на детската игра секојдневно, така што ќе добијат барем привремена поправка и подолг живот.

Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува…

Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, 200 г кисела павлака, кашкавал, плус 1 јајце.

Подготовка: сварете ја тестенината, исцедете и додајте малку масло, измешајте да не се залепи. На масло пропржете го ситно сечканиот кромид со лукот, додајте го меленото месо, и него испржете го, зачинете по вкус. Тавата намачкајте ја со масло. Изматете ги јајцата со киселата павлака и додајте во тестенината, измешајте. Половина ставете во тавата, израмнете па нанесете го меленото месо. Ставете ја втората половина тестенина. По површината изрендајте малку кашкавал и ставете во рерна загреана на 200 степени., Печете околу 30 минути, додека убаво не поцрвени.

Брутално искрен хороскоп за секој знак!

Како што постојат особини и постапки кои делуваат магнетно привлечни во очите на другиот, исто така постојат и карактеристики и дела кои го предизвикуваат спротивниот ефект. Што вели астрологијата на оваа тема? Прочитајте подолу!

Овен

кажувате работи пред добро да размислите. Последицата на таквото однесување е многу повредени луѓе во вашата околина. Иако тоа не го правите намерно, вашата искреност сепак честопати е многу брутална.

Бик

Цврсто се држите до своето мислење и не се откажувате од него по никоја цена. Дури и кога ви докажуваат дека не сте во право вам не ви паѓа на памет да попуштите со вашите тврдокорни ставови.

Близнаци

За волја на вистината, сакате да озборувате и прераскажувате трачеви кои вам ви се раскажани во четири очи. Поради тоа луѓето лесно губат доверба во вас, бидејќи мислат дека тоа ќе го направите и со нивните тајни.

Рак

Важите за личност која луѓето лесно можат да ја повредат или навредат. Луѓето околу вас имаат чувство дека е доволен само еден погрешен збор за подоцна да се соочат со бурна реакција од ваша страна.

Лав

За вас е важно секогаш да сте во центарот на вниманието. И честопати делувате премногу напорно за туѓите уши и очи. Незадоволни сте кога додека говорите не ве слушаат сите во просторијата, што на другите за многу брзо време почнува да им оди на живци.

Девица

Ситничарите до таа мера што размислувате за непотребни детали, па честопати пропуштате многу поважни работи. На нив воопшто не обрнувате внимание – а треба.

Вага

Поради некоја причина кај луѓето оставате впечаток дека глумите, односно дека не сте ни приближно такви како што се претставувате пред светот. А со лажни личности дружењето навистина е тешко.

Шкорпија

Вие сте големо злопамтило. Кога човек еднаш ќе се замери со вас, не сакате да го оставите на мира. Додека повеќето знаци се смируваат, вие извлекувате стари проблеми кога ви одговара и повторно ги вадите на маса.

Стрелец

Знаете дека на светот постојат и други луѓе, но вам ви се чини дека тие се помалку важни од вас. Не ве интересира она што го имаат да го кажат бдејќи верувате дека вие секогаш имате на ум нешто подобро.

Јарец

Честопати имате песимистички поглед на светот и проблем за секое решение. Со тек на време ова почнува многу да им пречи на луѓето во вашето опкружување.

Водолија

Намерно им пркосите на другите, само за да видат колку сте посебни. Дури и кога се сложувате со некого, вие имате навика да заземете спротивен став, сакајќи вашето мислење да остави посилен впечаток.

Риби

Со бујна фантазија и склоност кон мечтаење вие во реалноста не сте ни малку добар соговорник. Умеете да одлетате со мислите сред реченица, па тогаш станува очигледно дека воопшто не го ни слушате разговорот.

Најсреќниот човек на светот Матју Рикард – 72-годишен француски писател и монах на тибетскиот будизам!

Матју Рикард – тој е 72-годишен француски писател и монах на тибетскиот будизам, роден 1946. како син на филозоф и уметница.

Оваа титула ја добил по учествувањето во 12-годишната студија за медитација за сочувство која ја води невролог од Универзитетот Висконсин, докторот Ричард Дејвисон.

Дејвисон поставил 256 сензори во главата на Рикард, а скенирањата покажале дека кога Рикард медитира неговиот мозок произведува гама бранови, оние кои се поврзуваат со свеста, вниманието, учењето и парите, на ниво какво што науката сѐ уште нема забележано.

Преку скенирањето е откриено дека активноста во неговиот лев префронтален кортекс на мозокот, му дозволува да има незабележано чувство на среќа и многу мала можност за чувствување негативност.

Рикард, кој понекогаш медитира и по цел ден, признава дека се чувствува како среќна личност иако не сака да го нарекуваат најсреќен човек на светот.

Своите тајни ги открил репортерот на порталот businessinsider.com, кој со него разговарал во текот на Светскиот економски форум во Швајцарија. Неговиот прв совет е:

1. Престанете да размислувате јас, јас, јас, одговорот е во алтруизмот. Кога постојано размислуваме на себе, се заморуваме и потпаѓаме под стрес, што конечно доведува до чувство на несреќа. Ако сакате да бидете среќни, бидете добронамерни. Не само што ќе се чувствувате подобро, туку и другите ќе почнат да ве гледаат како подобра личност.

2. Меѓутоа, не дозволувајте другите да ве користат. Стремете се кон тоа да бидете разумно љубезни. Ако вашиот ум е преполн со добронамерност, ентузијазам и солидарност, а тоа е многу здрава состојба на умот која води кон благосостојба и процветување. На тој начин сте во многу подобра ментална состојба. Докажано е и дека ќе бидете поздрави.

Најчитани

Твитови