Трикови со ацетон кои ќе ви бидат од огромна помош во одредени ситации!

Отстранувачот на лак за нокти или популарно нареченo - ацетон е козметичка неопходност што со сигурност може да се најде во повеќето домаќинства, а покрај класичната употреба, може да ви користи во домот на неколку неочекувани начини.

Најкорисен е секако како средство за отстранување тврдоглави дамки, а исто така може и да дезинфицира одредени предмети. Во продолжение дознавате што сè може да исчистите со ацетон.

Извадете го остатокот од бојата од стаклото на прозорецот

Ако сте ги бојадисувале рамките на вашите прозорци, и притоа случајно со бојата сте го извалкале и стаклото, со помош на ацетон лесно може да ја отстраните веќе засушената боја на стаклото. Ставете малку ацетон на бојата и оставете да стои пет минути пред да ја избришете дамката.

Исчистете го вашиот жилет

Ацетонот делува како средство за дезинфекција, така што со негова помош може да ги дезинфицирате вашите бричеви и да ги отстраните насобраните  остатоци од сапун. Така ќе го продолжите животот на вашите жилети.

Исчистете ги трагите од чевли на подот

Некои чевли можат да остават непријатни црни ознаки на нашите подови кои не секогаш се лесни за чистење. Потопете ткаенината со ацетон и отстранете ги трагите од плочките, ламинатот и бетонот. Избегнувајте користење на овој трик на паркет, бидејќи ќе го оштети лакот!

Отстранете ги дамките направени со маркер

Ацетонот исто така може да ги отстрани најтврдокорните дамки направени со маркер, и од вашите раце и од ѕидовите. При чистење на ѕидовите имајте претпазлив пристап, така што нема да ја проширите дамката со претерано триење.

Исчистете ја вашата бела тастатура

Валканата бела тастатура може да изгледа како нова доколку внимателно ги исчистите копчињата со помош на стапчиња за уши натопени со ацетон. Само внимавајте да не дозволите течноста да ви се истури меѓу копчињата, па да ги оштетите.

Освежете ги старите патики

Белата површина на гума на патиките не стои со таа боја долго, особено ако сте невнимателни додека одите. Натопете памук со ацетон и поминете ја површината на гумата за да ја исчистите акумулираната нечистотија, а потоа отстранете го остатокот од ацетон со влажна крпа.

Отстранете ги налепниците и етикетите од теглите

Ако имате проблеми со отстранување леплива налепница и етикети од стаклените површини, истриете ги со крпа натопена со ацетон.

Поправка на пластични играчки

Со ацетон лесно може да се топи поголемиот дел од пластичните материјали, така што само една капка ацетон и цврст стисок со рака е доволно да се поправи скршеното место на пластичните играчки. Почекајте ацетонот да се исуши за да го прицврстите одвоениот дел. Овој трик е особено корисен за играчки кои се во жарот на детската игра секојдневно, така што ќе добијат барем привремена поправка и подолг живот.

Потрошила 120 илјади евра за над 20 пластични операции бидејќи сака да изгледа како секс кукла!

Ивана е позната мејк ап артистка од Берлин. Таа често се појавува во медиумите и е многу активна на социјалните мрежи, а досега имала над 20 пластични операции.

Три пати досега ги зголемувала градите, пет пати правела операција на носот, направила операција на очите и ги намалила ушните школки. За британскиот "Mirror", таа изјавила дека потрошила околу 119 илјади евра, но не планира тука да запре. 

Се' започнало кога Ивана за себе помислила дека е грда. Вели дека мажите ја игнорирале и ѝ велеле дека е симпатична, но не и убава. Поради тоа, решила да го промени својот изглед и да стане жива секс кукла. Сега вели дека е задоволна и дека се гордее со тоа како изгледа.

На Инстаграм е вистинска ѕвезда, а вели дека планира уште најмалку четири операции.

"Воопшто не сакам да изгледам нормално. Ме интересира изгледот на кукла и сакам да го постигнам по секоја цена. Велат дека изгледам како секс кукла, на тоа одговарам дека сакам да изгледам така. За мене тоа е комплимент", изјавила Ивана.

Таа, инаку по сите тие операции се насочила на друга професија, а сега работи како трансексуална домина.

Како правилно да ја исперете јакната со пердуви во машината без да ја уништите!

Многумина од вас го имаат ова парче зимска облека. Јакната со пердуви е најудобната и најтоплата облека за зимските денови. Како и секој друг вид на облека, со текот на времето се валка.

Но, не грижете се. Постојат правила и препораки од искусните домаќинки: како да се пере јакната со пердуви во машината за перење и да се исуши, за да изгледа како нова. Ви даваме повеќе вредни совети.

Како да ја исперете јакната со пердуви во машината за перење:

Јакната со пердуви треба да се пере на температура од 30 степени на програмата “рачно перење” или “перење на чувствителна облека”

– Најдобро би било ако го вклучите режимот на додатно плакнење

– Пред перењето на јакната со пердуви, не заборавајте да ги закопчате копчињата и сите патенти

– Ставете неколку тениски топчиња во машината за перење. Благодарение на нив, пердувите нема да бидат потиснати во јакната за време на перењето.

– Јакната со пердуви треба да се исцади со минимална брзина на центрифугата.

– Работите кои се исполнети со пердуви треба да се перат исклучително со течен детергент, правот ги лепи пердувите.

– Јакната треба да се суши покрај парното, закачена на задниот дел од столчето или на терасата ако сончево времето.

– Повремено протресете ја за време на сушењето за да се вратат пердувите на своето место.

Дознајте што се случува со женското тело кога жената е несреќна!

Доколку обрнете внимание на физичките, менталните или емотивните знаци кои ви ги испраќа вашето тело, ќе може да живеете поубав живот.

Еве како женското тело покажува дека страдате поради некое момче или дека сте во врска со некој погрешен.

Недостаток на самодоверба

Вие треба постојано да се чувствувате како рок ѕвезда, а мажот треба само да го надополнува вашиот живот, не да го расипува. Џентлменот секогаш ќе се труди неговата дама да биде доволно сакана и почитувана, поради што нејзината самодоверба само ќе се зголемува. Ако сте полни со сомнежи и несигурности, веројатно не сте со правиот партнер и заслужувате подобро.

Емотивно сте исцрпени

Ниедна вркса не е апсолутно совршена, но кога сте заљубени, треба да се чувствувате ревитализирано. Ако се чувствате емотивно истрошени или дури физички уморно во врската, време е да ја прекинете и да продолжите понатаму.

Ги негирате чувствата кои ги имате

Жените се исклучително интуитивни суштества и многу се интелигентни. Во длабочината на душата, знаат дали врската ги исполнува или не. Понекогаш кога навистина сакаме нашата врска да функционира, може да пробаме да се излажеме себе, наоѓаме изговори за однесувањето на партнерот или се убедуваме да останеме кога треба да се завртиме и да си заминеме.

Не се ставате себеси на прво место

Врските понекогаш успеваат кога личноста со која сте во врска, ја ставате на прво место и кога таа истото ќе го направи. Тоа е несебична и безусловна љубов. Доколку вашите потреби не се исполнети и вие страдате, имате голем проблем.

 

Најчитани

Твитови